Laba diabēta kontrole – sasniedzams mērķis!

mm

Maija Mukāne

Interniste, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Veselības centru apvienība Medicīnas centrs “Aura”

rudens-2017-kontrole

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 21. gadsimtā cukura diabēts ir viena no būtiskākajām veselības problēmām pasaulē – 2015. gadā bija 415 miljoni pacientu ar cukura diabētu (Eiropā 59,8 miljoni, Amerikas Savienotajās Valstīs 44,3 miljoni) jeb viens no desmit iedzīvotājiem slimoja ar cukura diabētu! Prognostiski 2040. gadā būs 642 miljoni pacientu ar cukura diabētu. Latvijā 2016. gadā bija 88 945 pacienti ar cukura diabētu, un lielākoties pacientiem tika diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts (resp., 84 150 pacientu).

Tikai 1936. gadā tika atklāts, ka cukura diabētam ir dažādi tipi un līdz ar to – atšķirības ārstēšanā. Kā zināms, 1. tipa cukura diabēta pacientiem ir pilnīgs insulīna trūkums, t. i., aizkuņģa dziedzeris vairs to neizdala, tāpēc ārstēšanas pamatā ir insulīna aizvietošana ar insulīna preparātiem. Savukārt pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu aizkuņģa dziedzeris slimības sākumā insulīnu izdala un pat ļoti daudz, bet problēma ir samazinātā audu jutībā pret insulīnu jeb insulīna rezistencē, un bieži šiem pacientiem ir palielināts ķermeņa svars, kas cukura līmeni jeb glikēmiju nebūt neuzlabo. Bet, lai arī kāds pacientiem būtu cukura diabēta tips, svarīgi sa­sniegt labu cukura diabēta kontroli jeb kompensāciju, ko izvērtē pēc glikētā hemoglobīna jeb vidējā glikozes rādītāja (jeb HbA1c).

Mūsdienās katram pacientam labas diabēta kontroles jeb kompensācijas rādītāji ir individuāli un atkarīgi no daudziem faktoriem, piemēram, pacienta vecuma, cukura diabēta sarežģījumu esamības (piemēram, diabētiskiem nieru, acu, nervu bojājumiem jeb nefropātijas, retinopātijas, neiropātijas) un citām blakus slimībām (īpaši sirds un asinsvadu slimībām). Gados jaunākiem pacientiem, kuriem vēl nav attīstījušies cukura diabēta sarežģījumi, diabēta kompensācijas rādītāji ir daudz stingrāki! Pierādīts, ka laba cukura diabēta kompensācija samazina diabēta izraisītu sarežģījumu (piemēram, acu, nieru un nervu bojājumu) attīstības risku.
Pārrunājiet ar ārstu savus individuālos cukura diabēta kompensācijas rādītājus – kāds glikētā hemoglobīna jeb vidējā cukura līmenis ir jāsasniedz? Kādam cukura līmenim jābūt tukšā dūšā no rīta? Kādam cukura līmenim jābūt divas stundas pēc ēšanas? Izprotot un pārrunājot cukura diabēta kompensācijas mērķus, kļūst skaidrs, uz ko tiekties! Piemēram, gados jaunākiem pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu glikētā hemoglobīna jeb vidēja cukura rādītāja – HbA1c mērķis ir 6,5 %, savukārt gados vecākiem pacientiem pieļaujams augstāks HbA1c mērķa rādītājs, piemēram, 7,5 %.

Jāņem vērā, ka apmēram 80 % pacientu ar 2. tipa cukura diabētu ir palielināts ķermeņa svars, kam arī ir svarīga nozīme cukura diabēta kompensācijā. Tāpēc papildu mērķis ārstēšanā ir noturīgs ķermeņa svara samazinājums, jo tas uzlabo cukura diabēta kompensāciju.
Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu jāsaprot, cik nozīmīgs ir atbilstošs diētas plāns un regulāras fiziskās aktivitātes. Bet tikai retos gadījumos ar šiem pasākumiem ir pietiekami, lai sasniegtu 2. tipa cukura diabēta kompensācijas – HbA1c mērķus.

Kad kompensācijas mērķi ir grūti sasniedzami tikai ar diētu un regulārām fiziskām aktivitātēm, pieejams plašs medikamentu klāsts 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai (septiņas dažādas medikamentu grupas un to kombinācijas!). Pirmā izvēle lielākajā daļā gadījumu ir biguanīdu grupas jeb metformīna grupas medikamenti. Šos medikamentus izmanto no 20. gadsimta 50. gadiem. Ārstēšanu ar šīs grupas medikamentiem bieži uzsāk ģimenes ārsts, bet endokrinologs palīdzēs, ja ar metformīnu grupas medikamentiem nevar sa­sniegt izvirzītos HbA1c mērķus. Katrs pacients ir atbildīgs par savu veselību, un cukura diabēta kompensācijas pasliktināšanās gadījumā laikus jāvēršas pie endokrinologa! Ja, trīs mēnešus lietojot metformīnu grupas medikamentus, grūti sasniegt diabēta kompensācijas mērķus, jādomā par cita, papildu medikamenta pievienošanu ārstēšanai.

Kādām īpašībām jāpiemīt otrās izvēles medikamentiem pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu? Pirmkārt, apaļīgam pacientam ar 2. tipa cukura diabētu otrās izvēles medikamentam jābūt tādam, kas neietekmē ķermeņa svaru vai vēl labāk – palīdz to samazināt. Otrkārt, priekšroka ir medikamentiem, kuri samazina arī sirds un asinsvadu slimību risku. Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu sirds un asinsvadu slimības ir biežākais nāves cēlonis! Galvenie sirds un asinsvadu slimību (piemēram, sirds infarkta un insulta) iemesli pacientiem ar cukura diabētu ir diabēta ārstēšanā izvirzīto mērķu nesasniegšana (paaugstināts cukura līmenis asinīs), paaugstināts asinsspiediens un holesterīna rādītāju līmenis asinīs. Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu sirds un asinsvadu slimības attīstās 2–4 reizes biežāk nekā pacientiem bez cukura diabēta.

Kādas ir ārstēšanas iespējas? Inkretīnu grupas medikamenti (jeb dipeptidilpeptidāzes-4 jeb DPP-4 nomācēji un glikagonam līdzīgā peptīda-1 (jeb GLP-1 pastiprinātāji) grupas medikamenti pēc veiktajiem zinātniskajiem pētījumiem pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu neietekmē ķermeņa svaru vai pat samazina to, vienlaikus pazeminot cukura līmeni asinīs un glikētā hemoglobīna (jeb vidēja glikozes rādītāja HbA1c) līmeni. Ja pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu ķermeņa svars ir normāls, bet cukura diabēta mērķa rādītāji nav sasniegti, endokrinologs var rekomendēt kombinētu ārstēšanu (vienā tabletē divi medikamenti) ar metformīna grupas preparātiem un DPP-4 nomācējiem. Šāda kombinācija ir droši lietojama, tā nevar izraisīt hipoglikēmiju (pazeminātu glikozes līmeni asinīs), pie tam tablešu skaits nepalielinās – jālieto tikai divas tabletes, un ir pierādīta šādas kombinācijas efektivitāte cukura diabēta ārstēšanas mērķa sasniegšanai.

Ja pacientiem ar slikti kompensētu 2. tipa cukura diabētu ķermeņa svars ir būtiska problēma (katrā vizītē pie ārsta jānosveras, jāzina auguma garums un kopā ar ārstu jāizrēķina ķermeņa masas indekss!), tad endokrinologs var piedāvāt ārstēšanu ar GLP-1 pastiprinātājiem. Šiem medikamentiem ir labs ķermeņa svaru samazinošs efekts, un tie pozitīvi ietekmē ogļhidrātu vielmaiņu. Pašlaik šie medikamenti pieejami tikai injekciju veidā, bet no tām nav jābaidās! Piemēram, viens no šīs grupas medikamentiem jāinjicē tikai reizi nedēļā (turklāt pacients to veic pats).

Pēdējie zinātniskie novērojumi liecina, ka vienai no 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā lietojamām medikamentu grupām piemīt abi nepieciešamie papildu efekti – ķermeņa svaru un sirds asinsvadu slimību riska, hipertensijas un hroniskas sirds mazspējas samazinošs efekts!

Protams, tie uzlabo arī cukura diabēta kompensāciju! Šīs medikamentu grupas nosaukums šķiet sarežģīts, bet to efektivitāte jau ir pierādīta – tie ir nātrija glikozes kotransportvielas-2 jeb SGLT-2 nomācēji. Šie medikamenti palielina ar urīnu izdalītā cukura jeb glikozes daudzumu, un tādējādi pazeminās glikozes līmenis asinīs un glikētā hemoglobīna HbA1c līmenis, kā arī uzlabojas cukura diabēta kompensācija. Pierādīts, ka šīs grupas medikamentiem piemīt arī ķermeņa svaru samazinošas īpašības – papildu faktors labākai cukura diabēta kompensācijai jeb kontrolei. Atceroties, ka sirds un asinsvadu slimības ir biežākais nāves cēlonis, pārbaudīta šīs grupas medikamentu efektivitāte arī šajā jomā. Lietojot šos medikamentus, samazinās sirds un asinsvadu slimību risks, kā arī viens no šīs grupas medikamentiem pat samazina jebkura cēloņa mirstības risku. Pacientiem ar slikti kompensētu 2. tipa cukura diabētu dažos gadījumos ārstēšanu uzsāk ar metformīna grupas medikamentu lietošanu vienlaikus ar inkretīnu grupas medikamentiem un arī vēl ar nātrija glikozes kotransportvielas-2 jeb SGLT-2 nomācēju lietošanu jeb tā saucamo trīskāršo terapiju endokrinologa kontrolē.

Kopsavilkums:

  • Katram pacientam ar 2. tipa cukura diabētu labas diabēta kompensācijas jeb kontroles mērķi – HbA1c – ir individuāli. Tie jāpārrunā ar ārstu un jāprecizē. Zinot mērķi, vieglāk to sasniegt!
  • Lai sasniegtu 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā izvirzītos mērķus, jāsāk ar diētu un regulārām fiziskajām aktivitātēm.
  • Pirmās izvēles medikaments 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā ir metformīnu grupas medikamenti. Bet, ja tos lietojot, trīs mēnešu laikā ārstēšanas mērķis – HbA1c – netiek sasniegts, jādomā par papildu medikamentiem.
  • Otrās izvēles medikamentiem mēr­ķu sasniegšanai jāuzlabo cukura līmenis asinīs, nepalielinot vai pat samazinot ķermeņa svaru, kā arī jāsamazina sirds un asinsvadu slimību risks.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.