Cukura diabēta pulss

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

pavasaris-2018-pulss

Īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analogu preparātu injekcija jāveic 15–20 min pirms maltītes

Pētījumu dati liecina, ka daudzi cukura diabēta pacienti nesasniedz vēlamo glikozes līmeni asinīs jeb mērķa rādītājus. Piemēram, Nacionālajā Diabēta auditā Lielbritānijā 2015./2016. gadā konstatēts, ka mērķa glikētā hemoglobīna (HbA1c) rādītāju (zemāku par 7,5%) nesasniedza 70,8% 1.  tipa cukura diabēta pacientu un 34,3% 2. tipa cukura diabēta pacientu, savukārt 2013. gadā ASV abu tipu diabēta pacientu, kuri nesasniedza HbA1c mērķa līmeni, bija 47,8%.

Viens no sliktas diabēta kompensācijas cēloņiem varētu būt paaugstināts glikozes līmenis asinīs pēc ēdienreizēm.

Mērķa glikozes līmenis asinīs divas stundas pēc ēdienreizēm ir 4,4–7,8 mmol/l. Pārrunājiet ar savu ārstu, kāds ir mērķa glikozes līmenis asinīs divas stundas pēc ēdienreizēm, kas jāsasniedz tieši jums!

Jāņem vērā, ka cilvēka insulīna preparātus ieteicams injicēt apmēram 30 min pirms ēšanas (bet tas atkarīgs arī no lietotā insulīna veida!), tomēr daudzi cukura diabēta pacienti to neievēro. Ātrāka iedarbība ir īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analogu preparātiem, ko ražotāji iesaka injicēt tieši pirms ēdienreizes vai tūlīt pēc tās. Vairākums cukura diabēta pacientu tā arī rīkojas, īpaši tāpēc, ka tad diabēta pacientam ir stingrāka pārliecība, ka injicētā insulīna deva būs atbilstoša uzņemtajam ogļhidrātu daudzumam.

2017. gadā publiskotā pētījumā apkopoja un izvērtēja pēdējo 10 gadu laikā veiktajos pētījumos uzkrātos datus par īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analogu preparātu injicēšanas laiku pirms ēdienreizēm un ietekmi uz glikozes līmeni asinīs. Pētījumā iegūtie dati liecina, ka ieteicamākais un drošs intervāls starp īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analogu preparātu injekciju un ēdienreizi ir 15–20 min. Injicējot īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analoga preparātu 15–20 min pirms maltītes, novēro par 30% zemāku glikozes līmeņa asinīs kāpumu pēc ēdienreizes un hiperglikēmijas risku, kā arī retākas hipoglikēmijas pēc ēdienreizes (tādos gadījumos, kad glikozes līmenis asinīs pirms ēdienreizes atbilst mērķa rādītājiem). Insulīna injicēšana pēc ēdienreizes samazina iespējas efektīvi kontrolēt diabētu, jo pieaug gan pēc­ēšanas glikozes līmenis asinīs, gan arī hipoglikēmijas risks starp ēdienreizēm (vēlākā posmā). Cukura diabēta pacientu bažas par iespējamu hipoglikēmiju pēc ēdienreizes nav pamatotas, jo vislielākais hipoglikēmijas risks ir tad, ja īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analoga preparātu injicē 20 min pēc maltītes uzsākšanas.

pavasaris-2018-grafiks-lv

Vidējais glikozes līmenis asinīs trim pētījuma dalībnieku grupām: PRE – īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analoga preparāta ievadīšana 20 min pirms ēdienreizes, START – īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analoga preparāta ievadīšana tieši pirms ēdienreizes; POST – īslaicīgas darbības cilvēka insulīna analoga preparāta ievadīšana 20 min pēc maltītes sākuma. No Cobry et al. Diabetes Technol Ther 2010; 12: 173–137. Papildu informācija žurnāla Diabetic Medicine rakstā onlinelibrary.wiley.com

Minētā intervāla neievērošana būtu attaisnojama tikai individuālu ap­stākļu gadījumā, piemēram, ēšana sabiedriskos pasākumos (piemēram, nav zināms, kas ietilpst ēdienkartē); komplicēta darba vide, kur nav iespēja ieplānot ēdienreizi 20 min pēc insulīna injekcijas; cukura diabēts mazam bērnam, jo nav iespējams prognozēt, cik bērns apēdīs; diabētiskā gastroparēze (diabēta autonomās neiropātijas izpausme, kad pacientam aizkavējas ogļhidrātu uzsūkšanās), kā arī grūtniecības laikā.

Triecienvilņi ārstē diabētiskās pēdu čūlas

2018. gada janvārī ASV Pārtikas un zāļu administrācija (jeb FDA) ir reģis­t­rējusi pirmo triecienviļņa ierīci pēdu čūlu ārstēšanai cukura diabēta pacientiem. Tā paredzēta hronisku pēdu čūlu ārstēšanai, kas sasniedz līdz pat 16 cm2 pacientiem, kuri vecāki par 22 gadiem, ja čūlas nav izdevies izārstēt 30 dienu laikā. Diabēta pacientiem, kuri 1–7 reizes saņēma ārstēšanos ar triecienviļņa ierīci, par 44% biežāk izdevās pēdu čūlas sadziedēt 24 nedēļu laikā. Ierīce izraisa pulsējošu enerģiju, lai stimulētu čūlas sadzīšanu, un tā tiks ieviesta ASV ikdienas klīniskajā praksē.

Papildu informācija ASV Pārtikas un zāļu administrācijas mājaslapā www.fda.gov.

Gudrās zeķes palīdz ātrāk atklāt pēdu savainojumus

Ražotāji izstrādājuši zeķes, kas izmanto vienkāršu metodi – temperatūras noteikšanu pēdā, lai brīdinātu zeķu valkātāju par savainojumu un komplikāciju risku, kas var palīdzēt samazināt pēdu amputāciju biežumu cukura diabēta pacientiem. Zeķēm ir seši temperatūras sensori, kas saņemto informāciju par pēdu temperatūru nosūta uz valkātāja mobilo tālruni (attiecīga aplikācija pieejama bez maksas). Sensori iegūst enerģiju no baterijām, kas, valkājot zeķes ik dienu, kalpo vidēji sešus mēnešus.

Papildu informācija DiaTribe mājaslapā www.diatribe.org.

Gudrās insulīna pilnšļirču/pildspalvu adatas

Kompānija Becton, Dickinson and Company prognozē līdz 2019. gada septembrim uzsākt gudro adatu ražošanu, kas pārraidīs informāciju par injicētā insulīna daudzumu un injekcijas laiku uz mobilo tālruni – tas palīdzēs diabēta pacientiem kontrolēt to, vai un cikos ir veikta insulīna injekcija.

Plākstera veida insulīna pumpis 2. tipa cukura diabēta pacientiem

Kompānija Becton, Dickinson and Company prognozē līdz 2019. gada septembrim uzsākt vienreizlietojamu plākstera veida insulīna pumpja ražošanu, kas būtu vienkārši lietojams, izmantojot telefonam līdzīgu elektronisku ierīci. Jaunais pumpis būs sasaistīts ar mobilo tālruni, un tā cena nepārsniegs “tradicionālās” insulīna ievadīšanas izmaksas.

Vairāk lasiet DiaTribe mājaslapā www.diatribe.org.

You may also like...