Kad jādodas pie endokrinologa…

endokrinologs

Cukura vielmaiņas traucējumi un vairogdziedzera slimības – tās ir biežākās kaites, ar kurām cilvēki vēršas pēc palīdzības pie endokrinologa. Jāteic, nereti slimības ir krietni ielaistas, jo sākotnējie simptomi tiek ignorēti vai mēģināti novērst pašu spēkiem.

Mūsu biežākās kļūdas

“Itin bieži endokrinologa palīdzību meklē arī sievietes ar menstruālā cikla traucējumiem un pacienti ar kalcija vielmaiņas traucējumiem un osteoporozi,” stāsta endokrinoloģe Jekaterina Nagaiceva un piebilst: “Klasiski tiek uzskatīts, ka vairogdziedzera slimības biežāk sastopamas sievietēm, kaut gan arī vīriešu vidū šādu pacientu nav retums, īpaši, ja vairogdziedzera patoloģija diagnosticēta kādam no pirmās pakāpes radiniekiem.” To pašu var teikt par osteoporozi – arī tā biežāk tiek novērota sievietēm, taču vīriešiem retāk mērķtiecīgi nozīmē osteodensitometrijas pārbaudi.

Citiem vārdiem sakot, aizdomas par iespējamu endokrīno saslimšanu nedrīkst ignorēt abu dzimumu pārstāvji, īpaši, ja rodas kādas nepārejošas, ilgstošas sūdzības. Daktere uzsver, ka bieži savā praksē sastopas ar pacientiem, kuri nenopietni uztver vieglus glikozes tolerances traucējumus. Šā­dos gadījumos parasti sūdzību nav, un tikai dažreiz par problēmu signalizē vieglas slāpes, epizodiski neliela ādas nieze. “Kad pacients atnāk uz konsultāciju ar pirmreizēji diagnosticētu cukura diabētu, ambulatorajā kartītē dažkārt var atrast pirms diviem vai pat trim gadiem veiktas analīzes, kurās redzams paaugstināts cukura līmenis asinīs. Dažreiz cipari pat atbilst cukura diabēta diagnozei, taču tas nav ņemts vērā, un tāpēc nereti šiem pacientiem jau attīstījušies cukura diabēta sa­režģījumi, piemēram, radušies jušanas traucējumi kājās un rokās,” norāda endokrinoloģe.

Savukārt pacientiem ar hronisku autoimūnu tireoidītu jeb vairogdziedzera iekaisumu, kuriem hormonālās analīzes uzrāda normu vai tikai minimālas novirzes, nereti novērojami hipotireozei raksturīgi simptomi, piemēram, vairāku gadu garumā cilvēks pakāpeniski pieņemas svarā, norakstot to uz pēcdzemdību perioda sekām, menopauzi vai ko citu. “Ja laikus uzsāktu levotiroksīna aizstājterapiju, iespējams, sekas būtu mazāk dramatiskas,” saka Jekaterina Nagaiceva. Viņa arī piebilst, ka tikpat bieži pacienti neuztver nopietni D vitamīna trūkumu organismā: “Tas tiešām trūkst lielākajai daļai mūsu cilvēku, taču tā nebūt nav norma mūsu reģionā. Šim vitamīnam ar hormonam līdzīgu ķīmisku struktūru ir milzīga loma kalcija vielmaiņā, ādas veselībā, tam ir imūnmodulējošas īpašības autoimūnu slimību gadījumos, un tas ir svarīgs metabolā sindroma un kardiovaskulārā riska samazināšanā. Taču bieži redzu pacientus, kuriem jau vairākus gadus konstatēts pazemināts D vitamīna līmenis asinīs un viņi to neārstē.”

Pirms doties pie endokrinologa

Mūsu valstī ierasts, ka atveseļošanās ceļu sākam sava ģimenes ārsta kabinetā. Kad saņemts nosūtījums endokrinologa apmeklējumam, jāveic daži priekšdarbi, lai gaidāmā vizīte būtu pilnvērtīgāka.

Jekaterina Nagaiceva atzīst, ka bieži jāsastopas ar nepatīkamu situāciju, kad pacients pirmo reizi atnāk uz konsultāciju bez analīzēm: “Tas nenozīmē, ka ģimenes ārsts nav nosūtījis cilvēku veikt izmeklējumus. Tādi ir reti gadījumi, bet biežāk pacienti analīžu rezultātus atstāj mājās vai vienkārši neizņem savu eksemplāru laboratorijā. Tādā gadījumā cilvēkam jānāk atkārtoti, bet pieraksts pie endokrinologa pieejams vien pēc diviem vai trim mēnešiem.”

Būtiskākie izmeklējumi, kam jābūt līdzi, dodoties uz pirmo konsultāciju pie endokrinologa, ir:

  • cukura diabēta pacientiem – HbA1c, ALAT un kreatinīns (tas nepieciešams, lai endokrinologs varētu rekomendēt antidiabētiskos medikamentus vai veikt terapijas korekciju uzreiz);
  • vairogdziedzera pacientiem – jāņem līdzi vairogdziedzera ultrasonogrāfiju slēdzieni kopā ar attēliem un asins analīzes vairogdziedzera hormoniem un antivielām (TSH, FT4, FT3, anti-TPO, anti-Tg antivielas);
  • osteoporozes pacientiem – osteodensitometrijas izmeklējums un asins analīzes ar kalcija, parathormona, kreatinīna un 25-OH D vitamīna līmeni.

Biežākā terapija endokrīno slimību gadījumos ir medikamentoza, taču tikpat būtiska loma ir veselīgam uzturam ikdienā, fiziskām aktivitātēm, kaitīgu ieradumu atmešanai un sabalansētam miega režīmam. Jāatgādina arī, ka vairogdziedzera veselībai ļoti nepieciešams ir jods, ko uzturā uzņemam gaužām maz. Tāpēc parastā vārāmā sāls vietā vajadzētu lietot jodēto sāli, īpaši sievietēm grūtniecības laikā un barojošām māmiņām. Savukārt tiem, kam atklāta kāda endokrīna slimība, der atcerēties, ka veiksmīgam problēmas risinājumam nepieciešama rūpīga regulāra novērošana. Tātad regulāras vizītes pie sava endokrinologa.

Cik bieži tikties ar savu endokrinologu?

Ja ir cukura diabēts, ar savu ārstu vēlams tikties vienu reizi trijos mēnešos, bet, ja slimības gaita ir stabila, tad endokrinologu var apmeklēt arī reizi pusgadā.

Hipotireozes (vairogdziedzera hormonu trūkums) pacientiem ar stabilu vairogdziedzera hormonu līmeni vēlams ieplānot vizīti pie endokrinologa vienreiz pusgadā, savukārt gadījumos, kad nepieciešama terapijas korekcija, ārsts nākamo apmeklējumu nozīmēs pēc trim mēnešiem, kad iespējams novērtēt izvēlētās terapijas efektivitāti.

Ja diagnosticēta tireotoksikoze (vairogdziedzera pastiprināta darbība), pirmajos mēnešos noteikti nepieciešama rūpīgāka kontrole – vizīte reizi trīs vai četrās nedēļās. Tikpat rūpīga uzraudzība nepieciešama topošajām māmiņām ar gestācijas diabētu un grūtniecēm ar 1. vai 2. tipa cukura diabētu.

Vizīte pie sava endokrinologa reizi pusgadā vai gadā (to nosaka ārsts) jāieplāno arī tiem, kam konstatēti mezgli vairogdziedzerī.

Endokrinoloģe Jekaterina Nagaiceva pieņem pacientus gan valsts finansējuma ietvaros (NVD), gan par maksu “Veselības centru apvienības” (VCA) poliklīnikā “Elite” Anniņmuižas bulvārī 85, Rīgā. Poliklīnikā “Elite” pacientiem ar endokrinoloģiskām slimībām tiek nodrošināta diagnostika un ārstēšana.
Tālrunis pierakstam: 677 99 977, 8828, internetā www.epoliklinika.lv.

You may also like...