Cukura diabēta pacientiem – lielāks vairogdziedzera slimību risks

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

pavasaris-2016-vairogdziedzeris-lv

Vairogdziedzera pārbaude ir vēl viena un ļoti būtiska sadaļa cukura diabēta pacienta veselības pārbaužu sarakstā un «analīžu lapā». Ikgadējā veselības pārbaudē ārsts pievērš uzmanību cukura diabēta pacienta vairogdziedzera veselībai, nosūta pacientu uz laboratoriskiem izmeklējumiem un nepieciešamības gadījumā – arī citiem izmeklējumiem. Kāpēc tas ir vajadzīgs – to skaidrosim šajā rakstā.

Vairogdziedzeris ir vislielākais endokrīnais dziedzeris. Tas atrodas kakla priekšpusē — virs lielā skrimšļa, t. i., virs vairogskrimšļa. Vairogdziedzeris sver aptuveni 30–40 gramus un sastāv no divām daļām, ko dēvē par daivām. Katra daiva ir apmēram 4–5 cm gara un 2–3 cm plata. Daivas savieno neliels tiltiņš.

Vairogdziedzeris ir savienots ar kakla muskuļiem, tādēļ rīšanas kustību laikā tas pārvietojas. Vairogdziedzerī veidojas hormoni. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, kas cirkulē asinīs un ietekmē dažādas šūnas un to darbību.

Galvenais vairogdziedzera producētais hormons ir tiroksīns jeb T4, otru hormonu sauc par trijodtironīnu jeb T3 (skat. sīkāk: www.vairogdziedzeris.lv).

Cukura diabēta pacienti – vairogdziedzera slimību riska grupa

Vairogdziedzera slimības ir ļoti izplatītas, un, tāpat kā cukura diabētu, tās biežāk sastop gados vecākiem cilvēkiem, tāpēc senioriem būtu nepieciešams regulāri kontrolēt tos laboratoriskos rādītājus, kas liecina par vairogdziedzera darbību.

Cukura diabēta pacientiem ir lielāks vairogdziedzera slimību risks nekā citām iedzīvotāju grupām.

1. Īpaši rūpīgi un regulāri vairogdziedzera pārbaudes iesaka veikt 1. tipa cukura diabēta pacientiem, jo statistika liecina, ka vairāk nekā 30% 1. tipa cukura diabēta pacientiem sastop vairogdziedzera slimības. Tas notiek tāpēc, ka 1. tipa cukura diabēts ir autoimūna slimība un pacientiem ar autoimū­nām slimībām ir ievērojams risks saslimt ar citām autoimūnām slimībām, piemēram, celiakiju, hronisku autoimūnu tireoidītu.

2. Vienlaikus arī 2. tipa cukura diabēta pacientiem, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu, vairogdziedzera slimības sastop biežāk nekā cilvēkiem bez cukura diabēta, tāpēc nepieciešamas regulāras vairogdziedzera pār­baudes.

Īsā vārdnīciņa

Autoimūna slimība – imūnsistēmas vēršanās pret sava organisma šūnām, kad dažādu faktoru ietekmē imūnsistēma zaudē spēju tās pazīt.

Svarīgi vairogdziedzera slimības atklāt laikus!

Vairogdziedzera slimības var ilgstoši noritēt bez īpašām pazīmēm. Pacientiem traucē «tikai nespēks», ātra nogurdināmība, novēro pieņemšanos svarā vai ķermeņa svara samazināšanos. Tomēr pacienti šādas sūdzības bieži skaidro ar dažādiem citiem cēloņiem, piemēram, «vecuma nespēku», «dārza darbiem», «mūž­dien nemierīgiem mazbērniem», «ne­spēju atteikties no garšīgiem ēdieniem».

Paaugstinātai vairogdziedzera hormonālai aktivitātei – hipertireozei – raksturīgās pazīmes ir:

  • ķermeņa svara zudums;
  • karstuma nepanesība, pastiprināta svīšana;
  • trauksme, pastiprināta nervozitāte;
  • sirdsklauves;
  • āda kļūst silta un mikla;
  • roku trīce;
  • menstruālā cikla traucējumi;
  • acis izskatās ļoti lielas, tās mēdz asarot.

Pazeminātai vairogdziedzera hormonālai aktivitātei – hipotireozei – raksturīgās pazīmes ir:

  • miegainība, palēninās uztveres spējas;
  • aizcietējumi;
  • aukstuma nepanesība;
  • menstruālā cikla traucējumi;
  • ķermeņa svara palielināšanās;
  • āda kļūst sausa un pakāpeniski sabiezē; mati kļūst sausi un trausli;
  • balss kļūst rupjāka un zemāka; sajūta, ka ir ilgstoši aizsmacis kakls;
  • palēnināta sirdsdarbība.

Hipotireozi var izraisīt atšķirīgas vairogdziedzera slimības, piemēram, Hasimoto tireoidīts, multinodulāra struma, sub­akūts tireoidīts. Savukārt hiper­tireozes cēloņi var būt, piemēram, Greivsa slimība, tireotoksiska adenoma, multinodulāra toksiska struma.

Informatīvais materiāls pacientiem par citām vairogdziedzera saslimšanām pieejams šeit: www.vairogdziedzeris.lv

Vairogdziedzera slimības var būt cēlonis sliktākai cukura diabēta kompensācijai

Vairogdziedzera slimības var pasliktināt cukura diabēta kompensāciju. Īpaši tas sakāms par hipertireozi – pastiprinātu vairogdziedzera darbību. Hipertireoze paātrina glikozes veidošanos aknās un paātrina glikozes uzsūkšanos kuņģī. Labā ziņa ir tā, ka cukura diabēta kompensācija var būtiski uzlaboties, uzsākot vairogdziedzera slimību ārstēšanu, tāpēc vairogdziedzera slimības ir laikus jādiagnosticē, tātad – regulāri laboratoriskie izmeklējumi un citi ārsta ieteiktie izmeklējumi ir nepieciešami, un to veikšanu nevajadzētu atlikt.

Vairogdziedzera slimības var būt cēlonis arī citiem būtiskiem veselības traucējumiem!

Savukārt hipotireoze – pazemināta vairogdziedzera aktivitāte, kad vairogdziedzera hormoni izdalās nepietiekamā daudzumā – var paaugstināt lipīdu (tauku) daudzumu asinīs. Tas attiecas gan uz triglicerīdu, gan zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni asinīs, gan kopējā holesterīna līmeni asinīs. Un atkal – labā ziņa ir tā, ka savlaicīga diagnostika, veicot laboratoriskās pārbaudes, dod iespēju savlaicīgi uzsākt hipotireozes ārstēšanu un pazemināt lipīdu (tauku) daudzumu asinīs.

Kādi vairogdziedzera funkciju rādītāji ir cukura diabēta pacientu «analīžu lapā»?

  • FT3 – laboratorisks rādītājs, kas liecina par vairogdziedzera hormona brīvā trijodtironīna līmeni plazmā.
  • FT4 – laboratorisks rādītājs, kas liecina par vairogdziedzera hormona brīvā tiroksīna līmeni plazmā.
  • TSH – hormons, kas izdalās hipofīzē un stimulē vairogdziedzera hormonu trijodtironīna (T3) un tiroksīna (T4) izdalīšanos.

Vairogdziedzera antivielas palīdz atšķirt autoimūnās vairogdziedzera sli­mī­bas, kas 1. tipa cukura diabēta pa­cien­tiem sa­stop­amas pat 10 reizes biežāk nekā cilvēkiem bez 1. tipa cukura diabēta, no citām vairogdziedzera saslimšanām. Šīs antivielas «analīžu lapā» apzīmē ar: tireoperoksidāzes antivielas (av TPO) un tireoglobulīna antivielas (av TG).

Kā ārstē vairogdziedzera slimības?

Vairogdziedzera slimības ir dažādas, tāpēc to ārstēšanā lieto atšķirīgas metodes. Piemēram, ja konstatē palielinātu vairogdziedzera antivielu daudzumu, nepieciešams periodiski veikt izmeklējumus, lai laikus sāktu ārstēšanos, kad tā būs nepieciešama. Hipertireozi un hipotireozi ārstē ar iekšķīgi lietojamiem medikamentiem, turpretim t.  s. «vairogdziedzera mezglus» dažkārt nepieciešams ārstēt ķirurģiski.

Vai pārbaudes būs bieži jāatkārto?

Vairogdziedzera slimību ārstēšana jā­uzsāk savlaicīgi, un medikamenta deva jāpalielina pakāpeniski, tāpēc sākumā būs nepieciešama biežāka laboratorisko rādītāju kontrole.

Svarīgi!

  • Gan 1. tipa cukura diabēta, gan 2. tipa cukura diabēta pacientiem ir lielāks risks saslimt ar vairogdziedzera slimībām.
  • Vairogdziedzera slimības nelabvēlīgi ietekmē cukura diabēta gaitu, apgrūtina diabēta kompensācijas sasniegšanu.
  • Labā ziņa! Vairogdziedzera slimības iespējams sekmīgi ārstēt, un cukura diabēta kompensācija uzlabojas.
  • Savlaicīgai vairogdziedzera slimību diagnostikai nepieciešams regulāri veikt vairogdziedzera pārbaudes – tai skaitā laboratoriskās analīzes un ārsta rekomendētos izmeklējumus.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.