Prieks katrā solī un mazāks pēdas čūlas risks kopā ar AIWA Clinic
Intervija ar Vitāliju Pasteru
Traumatologu ortopēdu, AIWA Clinic, Veselības centru apvienība
Kopš brīža, kad nostājamies uz kājām un iemācāmies staigāt, pēdas ir viena no nozīmīgākajām cilvēka ķermeņa daļām, kas būtiski ietekmē dzīves kvalitāti. Staigāšana – tas šķiet tik dabiski un vienkārši tad, ja pēdas ir veselas. Bet, kad staigājot rodas sāpes katrā solī, piemēram, attīstoties pēdas kaulu deformācijai, mēs saprotam, ko esam zaudējuši… Tāpēc ir svarīgi laikus vērsties pie kvalificēta speciālista un izmantot mūsdienās pieejamās ārstēšanās iespējas.
Cukura diabēta pacientu pēdām – īpaša uzmanība
Pēdas kaulu deformācijas sekas ir ne tikai sāpes, bet arī normāla slodzes sadalījuma izmaiņas dažādās pēdas daļās, kas veicina tālāku deformācijas attīstību un arī – palielina noberzumu, tulznu un citu pēdu bojājumu risku. Īpaši bīstami tas ir cukura diabēta pacientiem, jo mazi noberzumi un savainojumi cukura diabēta pacientiem var kļūt par aizsākumu pēdas čūlas attīstībai, vēlākai infekcijai un pat amputācijai. Jāatceras, ka amputācijas risks cukura diabēta pacientiem ir 40 reizes lielāks nekā cilvēkiem bez cukura diabēta. Šis risks ir lielāks, ja cukura diabēta pacientiem konstatēta diabētiskā perifērā neiropātija jeb diabēta izraisīts perifēro nervu bojājums, kas rada jušanas traucējumus pēdās. Amputācijas risks ir lielāks arī tad, ja pacientiem attīstījušās sīko un lielo asinsvadu izmaiņas.
Pēdas kaulu deformāciju sākumā var ārstēt, izmantojot piemērotus apavus un zolītes, ko palīdzēs izvēlēties traumatologs ortopēds. Cukura diabēta pacientiem ir tiesības saņemt šādus apavus ar atlaidi. Jautājiet par to ģimenes ārstam vai endokrinologam!
Diemžēl ne vienmēr izdodas aizkavēt pēdas deformāciju attīstību, izmantojot piemērotus apavus un zolītes, tāpēc dažkārt nepieciešams veikt ķirurģisku ārstēšanu. Mūsdienīgu Pēdu ķirurģijas centru septembrī atvēra AIWA Clinic.
Kādu palīdzību pacienti var saņemt AIWA Clinic Pēdu ķirurģijas centrā? Par to iztaujājām pie labākajiem ārzemju speciālistiem izglītību un darba pieredzi guvušu traumatologu ortopēdu ar specializāciju pēdu ķirurģijā Vitāliju Pasteru.
Kā varam zināt, ka pienācis laiks izmeklēt pēdas?
V. Pasters: Pirmais indikators ir sāpes, kas saistītas ar staigāšanu un fiziskām aktivitātēm. Ja sāpes nepāriet, laiks doties pie ārsta. Nevajadzētu gaidīt, kamēr tās kļūst stipras un deformācijas – lielas. Jo ātrāk problēmu novērš, jo labāk. Sākumā, iespējams, palīdzēs speciāli apavi un zolītes, tomēr, ja neizdodas aizkavēt pēdas deformācijas attīstību, risinājums varētu būt ķirurģiska ārstēšana.
Diemžēl deformācijas, kas būtu jānovērš ķirurģiskā ceļā, cilvēki bieži vien mēģina ārstēt, piemēram, ar dažādām procedūrām, zālēm, smērēm. Gadu gadiem nomokās ar sāpēm un pat nezina, ka pietiek ar vienu pavisam nelielu operāciju, lai sāpes pazustu.
Ne vienmēr būs iespējams pilnīgi atjaunot, piemēram, locītavas funkcijas, taču pēdu ķirurģija sniedz iespēju situāciju vērst uz labo pusi. Locītavu varam saaudzēt, un staigājot tā vairs nesāpēs. Ja runājam par mazāk svarīgām locītavām, bieži vien tas ir ļoti labs risinājums.
Kādus pakalpojumus pēdu ārstēšanā piedāvā AIWA Clinic?
V. Pasters: Visdaudzpusīgākos. Pacientiem pieejamas gan mūsdienīgas diagnostikas metodes (piemēram, rentgena izmeklējumi, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, ultrasonogrāfija), gan ārstēšana, gan konsultācijas, turklāt visi pakalpojumi, kas saistās ar pēdu izmeklējumiem un ķirurģiju, pieejami vienuviet. Svarīgi tas, ka diagnostiku un ārstēšanu veic labākie šīs jomas speciālisti.
Modernas medicīniskās iekārtas, mūsdienīga zināšanu bāze, īpaša attieksme pret katru pacientu – šie ir vien daži no standartiem, ko centīsimies ievērot. Pēdu operācijas Latvijā, protams, tiek veiktas arī citās ārstniecības iestādēs, tomēr gribētos cerēt, ka būsim inovatīvākie.
Vai pēdu izmeklējumu un ķirurģijas jomā viss nav jau sen atklāts?
V. Pasters: Nē, gluži pretēji – pēdējos 10–20 gados ir būtiski mainījusies gan operāciju tehnika, gan priekšstati par to, kā atkarībā no saslimšanas šīs operācijas pareizāk un sekmīgāk veikt.
Pēdu anatomijā atklāt ko jaunu būtu grūti, tajā pašā laikā izpratne par to kā, kur un ko operēt ir mainījusies. Tāpat arī operāciju tehnika. Tagad daudzas problēmas varam novērst ar artroskopiskām ķirurģijas metodēm, caur dažiem nelieliem griezumiem pievadot pie operācijas vietas ķirurģiskos instrumentus un videonovērošanas tehniku, lai līdz minimumam samazinātu iejaukšanos blakus audos un dažādus ar to saistītos riskus.
Lai labāk saprotams, varu minēt vienu piemēru – īkšķa kaula deformācijas novēršanas operāciju, kas tiek veikta daudzām sievietēm, kuras cieš no pirmā pirksta deformācijas uz āru. Ilgu laiku visur pasaulē šo operāciju veica, noņemot traucējošos kaula slāņus (to sauc par osteotomiju). Šādām manipulācijām parasti bija vien īslaicīgs efekts, jo problēma pēc kāda laika atgriezās un bija nepieciešama atkārtota operācija. Progresīvākajās klīnikās tagad tā vairs neoperē. Kaula uzaugumu noņemšana tiek kombinēta ar pirkstu locītavu deformāciju korekciju, kas samazina deformācijas atjaunošanās iespējamību. Šis ir tikai viens no redzamākajiem piemēriem. Diemžēl daudzviet joprojām operē pa vecam. Savukārt AIWA Clinic Pēdu ķirurģijas centrā varēsim veikt gandrīz visu, ko dara Eiropas klīnikās.
Kāda ir jūsu pieredze pēdas ķirurģijā?
V. Pasters: Dažādu ar pēdu kaulu, locītavu, saišu deformāciju saistīto saslimšanu diagnostika un ķirurģija ir mana padziļinātā specializācija.
Pēdu ķirurģijas jautājumos savas zināšanas esmu padziļinājis, mācoties, stažējoties vai strādājot Foot and Ankle Institute Beļģijā un Queen Elizabeth Hospital, King’s Lynn Lielbritānijā. Tuvākajā laikā plānoti vēl daži pieredzes apmaiņas braucieni uz Vācijas un Francijas klīnikām. Tiksimies AIWA Clinic!
Rakstu sagatavojusi: AIWA Clinic, Maskavas iela 241, Rīga, tālr.: 20022581, www.aiwaclinic.lv