Vai gestācijas cukura diabēts apdraud arī jūs?

mm

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, sertificēts endokrinologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, Jelgavas poliklīnika, Rīgas Stradiņa universitāte

pavasaris-2015-gestacija

Ko nozīmē gestācijas cukura diabēts?

Gestācijas cukura diabēts ir ogļhidrātu intolerance, kuras rezultātā paaugstinās glikozes līmenis asinīs, kas pirmo reizi tiek diagnosticēta vai konstatēta grūt­niecības laikā. Gestācijas cukura dia­bēts visbiežāk normalizējas pēc dzem­­dībām. Tas neatbilst 1. tipa un 2. tipa cukura diabēta tipiem vai citiem cukura diabēta tipiem, kā arī atšķiras no cukura diabēta grūtniecības laikā.

Vai gestācijas cukura diabēts ir izplatīta slimība?

ASV 7–14% sieviešu no 4 milj. dzemdētājām/gadā diagnosticē gestācijas cukura diabētu, bet, piemēram, Vācijā 7,6% un Lielbritānijā – 3,5%. Turpretim Indijā 17,8% un Apvienotajos Arābu Emirātos (UAE) pat 20,3%. Latvijā 2013. gadā bija 20 898 dzemdības, no kurām tikai 600–700 gadījumos diagnosticēja gestācijas cukura diabētu. Tas norāda, ka lielam skaitam sieviešu gestācijas cukura diabētu ne­­diagnosticē.

Kāpēc jādiagnosticē gestācijas cukura diabēts?

Gestācijas cukura diabēts nelabvēlīgi ietekmē dzemdību un pēcdzemdību iznākumu, tai skaitā arī mātei vēlākajā dzīves laikā draud 2. tipa cukura diabēta attīstība un agrīnu sirds un asinsvadu slimību attīstība. Grūtniecības nelabvēlīgā iznākuma risks palielinās attiecībā uz: iedzimtām anomālijām, spontāniem abortiem, liela augļa piedzimšanu (lielāka nekā 4,1–4,5 kg), pleciņu nespēju piedzimt jeb pleciņu distociju, dzemdību traumām, priekšlaicīgām dzemdībām un vēl daudzām citām novirzēm. Liela mazuļa piedzimšana rada lielāku iespējamību, ka dzemdības būs grūtas, kas var beigties ar, piemēram, lielāku asiņu zudumu, starpenes plīsumiem. Mazulim var rasties plecu distocija dzemdību laikā, kas nozīmē, ka mazuļa pleciņi var iesprūst dzemdību ceļos aiz kaunuma kaula. Viņš var iestrēgt dzemdību ceļos. Tas notiek reti, tomēr tā ir nopietna situācija, kurā nekavējoties ir jāreaģē, lai novērstu nopietnu dzemdību traumu vai pat mazuļa bojāeju. Ņemot vērā problēmas nopietnību, Pasaules Veselības organizācija pieņēma lēmumu izstrādāt vadlīnijas šajā jomā. Pilns vadlīniju nosaukums ir «Pirmo reizi grūtniecības laikā diagnosticētas hiperglikēmijas diagnostiskie kritēriji un klasifikācija» (angļu val.: Diagnostic Criteria and Classification of Hyper­glycaemia First Detected in Preg­nancy). Darbs ilga 3 gadus. Vadlīniju izstrādē piedalījās 16 eksperti no 15 valstīm un visiem kontinentiem, un vadlīniju recenzēšanā piedalījās 6 recenzenti no 6 valstīm. Vadlīniju teksts pieejams tīmeklī.

Gestācijas cukura diabēta riska faktori

Augsta riska grupā ietilpst:

  • sievietes ar aptaukošanos;
  • gados vecākas sievietes;
  • sievietes ar iepriekš diagnosticētiem ogļhidrātu vielmaiņas traucējumiem;
  • mātes, kuras iepriekš dzemdēja ma­­zu­­ļus ar makrosomiju (mazuļa ķer­meņa svars bija lielāks par 4,1 kg);
  • sievietes, kuru ģimenēs ir pacienti ar cukura diabētu;
  • sievietes no etniskām grupām ar augstu diabēta risku;
  • sievietes ar policistisko olnīcu sindromu.

Gestācijas cukura diabēta diagnostika

Gestācijas cukura diabēts tiek diagnosticēts jebkurā grūtniecības pe­riodā, veicot cukura slodzes testu ar 75 g glikozes. Tests jāveic no rīta tukšā dūšā, tas nozīmē, ka netiek ēsts pēdējo 8 stundu laikā. Vispirms tiek noteikts glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā. Pēc tam paciente 3–10 minūšu laikā izdzer 75 gramus glikozes, kas izšķīdināta 150–200 ml ūdens. Glikozes līmeni asinīs atkārtoti nosaka 1 un 2 stundas pēc glikozes šķīduma izdzeršanas.

Tests gestācijas cukura diabēta no­teikšanai ir pozitīvs, ja vismaz viens vai vairāki cukura līmeņa rādītāji asins plazmā atbilst sekojošiem kritērijiem:

  • cukura līmenis plazmā tukšā dūšā ir 5,1–6,9 mmol/l;
  • cukura līmenis plazmā 1 stundu pēc cukura slodzes testa ir ≥10 mmol/l;
  • cukura līmenis plazmā 2 stundas pēc cukura slodzes testa ir 8,5–11 mmol/l.

Kāpēc jāārstē gestācijas cukura diabēts?

Pētījumos pierādīts, ka, ārstējot sievie­tes ar gestācijas cukura diabētu, ne­lab­vēlīgas grūtniecības iznākums ir daudz­kārt mazāks, pie­mēram, bērna dzim­ša­nas svars ir mazāks, mazinās citi dzemdību un grūt­nie­cības sarežģījumi. Pastāv ļoti cieša sa­ka­rība starp cukura līmeni mātei un makrosomijas attīstības risku. Viena no svarīgākajām gestācijas cu­kura diabēta ārstēšanas sastāvdaļām ir cukura līmeņa noteikšana pēc noteiktās shēmas. Cukura līmenis asinīs jānosaka tukšā dūšā un 1 stundu pēc ēšanas vidēji 4 reizes dienā, vairākas reizes nedēļā. Ja cukura līmeņa mērķa lielumi netiek sasniegti ar diētas palīdzību, tad 1–2 nedēļu laikā jāuzsāk pretdiabēta līdzekļu lietošana. Galvenie ierobežojumi diētas plānā attiecas uz viegli piesavināmiem ogļhid­rātiem – jāiesaka produkti ar zemu glikēmisko indeksu, lai samazinātu pēcēšanas cukura līmeni asinīs. Vissvarīgākais ārstēšanas etaps ir diētas terapija, pārējo pretdiabēta medi­kamentu lietošana ir saskaņā ar endokrinologa rekomendācijām.

pavasaris-2015-gestacija-lv

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.