Pasaules Diabēta diena – gaišzilā krāsā mūsu kalendārā

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

Diabeta_diena

Pasaules Diabēta diena. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotā Pasaules Diabēta diena, Rīgā. Foto: Jānis Brencis

Kas ir Pasaules Diabēta diena – 14. novembris

Pasaules Diabēta dienas mērķis ir informēt un izglītot sabiedrību par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, sarežģījumiem un ārstēšanas iespējām. Pasaules Diabēta diena ir Apvienoto Nāciju Organizācijas oficiāli izsludināta diena un insulīna atklājēja Frederika Bantinga dzimšanas diena.

Gaišzils aplis – cukura diabēta zīme

Gaišzilā krāsā ir debesis, kas vieno visas nācijas. Daudzām tautām šī krāsa simbolizē dzīvi un veselību, un tā ir arī ANO karoga krāsa. Aplis simbolizē cukura diabēta ārstēšanā un diabēta pacientu aprūpē iesaistīto cilvēku vienotību, vēršoties pret diabēta pandēmiju. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam gūt panākumus diabēta ierobežošanā, samazināt šīs slimības negatīvo ietekmi uz cilvēku likteņiem un valstu attīstību.

Ko varam darīt Pasaules Diabēta dienā?

  1. Piespraudīsim nozīmīti ar gaišzilo apli un izjutīsim, ka esam vienoti!
  2. Ar lukturīšiem, svecēm vai citādi izgaismojiet kādu celtni, vides objektu, veikalu un tā skatlogu, biroja, aptiekas vai mājas logu zilā krāsā, lai demonstrētu solidaritāti ar cukura diabēta pacientiem!
  3. Piespraudiet nozīmīti ar zilo apli kādam ievērojamam vai jūsu dzīvesvietā pazīstamam cilvēkam! Nofotografējiet šo brīdi, informējiet par to vietējo laikrakstu, radio un ievietojiet to sociālajos tīklos, vai arī nosūtiet attēlu uz Starptautiskās Diabēta Federācijas interneta vietni (www.worlddiabetesday.org) un mūsu žurnāla redakciju (e-pasta adrese: diaredakcija@inbox.lv).
  4. Apziniet savus “diabēta varoņus” un informējiet par viņiem sabiedrību! Vai jūs pazīstat cilvēku, kurš ir sniedzis informāciju un atbalstu cukura diabēta pacientiem, informējis sabiedrību par cukura diabētu, aizstāvējis cukura diabēta pacientu tiesības? Pastāstiet par to sociālajos tīklos, avīzei, TV, radio, lai šis piemērs dotu spēku arī citiem!
  5. Apmeklējiet Latvijas Diabēta asociācijas rīkoto Pasaules Diabēta dienas pasākumu Rīgā, kas notiks 2018. gada 3. novembrī Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā K. Valdemāra ielā 1 no plkst. 10.00 līdz plkst. 14.00. Jums būs iespēja bez maksas veikt dažādas veselības pārbaudes, saņemt ārstu un citu speciālistu ieteikumus, iepazīties ar plašu izstādi par jaunumiem cukura diabēta pacientu ārstēšanā un diabēta kontrolē, saņemt informācijas materiālus. Katru gadu šis pasākums pulcē ap 2000 apmeklētāju un ir plašākais Pasaules Diabēta dienas pasākums Latvijā. Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek arī Latvijas Diabēta asociācijas reģionālajās nodaļās.
  6. Sazinieties ar Latvijas Diabēta asociāciju (tel. 67378231 pirmdienās, trešdienās, piektdienās no plkst. 14.00 līdz plkst. 18.00), un mēs palīdzēsim sarīkot Pasaules Diabēta dienas pasākumu jūsu veselības centrā, apkaimē vai novadā!
  7. Sapulciniet draugus un cilvēkus ar cukura diabēta riska faktoriem, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, palielinātu ķermeņa svaru, un Pasaules Diabēta dienā sarīkojiet pārgājienu, nūjošanas vai cita veida fizisko aktivitāti! Uzaiciniet iesaistīties arī endokrinologu un ģimenes ārstu! Informējiet aktivitātes dalībniekus par cukura diabēta riska faktoriem! Pēc aktivitātes kopā ieturiet veselīgu maltīti! Nofotografējiet aktivitātes un pastāstiet par to sociālajos tīklos, kā arī mūsu žurnāla redakcijai (e-pasts diaredakcija@inbox.lv), laikrakstiem, TV un radio.

Sagatavojusi Gunta Freimane

You may also like...