Kas ir GLP-1, un kā šie medikamenti darbojas organismā

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

svari

Kas ir GLP-1?

Glikagonam līdzīgā peptīda – 1 agonistu (angļu valodā – a glucagon-like peptide-1 agonist, saīsināti – GLP-1) medikamentu grupas izstrādāšanas un darbības mehānisma pētniecības aizsākums saistīts ar interesantu atklājumu – ķirzakas Gila Monster siekalās tika konstatēta ķīmiska viela eksenatīds–4, kura iedarbība ir līdzīga GLP-1 hormonam, ko izstrādā cilvēka organisms. Šī ķirzaka dzīvo Meksikā, un tā ēd tikai 4 reizes gadā. Kad tā neēd, aizkuņģa dziedzeris pārtrauc izstrādāt insulīnu, bet pēc ēšanas insulīna producēšana atjaunojas. Tā aizsākās lielas medikamentu grupas – inkretīnu izstrāde, pie kuras pieder arī GLP-1 grupas medikamenti. Šie medikamenti no 2014. gada pieejami arī Latvijas 2. tipa cukura diabēta pacientiem.

GLP-1 ir dabisks peptīds (sastāv no aminoskābēm), kas cilvēka organismā tiek izstrādāts dažu minūšu laikā pēc ēšanas un stimulē insulīna ražošanu.

Kā GLP-1 grupas medikamenti pazemina glikozes līmeni asinīs?

Lai izprastu, kā darbojas GLP-1 grupas medikamenti, jāņem vērā, ka glikozes līmenis asinīs veidojas daudzu hormonu (insulīna, glikagona un citu) mijiedarbības rezultātā.

  • GLP-1 grupas medikamenti pazemina glikozes līmeni asinīs, un to nosaka šādi mehānismi:
  • GLP-1 medikamenti palielina insulīna daudzumu, ko izdala aizkuņģa dziedzera bēta šūnas, tāpēc pazeminās glikozes līmenis asinīs.
  • GLP-1 medikamenti samazina glikozes veidošanos no glikagona, kas notiek aknās.
  • GLP-1 medikamenti palēnina kuņģa iztukšošanos, tāpēc pēc ēdienreizes glikozes līmenis asinīs paaugstinās lēnāk.

Iedarbība uz sirds un asinsvadu sistēmu

Plašu un daudzās valstīs īstenotu pētījumu rezultāti liecina, ka atsevišķi GLP-1 grupas medikamenti cukura diabēta pacientiem samazina sirds un asinsvadu slimību risku, tai skaitā – kardiovaskulāru notikumu izraisītas nāves, sirds infarkta un insulta biežumu (piemēram, LEADER pētījumā par 13%). Iespējams, ka tas varētu būt saistīts ar to pretaterosklerozes un pretiekaisuma darbību. Ņemot vērā to, ka sirds un asinsvadu slimības ir izplatītākais cukura diabēta pacientu nāves cēlonis un cukura diabēta pacientiem ir, piemēram, 2–5 reizes lielāks sirds slimību risks nekā cilvēkiem bez cukura diabēta, šādam papildu ieguvumam no medikamenta glikozes līmeņa pazemināšanai ir ļoti liela nozīme!

GLP_LV

Adaptēts pēc en.wikipedia.org

Bet tas vēl nav viss!

GLP-1 grupas medikamenti sekmē ķermeņa svara samazināšanos, kas ir svarīgs kardiovaskulārā riska faktors. Liekais ķermeņa svars daudziem cukura diabēta pacientiem ir nozīmīgs izaicinājums un sagādā gan raizes, gan vainas apziņu. Jāņem vērā, ka tieši palielināts ķermeņa svars daudziem 2. tipa cukura diabēta pacientiem traucē sasniegt labus ārstēšanās rezultātus un ārsta ieteiktos mērķa rādītājus – normālu glikētā hemoglobīna HbA1c, lipīdu līmeni asinīs un arteriālo asinsspiedienu. Svara samazināšanās pamatā ir GLP-1 palēninošā ietekme uz kuņģa iztukšošanos un ietekme uz galvas smadzeņu apetītes regulācijas centru, tāpēc samazinās uzņemtā ēdiena daudzums. Pētījumu rezultāti liecina, ka GLP-1 grupas medikamentu lietotājiem ķermeņa svars samazinās par 1,5–6,4 kg (atkarībā no medikamenta un lietošanas ilguma).

GLP-1 grupas medikamentus ievada zem ādas, izmantojot pildspalvveida pilnšļirci, lai injekcija būtu viegli un praktiski nesāpīgi izdarāma, un to lietošanu var kombinēt ar citiem medikamentiem, ko izmanto 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā.

Atcerieties

  • GLP-1 darbības mehānisms ir tuvs organisma fizioloģiskām reakcijām, GLP-1 kā peptīdi ir dabiskas cilvēka organisma vielas (aminoskābes).
  • GLP-1 veicina arī insulīna izdalīšanos no aizkuņģa dziedzera bēta šūnām.
  • Līdztekus glikozes līmeni asinīs pazeminošai darbībai, GLP-1 grupas medikamenti var palīdzēt jums samazināt sirds un asinsvadu slimību, sirds infarkta un insulta risku, kā arī sekmēt liekā ķermeņa svara samazināšanos.

You may also like...