Pareizs adatas garums

mm

Revita Gaišuta

Diabēta aprūpes māsa, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca, endokrinoloģijas centrs

pavasaris-2014-adatas-garums

Dažkārt glikozes līmeņa svārstības asinīs cukura diabēta pacientiem var izraisīt ne tikai insulīna deva, bet arī nepareiza insulīna injekciju tehnika – piemēram, nepareiza insulīna pilnšļirču vai injektoru adatas (turpmāk tekstā – adatas) garuma izvēle un dūriena leņķis var veicināt nepareizu insulīna uzsūkšanos. Turklāt insulīna nokļūšana muskuļaudos var izraisīt hipoglikēmiju. Lai insulīns pareizi uzsūktos, tas ir jāievada zemādā. Tomēr zemādas audu slānis, neskatoties uz ķermeņa masas indeksu vai ķermeņa svaru, dažādās ķermeņa vietās var būt atšķirīga biezuma. Tātad, arī cilvēkam ar palielinātu ķermeņa svaru zemādas audu slānis injekciju vietās var būt gan normāls, gan palielināts, gan samazināts. Attēlā ir salīdzināts vīriešu un sieviešu vidējais zemādas audu slāņa biezums milimetros. Arī adatu garums tiek mērīts milimetros. Lai būtu droši, ka insulīns tiek ievadīts pareizi, ir svarīgi izmantot pareizā garuma un diametra adatas. Šobrīd Latvijā ir pieejamas 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm un 12 mm garuma adatas.

Lai izvēlētos pareizu insulīna piln­šļirču vai injektoru adatas garumu un diametru, ir jāņem vērā ve­cums un ķermeņa uzbūve.

pavasaris-2014-adatas-garums-lv

Adatas garums un zemādas audu slāņa biezums noteiks vietu zem ādas, kur tiks ievadīts insulīns. Pēdējie pētījumi pierāda to, ka arī cilvēki ar palielinātu ķermeņa svaru var izvēlēties mazāka garuma adatas, piemēram, 5 mm un 6 mm adatas drīkst rekomendēt pacientiem ar palielinātu zemādas audu slāni, kā arī cilvēkiem ar normālu ķermeņa svaru, veicot injekciju vēdera priekšējā sienā un augšstilba ārējā virsmā. Pierādīts, ka šādā gadījumā nepastāv risks ievadīt insulīnu muskuļa audos, insulīns uzsūcas tikpat pilnvērtīgi kā ievadīts ar 8 mm garu adatu, turklāt insulīna zudums nav lielāks kā ievadot ar cita garuma adatām. Dūriena leņķis drīkst būt 90º, nesaņemot pat ādas kroku.

5 un 6 mm insulīna pilnšļirču vai injektoru adatas iesaka lietot pieaugušiem pacientiem ar samazinātu ķermeņa svaru vai standarta injekciju vietās samazinātu zemādas audu slāni (piemēram, augšstilba ārējā virsmā), dūriena leņķis drīkst būt gan 90º, gan 45º, tomēr ādas kroka ir jāsaņem.

Novitāte un labā ziņa ir tā, ka, izmantojot 4 mm adatas, cilvēki ar normālu un palielinātu zemādas audu slāni insulīnu drīkst injicēt «alternatīvajās» insulīna injekcijas vietās, kur fiziski grūti ir saņemt ādas kroku pašam – augšdelmā un sēžas rajonā, nesaņemot ādas kroku.

Izmantojot 5 mm, 6 mm un 8 mm adatas paredzamās injekciju vietas ir vēdera priekšējā siena un augšstilba ārējā virsma. Izvēloties 8 mm adatas, dūriena leņķim ir jābūt 45º un ir jāsaņem ādas kroku neatkarīgi no vecuma un zemādas audu slāņa biezuma.

Bērniem ieteicams izvēlēties 5 mm un 6 mm adatas, izvēloties dūriena leņķi 45º un saņemot ādas kroku.

Adatas diametrs ir kalibrs jeb ārējais diametrs (apzīmē ar burtu G). Jo augstāks kalibrs, jo tievākas adatas diametrs milimetros, piemēram, Latvijā ir pieejami 31G kalibra adatas, kuru diametrs ir 0,25 mm, kā arī 29G kalibra adatas, kuru diametrs ir 0,33 mm. Jo mazāks diametrs, jo mazāks spiediens uz adatu un mazākas sāpes injekcijas laikā.

Pacientu grupa Adatas garums Ādas kroka Injekcijas lenķis
Bērni un pusaudži 5 mm un 6 mm 5 mm – 90°
8 mm 6 mm, 8 mm – 45°
Pieaugušie 5 mm un 6 mm Tikai tad, ja samazināts ķermeņa svars 5 mm, 6 mm – 90°
Arī cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru
8 mm 8 mm – 45°

Biežāk uzdotie jautājumi par insulīna injekcijām

Vai insulīna injekcija mūsdienās ir sāpīga?

Insulīna injicēšanai izmantojamās adatas ir trīskārtīgi slīpētas un ieeļļotas ar speciālu silikona eļļu, lai samazinātu diskomfortu adatas ievadīšanas laikā, tāpēc insulīna injekcijai nevajadzētu būt sāpīgai.

Cik bieži ir jāmaina insulīna pilnšļirču vai injektoru injekciju adatas?

Adata ir sterila, vienreiz lietojama medicīniska ierīce, kas jāmaina katrā injekcijas reizē, pretējā gadījumā jūs riskējiet:

  1. Saņemt nepareizu insulīna devu, kas var izraisīt cukura līmeņa svārstības. Ja lietojat kombinētos vai garas darbības insulīna preparātus un starp injekcijām atstājat adatu pievienotu pilnšļircei vai injektoram, var izmainīties insulīna sastāvs, jo šķidrākais insulīns tecēs ārā no kārtridža jeb ampulas.
  2. Ja adata pēc injekcijas netiek noņemta, mainoties gaisa temperatūrai (no siltas vides uz vēsāku vai aukstu vidi, piemēram, ziemā nēsājot līdzi insulīnu), mainās insulīna blīvums – tas saraujas vai izplešas. Līdz ar to cauri adatai ieplūst gaiss. Gaisa burbuļi var aizkavēt insulīna plūsmu injekcijas laikā, kas, savukārt, var izraisīt risku, ka samazināsies ievadītā insulīna daudzums.
  3. Ja nenoņemat adatu, pilnšļircē vai injektorā palikušais insulīns var pārveidoties kristālos un daļēji vai pilnībā nobloķēt adatu, apgrūtinot injekcijas veikšanu.
  4. Insulīna pilnšļirču vai injektoru adata vairs nav sterila. Tiklīdz tā ir izlietota, adata ir jāizmet, jo tā nonāk saskarē ar baktērijām un netīrumiem.
  5. Injekcija ir sāpīgāka. Uz adatas uzklātais lubrikants injekcijas laikā pilnība noārdās un adatas gals deformējas, zaudējot savu sākotnējo formu. Deformētas adatas veicina lipodistrofiju attīstību. Lietojot atkārtoti adatas, tiek traumēti audi. Ja insulīnu turpina injicēt lipodistrofijas vietās, tad būtiski izmainās inulīna uzsūkšanās, kas var provocēt glikozes līmeņa svārstības.

Pareiza insulīna pilnšļirču vai injektoru adatu izvēle un lietošana veicinās ārstēšanas efektivitāti. Mainiet adatas pietiekoši bieži! Tas mazinās diskomfortu veicot insulīna injekcijas ik dienu!

Materiāls sagatavots pēc New injection recommendation for patients with diabetes, Third Injection Technique Workshop, 2010 un PIC Indolor insulīna injekciju adatu lietošanas rekomendācijām.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.