Cukura diabēta pacients darbā

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2014-profesijas

Attiecībā uz darba meklējumiem, no cukura diabēta pacientiem nācies dzirdēt ļoti pretrunīgus viedokļus. «Es varu paveikt ikvienu darbu tikpat labi kā vesels cilvēks. Diabēts nav šķērslis ne­viena darba veikšanai.» «Cukura diabēts taču ir tik ļoti smaga slimība, ka inva­li­ditātes grupu visiem cukura diabēta pacientiem un pavisam noteikti – bērniem un jauniešiem vajadzētu piešķirt automātiski.» «Man ir cukura diabēts, taču es kavēju darbu slimības dēļ daudz retāk nekā mani kolēģi, kuri neslimo ar diabētu.» «Kam gan vajadzīgs darbinieks ar tādu slimību, ja visapkārt tik daudz bez darba esošu veselu cilvēku?» Kā aizvien, patiesība ir kaut kur vidū. Cukura diabēts nav šķērslis sekmīgai karjerai, darbam vadošos amatos, uzņēmējdarbībai. Cukura diabēta pacienti Latvijā ir gan ministri, gan ļoti lielu iestāžu vadītāji, gan radošo profesiju pārstāvji. Tomēr, pirms izšķiraties par kāda konkrēta darba piedāvājuma pieņemšanu, rūpīgi pārdomājiet, kā varēsiet konkrētajā amatā īstenot visu to, kas jāveic, lai sekmīgi ārstētu cukura diabētu.

Piemērotas un ne tik piemērotas profesijas?

Ne tik senos padomju varas gados (tikai 25 gadus senā pagātnē) cukura diabēta pacientiem ieteica izvēlēties darbu arhīvos, bibliotēkās, apgūt grāmatvedību, lai darbs nebūtu saistīts ar lielu fizisko slodzi un stresu. Mūsdienās cukura diabēta pacienti strādā visdažādākajās profesijās. Diabēts katru cilvēku ietekmē mazliet citādāk, tāpēc katram cilvēkam pašam rūpīgi jāpārdomā savas iespējas veikt konkrētu darbu. Ļoti būtiska nozīme ir kvalifikācijai, arī cukura diabēta norisei un diabēta vēlīnajām komplikācijām (piemēram, redzes traucējumiem).

Atcerieties, ka cukura diabēts ir tikai viena no jūs raksturojošām pazīmēm. Ne vienmēr cukura diabētam ir izšķirošā nozīme konkrēta darba veikšanā, tieši tāpat kā attiecībā uz citām dzīves norisēm.

Pastāv maz profesiju, kas cukura diabēta pacientiem ir aizliegtas. Galveno­kārt tās ir profesijas, kas saistītas ar profesionālu dienestu armijā, profesionālu darbu pasažieru pārvadāšanā, darbu lielā augstumā un līdzīgās ar augstu risku saistītās profesijās. Konkrētus gadījumus par profesijas piemērotību izskata speciāla ārstu komisija.

Ikdienas cukura diabēta kontrole – noteicošā

Strādājot jebkurā profesijā, vienlaikus jāturpina veikt glikozes līmeņa paškontrole, jāievēro noteikts diētas plāns un jāapmeklē ieteiktās veselības pārbaudes, tāpēc, pirms izvēlaties konkrētu darbu, pārdomājiet, vai varēsiet to īstenot. Piemēram, darbs ražošanā tādos apstākļos, kur nav iespējams paņemt līdzi glikometru vai glikozes līmeņa tabletes, varētu būt nopietns šķērslis daudziem cukura diabēta pacientiem. Bet, ja jums dažkārt būs nepieciešami ārpuskārtas darba pārtraukumi, jūs varat par to vienoties ar darba devēju, ja piekritīsiet pastrādāt ilgāk, lai paveiktu savus darba pienākumus laikā. Vērtējot darba piemērotību, jāņem vērā jūsu kvalifikācija, prasmes un tas, vai varēsiet paveikt savu darbu, kā arī tas, vai varēsiet labi kontrolēt savu diabētu. Un abiem diviem šiem aspektiem ir vienlīdz svarīga nozīme!

Ar glikozes līmeņa paškontroli, diētas plānu un citām diabēta pašaprūpes vajadzībām ir vieglāk tikt galā tad, ja darba grafiks ir regulārs. Tomēr arī tad, ja jums jāstrādā vēlās vakara stundās, nakts maiņās vai regulāri jādodas komandējumos, diabēts nav tam šķērslis. Nepieciešams tikai apgūt papildu zināšanas un prasmes, sadarbojoties ar savu ārstu un endokrinologu.

Nakts maiņas un mainīgs darba režīms – jūs to varat, ja vēlaties!

Ja lietojat tabletes glikozes līmeņa pazemināšanai, tad visbiežāk pietiek ar papildu uzkodu pirms gulētiešanas (piemēram, no rīta). Ja injicējat insulīnu, tad vienkāršāk ir tiem, kuri injicē ilgstošas darbības insulīnu 1–2 reizes dienā un īslaicīgas darbības insulīnu pirms katra ēdienreizes. Ja dienā guļat, tad neinjicējiet īslaicīgas darbības insulīnu un izlaidiet arī ēdienreizes.

Ja jūsu ikdienas ritmu nosaka darba mainīgās prasības, piemēram, ilgstošas sanāksmes, tikšanās ar klientiem, garāki pārbraucieni kavē jūsu ierasto aktivitāšu – fiziskās slodzes, ēdienrei­zes, insulīna injicēšanu, tad šāda dzīvesveida gadījumā vienmēr nepieciešama biežāka glikozes līmeņa paškontrole, lai pielāgotu insulīna devas. Piemēram, ja parasti pēc vakariņām jums bija ieplānota fiziskā aktivitāte, bet darba pienākumu dēļ šoreiz jums ir vakariņas ar klientiem, tad, iespējams, būs jāpalielina insulīna deva. Iespējams arī veikt papildu glikozes līmeņa kontroli pēc 2 stundām un (atkarībā no glikozes līmeņa asinīs) injicēt īslaicīgas darbības insulīnu.

Ja jums ir neregulārs dzīvesveids un darba režīms, turiet pa rokai uzkodas, ko varat ātri izmantot iepriekš neplānotai ēdienreizei (piemēram, iepriekš sagatavotu sviestmaizi vai musli batoniņu, vai dažus sāļos cepumus).

Darbs saistīts ar mehānismiem, ierīcēm vai autovadīšanu

Svarīgi, lai cukura diabēts būtu labi kompensēts, stabils un nedraudētu pazemināts glikozes līmenis asinīs, jo pretējā gadījumā jūs varat nodarīt kaitējumu gan savai, gan citu cilvēku veselībai.

  • Pirms darba/autovadīšanas nosakiet glikozes līmeni asinīs!
  • Ja glikozes līmenis asinīs ir zemāks par 3,8–4,0 mmol/l, tad uzņemiet 12–15 g viegli asimilējamos ogļhidrātus (piemēram, ½ glāzi augļu sulas, 3–4 konfektes, 2–3 glikozes tabletes, ½ banānu). Nosakiet glikozes līmeni pēc 15 min. Ja glikozes līmenis asinīs nav paaugstinājies, atkārtoti uzņemiet 12–15 g viegli asimilējamo ogļhidrātu. Turpiniet tā, kamēr glikozes līmenis asinīs paaugstinās.
  • Vienmēr glabājiet glikozi viegli sasniedzamā vietā, bet ne automašīnas ba­gāž­­niekā.
  • Ja nevarat noteikt glikozes līmeni asinīs, bet jūtat hipoglikēmijas simptomus, tad pārtrauciet darbu/autovadīšanu un uzņemiet 12–15 g viegli asimilējamos ogļhidrātus.
  • Vienmēr nēsājiet līdzi cukura diabēta pacienta identifikācijas zīmi.

No rītdienas – mierīgāks darbs un mazāk stresa? Jā, varbūt!

Vienkāršāks darbs – tā nav sakāve, bet gan iespēja justies pilnvērtīgam un drošam savā amatā, būt kompetentam un pārliecinātam par sevi, vienlaikus saglabājot labu dzīves kvalitāti un turpinot rūpēties par savu veselību.

Diabēta pacients darba intervijā

Darba intervijā jūs varat satikt cilvēkus, kuri pilnīgi neko nezina par cukura diabētu. Iespējams, darba devēju tuvinieki vai draugi slimojuši ar cukura diabētu, ko bieži nācies ārstēt slimnīcā. Nav iespējams mainīt cilvēku aizspriedumus vai viedokli īsā laikā, tāpēc vislabākā taktika ir – darba intervijā nesniegt sīkāku informāciju par savu veselības stāvokli, tai skaitā  arī par cukura diabētu. Ja esat pirms darba intervijas nopietni pārdomājis savu kvalifikāciju, iespējas veikt piedāvāto darbu un īstenot arī to, kas nepieciešams diabēta pašaprūpei (piemēram, glikozes līmeņa paškontroli, regulāras ēdienreizes, medikamentu un/ vai insulīna lietošanu u. tml.), tad nav nepieciešams papildus riskēt ar iespēju, ka varat nedabūt darbu. Cilvēki baidās no tā, ko nepazīst. Darba devējam nav tiesības uzdot tiešus jautājumus par veselības stāvokli. Ja šādus jautājumus tomēr uzdod un jūs nevēlaties atsaukties uz savām tiesībām neatbildēt, tad varat atbildēt, piemēram, ka jums vienmēr bijuši ļoti maz darba kavējumu slimības dēļ vai arī – jūs rūpējaties par savu veselību, tāpēc ievērojat veselīga dzīvesveida principus.

Informēt par savu diabētu vai nē?

Darba kolēģu informēšanai ir labās puses un trūkumi. Vispareizāko lēmumu iespējams pieņemt, ņemot vērā konkrētas darba vietas īpatnības, konkrētus tur strādājošos cilvēkus un arī – jūsu pašu gatavību būt atklātam.

Pozitīvais ieguvums no kolēģu informēšanas:

  • Iespējams saņemt viņu palīdzību smagas hipoglikēmijas gadījumā (jāpārdomā, vai jums šādas situācijas vispār ir iespējamas un – cik bieži tādas ir?).
  • Iespējams, jūs varat saņemt darba devēja vai vadītāja atļauju ārpuskārtas darba pārtraukumiem glikozes līmeņa kontrolei asinīs vai ēdienreizei, ja tas nepieciešams. Jums būs iespēja satikties/apmainīties viedokļiem ar citiem cilvēkiem ar cukura diabētu, kuri strādā jums blakus.
  • Jūs varēsiet atklāti īstenot savas pamatvajadzības cukura diabēta pašaprūpē, neslēpjoties no darba kolēģiem un nemelojot viņiem. Jāņem vērā, ka cilvēki var nejauši pamanīt atsevišķas, ar cukura diabēta pašaprūpi saistītas norises un maldīgi secināt, ka jums acīmredzot ir jāslēpj kādi apkaunojoši fakti (piemēram, ka jūs injicējat narkotikas).

Atklātības trūkumi:

  • Atklāti informējot par savu saslimšanu, jūs darāt zināmu privātu informāciju par sevi un, iespējams, varat saskarties ar diskrimināciju darba vietā.

Diskriminācija visbiežāk balstās uz aiz­spriedumiem un informācijas trūkumu. Tās iemesls ir kļūdains priekšstats, ka cukura diabēta pacients veselības traucējumu dēļ nebūs spējīgs tikt galā ar darba pienākumiem.

Faktiski tikai jūs pats, parādot nevainojamas darba spējas, labus darba rezultātus, prasmes, kompetences, sevi kā lielisku darba kolēģi, gatavību sadarboties un pašdisciplīnu, varat palīdzēt sabiedrībai pārvarēt aizspriedumus par cukura diabēta pacientiem un samazināt diskriminācijas izpausmes. Nekādi teorētiski izglītojoši pasākumi, lekcijas un avīžu raksti nebūs tik uzskatāmi un rezultatīvi.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.