Neiekrist hipoglikēmijas «lamatās»
Intervija ar Kristīni Geldneri
Rīgas Stradiņa universitātes doktorante, endokrinoloģe, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Kas ir hipoglikēmija diabēta pacientiem?
Hipoglikēmija diabēta pacientiem attīstās, ja glikozes līmenis asinīs ir zemāks par 4,0 mmol/l un vienlaikus ir arī hipoglikēmijas pazīmes.
Kādas ir hipoglikēmijas pazīmes?
Tās ir (jeb pirmās 7 pazīmes):
- roku trīcēšana;
- sirdsklauves;
- svīšana;
- nemiers;
- izsalkums;
- slikta dūša;
- tirpšana, durstīšanas sajūta.
Ja šajā laikā hipoglikēmiju nenovērš, tad rodas šādas pazīmes:
- koncentrēšanās grūtības;
- apjukums;
- nespēks;
- miegainība;
- redzes izmaiņas;
- grūtības runāt,
- galvassāpes;
- reibonis.
Kas jādara diabēta pacientiem hipoglikēmijas novēršanai?
Lai novērstu hipoglikēmiju, jāpārtrauc jebkādas aktivitātes un jāuzņem 12–15 g viegli asimilējamo ogļhidrātu: 5–6 glikozes tabletes vai ½–1 glāzi augļu sulas vai limonādes, vai citus saldumus. Ja iespējams, jānosaka glikozes līmenis asinīs. Pēc tam apmēram 15 minūtes jānogaida un atkārtoti jānosaka glikozes līmenis asinīs. Ja hipoglikēmijas pazīmes neizzūd, tad vēlreiz jāuzņem 12–15 g ogļhidrātu. Ja hipoglikēmijas pazīmes turpina pastiprināties, tad jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ja esat uz ielas, transporta līdzeklī, rodas hipoglikēmija un nav iespējams pārbaudīt glikozes līmeni asinīs, tad nekavējoties uzņemiet viegli asimilējamos ogļhidrātus. Pēc hipoglikēmijas novēršanas nepieciešams apēst nelielu daudzumu komplekso ogļhidrātu (piemēram, pusšķēlīti maizes).
Hipoglikēmijas pazīmes parasti neizzūd uzreiz pēc ogļhidrātu uzņemšanas. Nevainojiet sevi par to, ka kādreiz pārtraucat ēst tikai tad, kad ledusskapis ir tukšs, tomēr nākamajā reizē centieties «neiekrist šajās lamatās». Vienmēr turiet pa rokai viegli asimilējamos ogļhidrātus hipoglikēmijas novēršanai!
Vai 1. tipa un 2. tipa cukura diabēta pacientiem hipoglikēmijas ir atšķirīgas?
Nav atšķirības starp hipoglikēmijām cukura diabēta tipiem, tomēr dažādiem cukura diabēta pacientiem hipoglikēmijas var būt atšķirīgas. Tāpat arī hipoglikēmijas pazīmes vienam un tam pašam pacientam ar laiku var mainīties.
Ja glikozes līmenis pazeminās ļoti strauji (vai arī glikozes līmenis asinīs iepriekš ilgāku laiku bijis augsts), hipoglikēmijas pazīmes var parādīties arī tad, ja glikozes līmenis asinīs ir normāls (virs 4,0 mmol/l).
Kā iedalās hipoglikēmijas?
Vieglu hipoglikēmiju gadījumā pacientam parādās pirmie 7 hipoglikēmijas simptomi (skat. iepriekš). Pacients pats, bez apkārtējo palīdzības spēj hipoglikēmiju novērst. Vidēji smagas hipoglikēmijas gadījumā simptomi ir izteiktāki un mainās – izpaužas turpmākie uzskaitītie hipoglikēmijas simptomi. Nereti pacients ir dezorientēts, tomēr pats vai ar līdzcilvēku palīdzību spēj novērst hipoglikēmiju. Smaga hipoglikēmija izpaužas ar pacienta nespēju novērst hipoglikēmiju un samaņas zudumu, tāpēc nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Smagu hipoglikēmiju ārstēšanai paredzēts glikagona komplekts, ko ārsts var izrakstīt ar 100% atlaidi tiem pacientiem, kuri ārstējas ar insulīna preparātiem. Komplektā Jūs atradīsiet instrukciju, kur ar zīmējumiem parādīts, kā pareizi šis medikaments jāsagatavo un jāinjicē pacientam muskulī (parasti – rokā, kājā vai plecā). Ja diabēta pacients neatgūst samaņu 15 minūšu laikā pēc glikagona injekcijas, izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Cik bieži būtu pieļaujamas hipoglikēmijas? Vai tas atkarīgs no vecuma?
Pēc smagas hipoglikēmijas tuvākajā ārsta vizītē rūpīgi jāizvērtē cēloņi, riska faktori un pasākumi, lai nepieļautu smagas hipoglikēmijas atkārtošanos. Vieglas un paša pacienta spēkiem likvidējamas hipoglikēmijas 1. tipa cukura diabēta pacientiem varētu pieļaut 1–2 reizes nedēļā. Gados vecākiem cilvēkiem būtu īpaši rūpīgi jāizvērtē katras hipoglikēmijas cēloņi, lai samazinātu to iespējamību, jo hipoglikēmija var veicināt infarktu, sirds ritma traucējumus, insulta risku, pasliktināt spriešanas spējas, izraisīt kritienus un traumas. Tāpēc, pretēji varbūt eksistējošajiem stereotipiem, ka gados vecākiem cilvēkiem nav tik rūpīgi jākontrolē cukura diabēts, patiesībā ir tieši pretēji.
Kādi varētu būt hipoglikēmijas cēloņi diabēta pacientiem?
Biežākie hipoglikēmijas cēloņi:
- pārlieku liela insulīna vai glikozes līmeni pazeminošo tablešu deva;
- uzturā bijis pārāk mazs ogļhidrātu daudzums. Novēlota vai izlaista ēdienreize;
- pārlieku liela fiziskā slodze, nesamazinot insulīna devu vai nepalielinot ogļhidrātu uzņemšanu;
- alkohola lietošana, neuzņemot ogļhidrātus.
Kā izvairīties no hipoglikēmijām?
Lai nepieļautu hipoglikēmiju vai samazinātu hipoglikēmiju skaitu, jāveic izmaiņas medikamentu devās, diētā vai fiziskajā slodzē, tāpēc paškontroles dienasgrāmatā būtu jāpieraksta arī, piemēram, uzņemtie ogļhidrāti un medikamentu devas. Iespējams, atnākot pie ārsta reizi 3–4 mēnešos, pacientam jau aizmirsies par hipoglikēmijām un šķiet, ka hipoglikēmija šajā brīdī nav galvenais, ko pacients vēlas pārrunāt ar ārstu. Tāpēc vismaz tajā laikā, kad glikozes līmenis asinīs kļuvis nestabilāks vai arī vismaz divas nedēļas pirms ārsta apmeklējuma vajadzētu veikt rūpīgākus pierakstus diabēta paškontroles dienasgrāmatā.
Pēc smagākas un ilgstošākas fiziskās slodzes iespējama hipoglikēmija ne tikai uzreiz, bet pēc vairākām stundām vai pat naktī. Tādēļ svarīgi glikozes līmeni asinīs reizēm pārbaudīt arī nakts stundās ap plkst. 2:00–3:00, īpaši, ja iepriekšējā dienā bijusi ilgstoša un intensīva fiziskā slodze un arī tad, ja miegs ir nemierīgs, ir galvassāpes un Jūs regulāri mostaties neizgulējies.
Kādi cukura diabēta ārstēšanā izmantotie medikamenti var sekmēt hipoglikēmiju?
Hipoglikēmija visbiežāk rodas tiem cukura diabēta pacientiem, kuri ārstēšanā lieto insulīnu vai insulīnu kombinācijā ar tabletēm glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs. Tā var rasties arī pacientiem, kuri ārstējas tikai ar tabletēm glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs, piemēram, ar sulfonilurīnvielas grupas medikamentiem, tomēr tas notiek salīdzinoši retāk. Ja ārstēšanā lietojat tikai tabletes glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs, vispirms paši nosakiet glikozes līmeni asinīs, lai pārbaudītu, vai sliktas pašsajūtas cēlonis patiešām ir hipoglikēmija.
Vai ir insulīna preparāti, kuriem hipoglikēmijas risks ir zemāks?
Jā, tie ir ātras darbības insulīna analogu preparāti (asparta, glulizīda un lispro insulīns) un ilgstošas darbības insulīna analogu preparāti (detemira un glargīna insulīns).
Vai diabēta pacients vienmēr jūt hipoglikēmiju? Vai bezsamaņa nevar iestāties negaidīti?
Ja pacients slimo ar cukura diabētu ilgāku laiku un hipoglikēmijas iepriekš bijušas bieži, tad var izveidoties hipoglikēmijas nejušanas sindroms. Šādā gadījumā diabēta pacients vairs nespēj sajust hipoglikēmijas pirmās pazīmes. Noderīga metode ir: pēc hipoglikēmijas pārdomāt, kādas bija pašas pirmās pazīmes? Šīs pazīmes jāpieraksta, lai saprastu, kuras no pazīmēm atkārtojas. Parādoties brīdinošajai pazīmei, nekavējoties jāuzņem ogļhidrāti.
Kas jāzina tuviniekiem un līdzcilvēkiem, lai varētu palīdzēt hipoglikēmijas laikā?
Tuviniekiem būtu jāsaprot, ka diabēta pacientam ir svarīgas regulāras ēdienreizes un regulāra paškontrole, lai palīdzētu diabēta pacientam neiekrist hipoglikēmijas «lamatās». Tāpat tuviniekiem un draugiem jāapgūst hipoglikēmijas pazīmes un jāprot sniegt palīdzību. Dažreiz laikā pasniegta saldas tējas krūze var dot Jums tiesības lepoties ar to, ka esat izglābis draugu no smagām veselības problēmām…