Diabēts un atmiņa

mm

Maija Mukāne

Interniste, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Veselības centru apvienība Medicīnas centrs “Aura”

pavasaris-2017-diabets-un-atmina

Kur es noliku brilles? Vai es iedzēru visas zāles? Kāds man no rīta bija cukura līmenis? Atmiņas pasliktināšanās ir nepatīkama un rada diskomfortu ikdienas dzīvē, pasliktina garastāvokli un ietekmē neatkarību no citiem cilvēkiem. Atmiņas traucējumus sastop arvien biežāk, jo iedzīvotāju dzīves ilgums pasaulē palielinās. Pēc zinātnieku aplēsēm, vecumā pēc 65 gadiem katram ceturtajam cilvēkam ir atmiņas traucējumi. Savukārt, pēc Slimību kontroles un profilakses centra datiem, Latvijā 2015. gadā 20% iedzīvotāju bija vecāki par 65 gadiem.

Atmiņa ir pasliktināta, ja cilvēks neatceras:

  • kādu svarīgu savas dzīves notikumu;
  • ko ir darījis pavisam nesen;
  • kur nolikta kāda lieta;
  • tuvāko cilvēku vārdus.
1. Regulāri nosakiet glikozes līmeni asinīs Pacientiem ar cukura diabētu regulāri un vairākas reizes dienā jānosaka glikozes līmeni asinīs un rezultāti jāpieraksta, piemēram, dienasgrāmatā vai diabēta kontroles burtnīcā. Ar ārstu jāpārrunā arī vidējā glikozes līmeņa jeb glikētā hemoglobīna (HbA1c) līmeņa mērķis.
2. Mācieties! Zināms, ka mācīšanās un jaunu zināšanu apgūšana uzlabo nervu signālu pārvadi smadzenēs, stimulē nervu šūnu saikņu veidošanos. Nepārtrauciet mācīties pēc vidusskolas vai augstskolas pabeigšanas, apgūstiet kaut ko jaunu saistībā ar savām interesēm.
3. Pavadiet laiku ar citiem cilvēkiem! Vienatne, izolēšanās no citiem cilvēkiem var būt iemesls depresijai un vientulībai, kas pasliktina arī domāšanu, uztveri un atmiņu.
4. Atkārtošana ir zināšanu māte! Ja kaut kas sāk aizmirsties, piemēram, pirkumi, kas jāizdara, vai paziņas vārds, tas jāatkārto skaļi vairākas reizes vai jāpieraksta, lai nepieciešamo informāciju nostiprinātu atmiņā.
5. Esiet organizēts! Lai nebojātu sev garastāvokli, kad kārtējo reizi nevarat atrast, piemēram, atslēgas, organizējiet savu dzīvi. Tikšanās datumus pierakstiet kalendārā vai piezīmju grāmatiņā, mantas lieciet vienā un tajā pašā vietā, tas ļaus tās ātri atrast.
6. Labs miegs Labs miegs palīdz sakārtot atmiņas un nostiprināt jaunas iemaņas. Miegs palīdz dienas laikā dzirdēto, redzēto, sajusto un apgūto organizēt un iegaumēt.
7. Veselīgs uzturs Veselīgs uzturs ar pietiekamu, piemēram, dārzeņu, pilngraudu produktu, zivju, olīveļļas, riekstu daudzumu palīdzēs atmiņai!
8. Fiziskās aktivitātes Tās palīdz stabilizēt glikozes līmeni un asinsspiedienu, holesterīna, triglicerīdu līmeni, kā arī pasargā no demences. Esiet aktīvs (piemēram, pastaigas, nūjošana) lielāko nedēļas daļu.
9. Nesmēķējiet! Smēķēšana būtiski ietekmē asinsvadu stāvokli, to skaitā arī galvas smadzenēs! Izveidojiet plānu, kā pārtrauksiet smēķēšanu, kā arī pārrunājiet to ar ārstu.

Atmiņas pasliktināšanās iespējama daudzu iemeslu dēļ, arī cukura diabēta pacientiem. Kāpēc? Visas galvas smadzeņu funkcijas ir atkarīgas no signālu pārvades no vienas nervu šūnas uz citu, un šim mērķim smadzenēm nepieciešama enerģija, ko tās saņem no glikozes. Tāpēc, ja pacientiem ar cukura diabētu glikozes līmenis asinīs ir pārāk augsts (jeb hiperglikēmija) vai pārāk zems (jeb hipoglikēmija), smadzeņu darbība pasliktinās.

Ja pacientiem ar cukura diabētu nav sasniegts vienmērīgs glikozes līmenis asinīs visu diennakti, nervu signālu pārvade smadzenēs ir pastāvīgi traucēta, neatkarīgi no cukura diabēta tipa. Ilgstoši paaugstināts glikozes līmenis asinīs rada nervu bojājumu galvas smadzenēs un palielina risku saslimt ar demenci (ar to saprot – domāšanas, atmiņas, uztveres un citu intelektuālo spēju pazemināšanos). Arī pacientu dzīves pieredze apstiprina šo faktu, jo gandrīz katrs cukura diabēta pacients, kuram ir bijis zems glikozes līmenis (hipoglikēmija), ir izjutis īslaicīgās atmiņas traucējumus.

Bet ir labas ziņas! Jebkurš pacients ar cukura diabētu var kaut nedaudz palēnināt atmiņas pasliktināšanos un pat uzlabot atmiņu. Tabulā apkopotie ieteikumi palīdzēs saglabāt labu atmiņu.

Diabēts un atmiņa ir cieši saistīti! Izdrukājiet, pārrakstiet vai izgrieziet no žurnāla šos deviņus punktus un ikdienā pārskatiet – ko šodien esat izdarījis savas atmiņas labā!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.