Pasaules Diabēta diena – 14. novembris

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2016-diabeta-diena

Kāpēc visā pasaulē atzīmē Pasaules Diabēta dienu?

Pasaules Diabēta diena nav cukura diabēta pacientu svētki. Pasaules Diabēta diena ir pasaules mēroga globāla kampaņa sabiedrības informēšanai par diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām, atgādinājums par strauji augošo saslimstību ar diabētu un cukura diabēta pacientu aprūpes un ārstēšanas vajadzībām.

Par cukura diabēta straujo izplatību un smagajām sekām liecina daudzi skaitļi un fakti:

  • Pasaulē ar cukura diabētu slimo vairāk nekā 415 miljoni cilvēku, Latvijā – 84 600 diabēta pacientu.
  • Saslimstība ar diabētu pieaug visā pasaulē, arī Latvijā. Katru gadu Latvijā vairāk nekā 7000 cilvēku nosaka diabēta diagnozi un 1000 cilvēkiem uzsāk ārstēšanu ar insulīna injekcijām. Domājams, ka patiesībā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā, tāpat kā tas ir visā pasaulē, ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti.
  • Diabēts ir ceturtais izplatītākais nāves cēlonis.
  • Pasaulē katru minūti no diabēta mirst seši cilvēki.
  • Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošana, urbanizācija un mazkustīgs dzīvesveids. 1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu 70% gadījumu ir iespējams novērst vai aizkavēt, samazinot ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti un ievērojot veselīgu diētu.
  • Diabēta ārstēšana ir dārga un komplicēta. Pasaules valstīs (globālā mērogā) izdevumi, kas saistīti ar diabētu, veido 12–17% no veselības valsts budžeta.
  • Labas diabēta kompensācijas nodrošināšanai nepieciešamā ārstēšana un aprūpe Latvijā daļai diabēta pacientu nav pieejama, jo pacienti to nevar atļauties. Bez adekvātas ārstēšanas un aprūpes pacienti ātri (5–10 gados) kļūst par invalīdiem, un nepieciešamie izdevumi tikai pieaug.

Minētie fakti bija pamatā tam, ka 1991. gadā Starptautiskā Diabēta Federācija (International Diabetes Federation) pasludināja īpašu Pasaules Diabēta dienu. To atzīmē 14. novembrī – viena no insulīna atklājējiem Frederika Bantinga dzimšanas dienā. Savukārt 2006. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā Asambleja pieņēma rezolūciju, kur 14. novembris tiek pasludināts par ANO noteiktu un atzīmējamu dienu – Pasaules Diabēta dienu un pirmo reizi hroniskas slimības izraisīti draudi pielīdzināti infekcijas slimību izraisītām epidēmijām, tuberkulozei un HIV/AIDS.

Latvijas Diabēta asociācija ir Starptautiskās Diabēta Federācijas biedrs un Pasaules Diabēta dienas pasākumus sāka rīkot jau 1993. gadā – tūlīt pēc tās dibināšanas. Šajos gados ievērojami mainījusies Latvijas sabiedrība, tomēr cilvēku zināšanas par cukura diabētu vēl joprojām nav pietiekamas, Latvija ir viena no retām Eiropas Savienības valstīm, kur nav izstrādāta un pieņemta Diabēta nacionālā programma, tāpat arī būtu nepieciešams ievērojami uzlabot cukura diabēta pacientu aprūpi un ārstēšanu. Tāpēc 2016. gada Pasaules Diabēta dienas plakāts un moto, ko redzat uz mūsu žurnāla vāka, ir aktuāls: “Redzeslokā – cukura diabēts. Rīkojies šodien, lai mainītu nākotni!

  • Ja jums ir cukura diabēta riska faktori – sāciet diabēta profilakses pasākumus!
  • Ja jums ir diabēta pazīmes, diagnosticējiet slimību savlaicīgi!
  • Ja esat cukura diabēta pacients, ievērojiet ārsta ieteikumus par diabēta ārstēšanu, lai aizkavētu diabēta sarežģījumu attīstību!

Raksta sagatavošanā izmantoti Starptautiskās Diabēta federācijas informācijas materiāli www.idf.org.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.