Veselības pārbaužu rezultāti Pasaules diabēta dienā liecina par cukura diabēta pacientu nespēju segt izdevumus par veselības aprūpi

mm

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, sertificēts endokrinologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, Jelgavas poliklīnika, Rīgas Stradiņa universitāte

Pasaules Diabēta dienas pasākumā Rīgā, kas notika 4. novembrī, savu veselību pārbaudīja vairāk kā 1000 cilvēki un rezultāti liecina par sliktu veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti, savukārt 2018.gadā plānots vēl vairāk palienāt cukura diabēta pacientu izdevumus, nosakot references cenas principu insulīna preparātam, ko dzīvības glābšanai pašreiz, lieto apmēram 1500 pacientu, tai skaitā – bērni ar cukura diabētu (pēc NVD mājaslapā pieejamās informācijas). Latvijas Diabēta asociācija pieprasa Veselības ministrijai atcelt šo nehumāno lēmumu un uzstāj, ka visiem insulīna preparātiem jābūt 100% apmaksātiem, kā tas ir šobrīd.

Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, 2,43% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai.

25% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Pacienti skaidroja, ka nevar atļauties maksāt līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar tabletēm glikozes līmeņa pazemināšanai, ir 50% no teststrēmeļu cenas.

48% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts un ekstremāli paaugstināts, sasniedzot pat 230/110 mm Hg. st., kas liecina par nepietiekoši efektīvu ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem. Savukārt cēlonis visbiežāk ir pacientu nespēja samaksāt līdzmaksājumu par medikamentiem.

Pasākuma apmeklētājiem visilgāk bija jāgaida, lai saņemtu endokrinologa konsultāciju, savukārt speciālisti pasākuma rīkotājus informēja, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās un tas saistīts ar ārstu pakalpojumu, izmeklējumu, medikamentu un paškontroles līdzekļu dārdzību – ievērojamiem maksājumiem, kas jāveic pašam cukura diabēta pacientam.

Latvijas Diabēta asociācija kategoriski iestājas pret Veselības ministrijas pieņemto lēmumu ar 2018.gada 1.janvāri vienam no insulīna preparātiem piemērot t.s. references principu un tādejādi diabēta pacientiem likt maksāt ievērojamu summu par katru insulīna iepakojumu. Latvijas Diabēta asociācija pieprasa Veselības ministrijai atcelt šo nehumāno lēmumu un uzstāj, ka visiem insulīna preparātiem neatkarīgi no ražotāja, ražošanas veida un citiem rādītājiem jābūt 100% apmaksātiem tāpat kā tas ir šobrīd, jo insulīns nepieciešams cukura diabēta pacienta dzīvības saglabāšanai un katra pacienta vajadzība pēc insulīna ir ļoti individuāla, tāpat arī organisma reakcija uz ārstēšanu ar konkrētu preparātu.

Latvijas Diabēta asociācija 2017.gada 4.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2017 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu padomus, saņemt žurnāla Diabēts un Veselība jauno numuru un plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem.

Pasākumā piedalījās 20 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa. Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 24 reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.

Kontaktinformācija:
Ingvars Rasa
Mob.tālr.nr.: 29238563
e-pasts: dr.irasa@inbox.lv


You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.