Aptaukošanās ietekme uz grūtniecību un dzemdībām cukura diabēta pacientēm

mm

Anna Kornete

Ārste rezidente ginekologa un dzemdību speciālista specialitātē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs “Gaiļezers” Rīgas Stradiņa universitāte

mm

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, sertificēts endokrinologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, Jelgavas poliklīnika, Rīgas Stradiņa universitāte

aptaukosanas_grutniecibaKas ir aptaukošanās?

Aptaukošanās jeb adipozitātes novērtēšanai izmanto Pasaules Veselības organizācijas radītu matemātisku formulu − ķermeņa masas indeksu (ĶMI) (skat. tabulu). ĶMI ir ķermeņa svars (kg) dalīts ar auguma garuma (cm) kvadrātu (ĶMI = svars (kg) : (augums (cm2))).

Ķermeņa masas indeksa klasifikācija

ĶMI klasifikācija ĶMI (kg/cm2)
Samazināts ĶMI < 18,5
Normāls ĶMI 18,5−24,9
Virssvars > 25,0−29,9
Aptaukošanās > 30,0
Aptaukošanās I pakāpe 30,0−34,9
Aptaukošanās II pakāpe 35,0−39,9
Aptaukošanās III pakāpe > 40,0

Grūtniecības laikā topošās māmiņas ķermenī notiek ievērojamas pārmaiņas (piemēram, palielinās ūdens daudzums organismā, ķermeņa svara pieaugums, ko izraisa augoša dzemde un bērns), tāpēc grūtnieču aptaukošanās novērtēšanai šī formula nav izmantojama.

Lai novērtētu grūtnieces aptaukošanos, jāzina sievietes ĶMI pirms grūtniecības. Lai zinātu, kāds ir normāls ķermeņa svara pieaugums grūtniecības laikā, ieteicams vadīties pēc Amerikas Savienoto Valstu Medicīnas institūta noteiktajiem mērķa lielumiem (skat. tabulu).

Ieteikumi ķermeņa svara pieaugumam normāli noritošas grūtniecības laikā

ĶMI pirms grūtniecības, kg/cm2 Kopējais ķermeņa svara pieaugums, kg
Samazināts ĶMI < 18,5 13−18
Normāls ĶMI 18,5−24,9 10−16
Virssvars 25,0−29,9 8−10
Aptaukošanās ≥ 30,0 6−9

Vai aptaukošanās problēma ir aktuāla?

Kopš 20. gadsimta aptaukošanās izplatība attīstītajās pasaules valstīs kļūst arvien lielāka. Eiropā 50% sieviešu ir virssvars vai aptaukošanās un 33% grūtnieču ir aptaukošanās. Latvijā 55% sieviešu ir virssvars, 27% sieviešu ir aptaukošanās un 3% grūtnieču ir aptaukošanās.

Aptaukošanās nelabvēlīgi ietekmē grūtniecību un dzemdības. Virssvars visbiežāk netiek saistīts ar palielinātu risku topošajai māmiņai un bērniņam, tomēr īpaša uzmanība jāpievērš ķermeņa svara kontrolei grūtniecības laikā.

Aptaukošanās ietekme uz sievietes veselību

Palielināts ķermeņa svars mātes organismā nosaka hormona insulīna nepietiekamu darbību jeb insulīna rezistenci, palielinātu insulīna līmeni asinīs jeb hiperinsulinēmiju, paaugstinātu cukura līmeni asinīs jeb hiperglikēmiju, kā arī veicina iekaisuma procesus.

Aptaukošanās nelabvēlīgi ietekmē placentas funkcijas un struktūru, tāpēc samazinās placentas enerģijas vielmaiņa un palielinās placentas svars, kas negatīvi ietekmē bērna attīstību.
Pastāv vairāki mehānismi, kā aptaukošanās ietekmē sievietes veselību un grūtniecību.

Pirmkārt, aptaukošanās ietekmē sievietes hormonālo sistēmu – hipotalāmu, hipofīzi un olnīcas, samazinot folikulu stimulējošā hormona, lutenizējošā hormona un progesterona līmeni asinīs. Otrkārt, aptaukošanās rada nelabvēlīgas izmaiņas dzemdes iekšējā slānī jeb endometrijā, apgrūtinot apaugļotas olšūnas ieligzdošanos endometrijā un grūtniecības iestāšanos. Treškārt, sievietēm ar palielinātu ķermeņa svaru ir izmaiņas olnīcās un samazināta olšūnu kvalitāte.

Aptaukošanās grūtniecības laikā nelabvēlīgi ietekmē mātes un bērna veselību gan patlaban, gan nākotnē.

Riski pirms grūtniecības un agrīnā grūtniecības periodā

Aptaukošanās ir saistīta ar menstruālā cikla traucējumiem un nespēju iestāties grūtniecībai jeb neauglību. Sievietēm ar aptaukošanos ir lielāks spontāna aborta risks, salīdzinot ar sievietēm ar normālu ķermeņa svaru, attiecīgi 58% un 37%.

Sarežģījumi grūtniecības laikā

Grūtniecēm ar aptaukošanos ir, piemēram, palielināts preeklampsijas un eklampsijas attīstības risks. Preeklampsija un eklampsija ir ar grūtniecību saistīta arteriālā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens, proteīnūrija jeb palielināts olbaltuma daudzumu urīnā un tūska.

Ar dzemdībām saistītie riski

Aptaukošanās gadījumā biežāk notiek priekšlaicīgas dzemdības. Dzemdību laikā palielinās dažādu sarežģījumu risks, piemēram, biežāk rodas nepieciešamība veikt dzemdību indukciju jeb ierosināšanu, operatīvas vaginālas dzemdības (piemēram, izmantot dzemdību stangas vai vakuumu) un ķeizargrieziena operāciju. Tāpat biežāk novēro pavājinātu dzemdību darbību, rodas pastiprināta asiņošana, dzemdību ceļu traumas.

Sievietēm ar palielinātu ķermeņa svaru biežāk attīstās epidurālās, spinālās un vispārējās anestēzijas komplikācijas, piemēram, izteikta mātes hipotensija jeb zems asinsspiediens, mātes elpošanas funkciju pavājināšanās, izmaiņas bērna sirdsdarbībā. Sievietēm ar aptaukošanos elpceļu izmaiņu dēļ var būt grūtāk veikt vispārējo anestēziju.

Sievietēm ar palielinātu ķermeņa svaru palielinās sliktākas brūču dzīšanas un infekcijas, kā arī dzemdes iekšējā slāņa iekaisuma jeb endometrīta risks.

Aptaukošanās ietekme uz bērnu

Topošās māmiņas palielināts ķermeņa svars palielina risku iedzimtiem bērna attīstības traucējumiem, piemēram, lūpu un aukslēju, galvas smadzeņu, muguras smadzeņu, mugurkaula, kāju, roku, sirds un asinsvadu defektiem. Māmiņām ar cukura diabētu un aptaukošanos palielinās risks bērna nāvei pirms dzemdībām, dzemdību laikā un līdz gada vecumam. Palielinās risks augļa augšanas traucējumiem, daudzūdeņainībai, palielinātam bērna ķermeņa svaram jeb makrosomijai, kas izraisa pleciņu nespēju piedzimt jeb plecu distociju un nervu sistēmas bojājumus (piemēram, bērnu cerebrālo trieku, autiska spektra traucējumus, attīstības traucējumus).

Bērniem ir lielāks risks dzīves laikā saslimt ar tādām slimībām kā, piemēram, aptaukošanās, cukura diabēts, sirds un asinsvadu slimības, metabolais sindroms.

Pēcdzemdību perioda sarežģījumi

Grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā palielinās risks dziļo vēnu trombozei un plaušu artēriju trombembolijai.

Ķermeņa svara pieaugums pēc dzemdībām palielina sievietes sirds un asinsvadu slimību, dažādu vielmaiņas slimību risku un ar aptaukošanos saistītās problēmas nākamajās grūtniecībās.

Kā sagatavoties grūtniecībai?

Plānojot grūtniecību, sievietēm ar cukura diabētu un aptaukošanos ir vēlama regulāra glikozes līmeņa kontrole, konsultācija pie dažādiem speciālistiem: uztura speciālista, ģimenes ārsta, ginekologa, endokrinologa.

Ideālā gadījumā sievietei grūtniecības sākumā ir jāsasniedz normāls ķermeņa svars. Tas ievērojami samazina veselības riskus mātei un bērnam. Topošajām māmiņām ar cukura diabētu un aptaukošanos ir pozitīva ietekme no ķermeņa svara samazināšanas jebkurā grūtniecības periodā.

Normāls ķermeņa svars grūtniecības plānošanas periodā sniedz lielu pozitīvu ieguldījumu grūtnieces, jaunās māmiņas un bērna veselībā šajā īpašajā laikā un arī turpmāk.

You may also like...