Cukura diabēta pulss

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

jaunumi_pulssPētījums par bēta šūnu transplantāciju

Žurnāla Diabetes Care š.g. marta numurā publicētā informācija par aizkuņģa dziedzera bēta šūnu transplantāciju 1. tipa cukura diabēta pacientiem liecina, ka insulīnu ražojošo šūnu transplantācijas rezultātā 52% pacientu samazinās vai izzūd vajadzība pēc insulīna injekcijām, kā arī 88% pacientu vairs nenovēro hipoglikēmijas – pazeminātu glikozes līmeni asinīs, kas ievērojami pazemina 1. tipa diabēta pacientu dzīves kvalitāti. Pētījumā piedalījās tikai 48 diabēta pacienti, vidējais vecums bija 48 gadi, vidējais diabēta ilgums – 28 gadi un viņiem visiem bija t.s. “labilais diabēts” un hipoglikēmiju nejušana, kad novēro izteiktas glikozes līmeņa svārstības un biežas smagas hipoglikēmijas, kaut arī cukura diabēts tiek atbilstoši ārstēts un glikozes līmenis tiek kontrolēts.

Pulss_LV

Pētījuma dalībniekiem bēta šūnas ievadīja aknu vēnā, kas nodrošina asinsplūsmu no zarnām uz aknām. Bēta šūnas nonāca aknās un sāka izdalīt insulīnu asinīs.

Pētījumā iesaistītie 48 pacienti gadu līdz divus gadus pēc transplantācijas liecina, ka pazeminājies glikozes līmenis asinīs, uzlabojies viņu vispārējais veselības stāvoklis, viņiem ir vairāk enerģijas un zudis ar cukura diabēta ārstēšanu saistītais stress.

Sliktā ziņa ir tā, ka pacientiem līdz mūža beigām būs jālieto imūnsupresīvie medikamenti, lai aizkavētu transplantāta atgrūšanu. Blakus parādība šādai ārstēšanai ir lielāks infekciju risks, tāpēc pētnieki uzsver, ka transplantācijas plašāka ieviešana 1. tipa cukura diabēta pacientu ārstēšanā varētu notikt tad, kad būs pieejami jaunas paaudzes imūnsupresīvie medikamenti, kuriem nebūs tik nozīmīgi blakus efekti.

Insulīnu ražojošo šūnu transplantācija ir eksperimentāla ārstēšanas metode, savukārt aizkuņģa dziedzera transplantāciju 1. tipa cukura diabēta pacientiem veic ļoti reti un visbiežāk – kopā ar nieres transplantāciju.

Plašāku informāciju lasiet mājas lapā On Track Diabetes www.ontrackdiabetes.com vai žurnāla Diabetes Care 2018. gada marta numurā.

Vairāk diskrētuma!

Viena no problēmām tiem cukura diabēta pacientiem, kuri ārstējas ar insulīna injekcijām, rodas situācijās, kad nepieciešams nemanāmi, diskrēti injicēt insulīnu pirms ēdienreizēm, piemēram, dažādās situācijās darbā, svinīgos pasākumos vai tūlīt pēc jaunu attiecību uzsākšanas, pirmajos randiņos.

Uzņēmums Johnson & Johnson izstrādājis plākstera tipa plastikāta ierīci OneTouch Via nemanāmai insulīna ievadīšanai.

Pulss_diskretums

Foto: http://www.diabetescommunity.com

Uz nelielās ierīces izvietotas divas pogas, ko nospiežot caur apģērbu, tiek ievadītas 2 DV insulīna. Otrā poga ir paredzēta drošībai, lai ierīce nevarētu sākt darboties nejauši, uzgrūžoties kādam priekšmetam vai citam cilvēkam, piemēram, sporta aktivitāšu laikā. Rezervuārs satur 200 DV insulīna, tāpēc cukura diabēta pacients var nebaidīties par to, ka insulīna pietrūks. Ierīci var nēsāt 3 dienas. Ierīce ir vienkārši lietojama un mehāniska, tai nav ekrāna vai taml. Ierīce būs pieejama patērētājiem 2019. gadā.

Vairāk lasiet mājas lapā DiaTribe diatribe.org.

You may also like...