Kā pareizi noteikt asinsspiedienu?
Lai mērītu asinsspiedienu mājas apstākļos, var izvēlēties gan automātisko, gan mehānisko asinsspiediena mērītāju. Kā jau ierīcēm, katram aparātam ir savi plusi un mīnusi, piemēram, mehāniskais aparāts neuzrāda pulsu, bet automātiskais mēdz būt neprecīzs, ja cilvēkam ir aritmija vai mirdzaritmija. Tomēr esmu pārliecināts, ka katrā mājā jābūt šādam aparātam, ar kuru cilvēks var jebkurā laikā pārbaudīt savu asinsspiedienu – tas var glābt pat dzīvību!
Jāatceras, ka asinsspiediena mērīšana mājās nevar aizstāt vizīti pie ārsta. Ja ir diagnosticēta arteriālā hipertensija, tad nepieciešams arī regulāri apmeklēt ārstu un nekādā gadījumā nepārtraukt ārstēšanos arī tad, ja pašsajūta ir uzlabojusies un asinsspiediens ir normalizējies.
Inese Mauriņa, pacientu biedrības «ParSirdi.lv» vadītāja
Pacientu biedrības «ParSirdi.lv» veiktās iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka cilvēki Latvijā joprojām pārāk vieglprātīgi izturas pret tādu nopietnu diagnozi kā paaugstināts asinsspiediens. Lai arī liela daļa apzinās, kādas var būt sekas ilgstoši neārstētam paaugstinātam asinsspiedienam, tomēr pie mediķa pēc padoma ir gatavi vērsties, vien būtiski pasliktinoties pašsajūtai. Tikai 17% aptaujāto iedzīvotāju nekavējoties vērstos pie ārsta, uzzinot, ka viņiem ir paaugstināts asinsspiediens.
Katrs cilvēks ir atbildīgs par sevi un savu veselību. Mēs nevaram pārmest valstij vai kādam citam par to, ka regulāri neejam pie ārsta, nemērām asinsspiedienu un pulsu, smēķējam vai neveselīgi ēdam. Darīt visu, lai iespējami ilgāk saglabātu labu veselību un nekļūtu par slogu citiem, ir katra cilvēka paša pienākums un atbildība pret sevi, saviem tuvākajiem un sabiedrību kopumā. Un labā ziņa ir tāda, ka nekad nav par vēlu sākt uzlabot savu veselību. Ieklausieties ārstu padomos, un lai jums izdodas!
Par pacientu biedrību «ParSirdi.lv»
Pacientu biedrība «ParSirdi.lv» apvieno sirds un sirds asinsvadu slimību pacientus un viņu tuviniekus, kā arī ikvienu, kam rūp viņa sirds veselība un kas vēlas aktīvi iesaistīties sirdij veselīga dzīvesveida popularizēšanā. Vairāk informācijas par biedrību un iespējām tajā iesaistīties, lūdzu skatiet: www.parsirdi.lv.
Astoņi padomi asinsspiediena mērīšanai
- Pirms uzsākt asinsspiediena mērīšanu ir svarīgi apmēram 5–10 minūtes mierīgi atpūsties, piemēram, sēžot pie tā paša galda, kur spiediens tiks mērīts – to nebūtu vēlams mērīt uzreiz pēc aktīvām kustībām, piemēram, strauji ienākot telpā vai pēc kāpšanas pa kāpnēm. Tāpat jāņem vērā, ka stress, smēķēšana, aukstums, fiziskas aktivitātes, kofeīns un noteikti medikamenti (piemēram, fenilefrīnu saturoši nazālie dekongestanti) spiedienu palielina, tāpēc no šiem faktoriem būtu jāizvairās vismaz pusstundu pirms spiediena mērījuma.
- Roka jātur sirds līmenī atbalstīta uz stabilas pamatnes, ar plaukstu uz augšu. Svarīgi ir ērti iekārtoties (mērot asinsspiedienu būtu jāsēž ar abām kājām atbalstoties pret grīdu), lai spētu pilnībā atslābināties. Tāpēc būtu vēlams pirms mērīšanas iztukšot urīnpūsli, jo arī tas var ietekmēt rezultātu.
- Asinsspiediena mērītāja manšete jāliek uz kailas rokas, aptuveni 5 cm virs elkoņa locītavas. Ja asinsspiedienu mēra pirmo reizi ar mehānisko mērītāju, to vajadzētu mērīt abās rokās, jo ir cilvēki, kam var nedaudz atšķirties asinsspiediena rādījumi (tādā gadījumā par «pareizo» pieņem augstāko spiedienu). Savukārt, lietojot automātisko aparātu, mērījumu veic tikai uz kreisās rokas.
- Ja priekšroka tiek dota automātiskajam asinsspiediena mērītājam, tad labāk būtu izvēlēties tādu ierīci, kam manšete ir jāliek uz augšdelma. Šādi mērītāji ir precīzāki par tiem, kam manšete stiprinās uz apakšdelma.
- Ir svarīgi pievērst uzmanību manšetes izmēram, kas jāizvēlas atbilstoši pacienta rokas apkārtmēram, lai manšete cieši piegulētu. Ja manšete rokai būs par mazu (piem., standarta manšete adipoziem cilvēkiem), tad spiediens uzrādīsies augstāks nekā tas ir patiesībā. Savukārt, ja manšete būs par lielu, asinsspiediens kļūdaini uzrādīsies zemāks, tāpēc arī bērniem ir speciālas bērnu manšetes.
- Ja asinsspiediens ir paaugstināts, tad nepieciešams to pārmērīt vēlreiz, tomēr to drīkst darīt ne ātrāk kā 10 minūtes pēc pirmā mērījuma, jo, veicot to ātrāk, artērijas vēl būs nedaudz saspiestas no pirmās mērīšanas reizes un rezultāts katru reizi būs citāds. Lai būtu pavisam droši, var pārmērīt to arī nākamajā dienā. Cilvēkiem, kam jau ir diagnosticēta arteriālā hipertensija, asinsspiediens jāmēra aptuveni vienu reizi nedēļā, ja pašsajūta ir laba un tiek ievērota ārsta noteiktā ārstēšanās terapija. Nevajag mērīt pārāk bieži, jo tas rada tikai liekus satraukumus, taču ieteicams vienmēr izmērīt asinsspiedienu, ja jūtaties slikti vai arī ir pašsajūtas izmaiņas.
- Tāpat būtu ieteicams asinsspiedienu pēc katras mērīšanas reizes pierakstīt «asinsspiediena dienasgrāmatā», lai paši un arī ārsts spētu labāk novērtēt spiediena izmaiņas laika gaitā.
- Nevajadzētu mērīt pēc sportošanas vai ēšanas, vislabāk to darīt rīta pusē.
Materiāls tapis sadarbībā ar pacientu biedrību ParSirdi.lv.