Jaunas iespējas diabēta ārstēšanā! Izmantojiet tās!
Insulīns ir hormons, kas izdalās no aizkuņģa dziedzera. Tas palīdz kontrolēt cukura (jeb glikozes) līmeni asinīs. Ja organismā izstrādājas nepietiekami daudz insulīna vai arī tas tiek nepietiekoši efektīvi izmantots, tas rada nosacījumus, lai rastos cukura diabēts. Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas datiem 2013. gadā pasaulē bija 382 miljoni cilvēku, kuri slimo ar cukura diabētu.
Pacientiem ar cukura diabētu ir nepieciešama ārstēšana, lai kontrolētu cukura līmeni asinīs. Tas nepieciešams tāpēc, ka optimāla cukura līmeņa asinīs kontrole samazina diabēta sarežģījumu risku vēlākā laikā. Daži pacienti var kontrolēt cukura līmeni asinīs, veicot izmaiņas ikdienas uzturā, bet citiem pacientiem ikdienā visu mūžu jālieto pretdiabēta medikamenti. Latvijā 2014. gada jūlija mēnesī uzlabota jaunas pretdiabēta zāļu grupas GLP-1 apmaksa, kas paver jaunas iespējas 2. tipa cukura diabēta pacientu ārstēšanā.
Kas ir GLP-1? Tā nosaukums radies no angļu vārda a glucagon-like peptide-1 agonist (GLP-1) – glikagonam līdzīgais peptīds-1. Tas ir dabisks peptīds, kas atbrīvojas dažu minūšu laikā pēc ēšanas.
Jaunais šīs grupas medikaments «darbojas» trīs veidos.
- Palielina insulīna daudzumu, ko izdala aizkuņģa dziedzera beta šūnas, kā rezultātā samazinās cukura līmenis asinīs.
- Samazina glikagona izdalīšanos, kas tiek izdalīts no aizkuņģa dziedzera alfa šūnām – glikagons palielina aknās esošā cukura veidošanos. Tāpēc, samazinot glikagona līmeni asinīs, samazinās cukura līmenis asinīs.
- Palēnina kuņģa iztukšošanos. Tas nozīmē, ka pēc ēdienreizes paies ilgāks laiks, līdz glikoze nokļūs asinīs.
Medikaments tiek ievadīts zem ādas injekcijas veidā. To lieto, izmantojot injekcijas ierīci, ko sauc par pildspalvveida pilnšļirci.
Svarīgi, ka tas tiek izmantots kopā ar citām un citu pretdiabēta zāļu grupu medikamentiem – tabletētajiem cukura līmeni pazeminošiem līdzekļiem, kā arī vienlaicīgi ar t. s. bazālo insulīnu, ja tie kopā ar diētu un fizisko aktivitāti nenodrošina pietiekamu cukura diabēta kontroli.
Pirms jaunā medikamenta lietošanas uzsākšanas
Dažas zāles piemērotas pacientiem tikai ar zināmiem nosacījumiem. Šo iemeslu dēļ informējiet ārstu:
- Ja esat grūtniece vai barojat mazuli ar krūti.
- Ja Jums ir problēmas ar kuņģi vai gremošanas sistēmu.
- Ja Jums ir kādas problēmas ar nieru darbību.
- Ja Jums kādreiz ir bijusi alerģiska reakcija pret šo jauno medikamentu.
Kā tās lietot?
Pirms sākat ārstēšanu, izlasiet zāļu lietošanas instrukciju, kā arī jebkādu informāciju, ko sniedzis endokrinologs. Ražotāja lietošanas instrukcija sniegs jums arī pilnu informāciju par blakusparādībām, kas varētu rasties. Lietojiet zāles tieši tā, kā ieteicis ārsts. Ārsts vai medicīnas māsa parādīs, kā lietot pildspalvveida pilnšļirci un injicēt sev šīs zāles. Tās jāinjicē augšdelma vai augšstilba zemādā, vai vēdera priekšējās sienas zemādā. Centieties katrai injekcijai izvēlēties nedaudz atšķirīgu injekcijas vietu, jo tas palīdzēs novērst ādas problēmas un injicēšanas grūtības. Izmantojiet šo jauno medikamentu reizi dienā. Injekciju jāveic pirms ēdienreizes – parasti pirms brokastīm vai vakariņām. Jūs varat izvēlēties tieši pirms kuras ēdienreizes veikt injekciju. Tās jāinjicē vienmēr pirms vienas un tās pašas ēdienreizes. Lai padarītu šo ārstēšanās uzdevumu vieglāku, Jums tiks parakstīts «ārstēšanas uzsākšanas iepakojums», kas satur divu nedēļu ārstēšanai nepieciešamo uzsākšanas devu (pildspalvveida pilnšļirce zaļā krāsā) un divu nedēļu ārstēšanas turpināšanai nepieciešamo devu (pildspalvveida pilnšļirce purpursarkanā krāsā). Ja esat aizmirsis lietot tās pirms ēdienreizes, tad injicējiet to pirms nākamās ēdienreizes! Neinjicējiet tās pēc ēšanas!
Ārstēšanas ieguvumi
Svarīgi veikt regulāras vizītes pie jūsu ārsta. Tas ir tāpēc, ka ārstēšanas gaitu nepieciešams uzraudzīt.
Jūsu ārsts ieteiks pārbaudīt cukura līmeni asinīs un veikt ierakstus paškontroles dienasgrāmatā, lai varētu spriest par diabēta kontroli.
Ja jums sniegti padomi par izmaiņām diētas plānā, smēķēšanas atmešanu vai ieteiktas regulāras fiziskās aktivitātes, tad ir svarīgi, lai jūs sekotu šiem padomiem.
Pārliecinieties, ka jūs zināt, piemēram, ko nozīmē, ka cukura līmenis asinīs ir pazemināts – hipoglikēmija. Lai gan šis jaunais medikaments neizraisa pazeminātu cukura līmeni asinīs, taču citas pretdiabēta zāles, kuras jūs lietojat kopā ar jauno medikamentu, var izraisīt hipoglikēmiju. Pirmās hipoglikēmijas pazīmes ir nemiers, svīšana, bālums, izsalkuma sajūta, sirdsklauves, reibonis. Šādā gadījumā jāapēd kaut ko, kas satur cukuru, piemēram, glikozes tabletes vai cukurgraudus, cukurotu dzērienu – sulu vai limonādi, un pēc tam, ja tas nepieciešams, arī vēl vieglas uzkodas, piemēram, sviestmaizi.
Ja Jūs esat transporta līdzekļa vadītājs, Jums vajadzētu īpaši rūpēties, lai pilnībā būtu saglabātas koncentrēšanās spējas. Ieteicams pārbaudīt cukura līmeni asinīs pirms autovadīšanas sākuma un transporta līdzekļa vadīšanas laikā, ja to darāt ilgāk nekā 2 stundas. Nelietojiet alkoholu, jo tas var pazemināt cukura līmeni asinīs.
Ja jums ir neparasta slāpju sajūta, pastiprināta urinācija, tad tas liecina, ka cukura līmenis asinīs ir paaugstināts. Iespējams, ka ārstēšanas shēma un devas nepieciešams pielāgot.
Ja jums ir paredzēta operācija vai ilgstoša zobu ārstēšana, iepriekš nepieciešams brīdināt ārstu, ka jums ir cukura diabēts, un iedot ārstam sarakstu ar zālēm, ko jūs lietojat.
Ja jūs uzsākat lietot kādas zāles, vienmēr pārbaudiet pie farmaceita vai ārsta, ka tās piemērotas vienlaicīgai lietošanai kopā ar šo jauno medikamentu.
Vai jaunā medikamenta lietošana var radīt problēmas?
Visas zāles var izraisīt blakusparādības. Nevēlamās blaknes dažkārt pēc kāda laika ievērojami samazinās, jo jūsu organisms pielāgojas jaunajām zālēm. Pārrunājiet ar savu ārstu vai farmaceitu, ja kāda no blakusparādībām turpinās vai kļūst traucējoša. Tas var dažiem cilvēkiem izraisīt, piemēram, vēdera sāpes vai caureju. Ja tā notiek, pārrunājiet ar savu ārstu par šīm izpausmēm, cik drīz vien iespējams, jo šie simptomi var liecināt par aizkuņģa dziedzera iekaisumu (jeb tā saucamo pankreatītu).
Kā uzglabāt zāles?
Glabājiet visas zāles bērniem nepieejamā vietā.
Lietošanai uzsāktu medikamenta iepakojumu var uzglabāt 14 dienas istabas temperatūrā zemākā par 30°C. Tas ir jāsargā no tiešas karstuma iedarbības un saules gaismas. Neatvērtos iepakojumus uzglabājiet ledusskapī. Nesasaldējiet tos!
Šī īsā informācija par jaunajām zālēm lai kalpo par aizsākumu iepazīšanās ceļā ar tām!
Mums tagad ir jauns medikaments, lai palīdzētu pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu vēl labāk samazināt HbA1c līmeni vienlaicīgi ar nozīmīgu ķermeņa masas zudumu un nelielu hipoglikēmijas risku. Šī ārstēšana ir īpaši nozīmīga pacientiem, kuriem ar tabletētajiem medikamentiem un/vai bazālo insulīnu neizdodas sasniegt individuālos HbA1c mērķus tikai ar vienu ikdienas injekcijas klikšķi un tikai ar vienu soli līdz uzturošajai devai.
Lai Jums veicas jaunu ārstēšanās mērķu sasniegšanā!