Analīzes nodotas. Bet par ko tās liecina?

mm

Maija Mukāne

Interniste, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Veselības centru apvienība Medicīnas centrs “Aura”

Rudens_analizes

Visbiežāk uz daudzveidīgiem ar ogļhidrātu jeb cukura vielmaiņu saistītiem laboratoriskiem izmeklējumiem (analīzēm) pacientu nosūta endokrinologs. Nebūt nav jāslimo ar cukura diabētu, lai tiktu veiktas minētās grupas analīzes, piemēram, HOMA indekss vai glikozes slodzes tests!

Glikozes līmenis asinīs

Glikozes līmenis asinīs ir vienkāršākais un svarīgākais rādītājs, kas liecina par ogļhidrātu vielmaiņas traucējumiem un cukura diabētu. Piemēram, ja vairākas reizes, nododot analīzes, glikozes līmenis tukšā dūšā ir vairāk nekā 7,0 mmol/l, tas pārliecinoši liecina par cukura diabētu.

Glikētā hemoglobīna līmenis jeb HbA1c

Atspoguļo summēto glikozes līmeni asinīs, kas bijis pēdējos trīs četrus mēnešus. Šo rādītāju nosaka pacientiem ar jebkura tipa cukura diabētu reizi trīs četros mēnešos (dažreiz retāk). Pēc šī rādītāja spriež par cukura diabēta kompensāciju – vai tā ir laba, apmierinoša vai slikta (piemēram, glikētā hemoglobīna līmenis augstāks nekā 8,5% liecinās par sliktu cukura diabēta kompensāciju un palielinātu cukura diabēta komplikāciju jeb sarežģījumu risku).

HOMA jeb insulīna rezistence

Papildus nosakāms rādītājs, īpaši – cilvēkiem ar lieko ķermeņa svaru. Norāda uz organisma jutību pret paša izdalīto hormonu – insulīnu – būtiskāko hormonu ogļhidrātu vielmaiņā. Paaugstināts līmenis norāda uz cukura diabēta risku.

C peptīds

C peptīds ir insulīna neliela daļa, kas izdalās kopā ar insulīnu vienādā jeb ekvivalentā daudzumā. Pēc šī rādītāja asinīs var spriest par insulīna izdalīšanos no aizkuņģa dziedzera. Piemēram, pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu insulīna izdales vairs nav un līdz ar to C peptīda līmenis ir nenosakāmi zems. Savukārt pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu C peptīda līmenis ir pietiekams vai pat paaugstināts.

Glikozes slodzes tests

Pareizi veikts glikozes slodzes tests dod iespēju atšķirt ogļhidrātu vielmaiņas traucējumus no cukura diabēta. Tas dod iespēju noteikt, vai paaugstināta glikozes līmeņa asinīs gadījumā ir vai nav cukura diabēts. Parasti glikozes slodzes testa laikā glikozes līmeni nosaka divas reizes – tukšā dūšā un divas stundas pēc glikozes “sīrupa” iedzeršanas. Grūtniecības laikā, lai atklātu grūtnieču jeb gestācijas cukura diabētu, slodzes testa laikā glikozes līmeni nosaka trīs reizes – tukšā dūšā, vienu un pēc tam divas stundas pēc glikozes “sīrupa” iedzeršanas.

Jebkurš savas veselības labā arī pēc paša iniciatīvas var nodot asins analīzes un precizēt ogļhidrātu vielmaiņu, bet interpretēt rezultātus gan ļaujiet speciālistam!

You may also like...