2. tipa cukura diabēta pacientiem tagad ir iespēja būtiski samazināt sirds un asinsvadu slimību un nāves risku
Katrs cukura diabēta pacients ir atšķirīgs, tāpēc, apmeklējot ārstu un arī lasot izglītojošus materiālus, vēlamies vairāk uzzināt nevis par cukura diabētu vispār, bet tieši par savu cukura diabētu. Tomēr noteikta veida informāciju cukura diabēta pacientam jāuzklausa atkal un atkal. Tā ir informācija par sirds un asinsvadu slimību izplatību.
Skumjā statistika nepielūdzami vēsta:
- sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu (apmēram 70% nāves gadījumu 2. tipa cukura diabēta pacientiem saistīti ar sirds un asinsvadu slimībām);
- cukura diabēta pacientiem ir 2–4 reizes lielāks sirds un asinsvadu slimību attīstības risks, 3 reizes lielāks sirds mazspējas risks un 2 reizes lielāks miokarda infarkta un insulta risks.
Savukārt labās ziņas mums šoreiz ir divas!
Pirmā labā ziņa. Sadarbojoties ar ārstu, mūsu spēkos ir veikt pasākumus sirds un asinsvadu slimību un t. s. kardiovaskulāro notikumu riska mazināšanai. Informācija par šiem profilakses pasākumiem ir cukura diabēta pacienta «vienreizviens» jeb ābece!
Sirds un asinsvadu slimību, kā arī cukura diabēta vēlīno sarežģījumu risks nav kaut kas fatāls un negrozāms. Reiz Diabēta uzvedības institūta direktors, Dr. Viljams Polonskis jautāja vairāku simtu pacientu lielai auditorijai, vai tiešām cukura diabēta pacientiem ir 2–4 reizes lielāks sirds un asinsvadu slimību attīstības risks? Jā, atsaucās gandrīz visi zālē sēdošie. Un tad Viljams Polonskis viņiem teica: «Jums nav taisnība! Slikti ārstēta cukura diabēta pacientiem ir 2–4 reizes lielāks sirds un asinsvadu slimību attīstības risks!» Zālē iestājās pilnīgs klusums. Šī informācija savā vienkāršībā bija skārusi katru no klātesošajiem cukura diabēta pacientiem.
Tieši mūsu uzvedība, ik dienas veiktās aktivitātes ir tās, kas nosaka dzīves kvalitāti, dzīves ilgumu, sirds un asinsvadu slimību attīstību. Cukura diabēta pacienta ikdienas dzīvesveidam un aktivitātēm, kontrolei, paškontrolei un sadarbībai ar ārstu jābūt vērstai uz to, lai saglabātu:
- normālam līmenim tuvs glikozes un glikētā hemoglobīna HbA1c līmeni asinīs;
- normālu asinsspiedienu (ne augstāku par 140/85 mm Hg st.);
- normālus asins tauku jeb lipīdu spektra (holesterīna, triglicerīdu) rādītājus asinīs.
Un šo mērķu sasniegšanai ir 5 galvenie, būtiskākie nosacījumi:
- veselīga un ārstēšanai atbilstoša diēta;
- pietiekami liela fiziskā aktivitāte;
- atbilstoša medikamentu lietošana;
- paškontrole un savlaicīga veselības pārbaužu veikšana;
- sadarbība ar ārstu/ārstiem.
Tas ir lielais piecinieks, kas ved mūs tālāk no bēdīgās statistikas.
Sākt dzīvot pēc lielā piecinieka nosacījumiem nekad nav par vēlu!
Otrā labā ziņa. Pavisam nesen, 2015. gada septembrī, Eiropas Diabēta pētniecības asociācijas (jeb saīsināti, no angļu valodas – EASD) kongresā paziņoja 3 gadus ilga pētījuma ar vairāk kā 7000 cukura diabēta pacientiem rezultātus par Latvijā pieejama, pie SGLT2 inhibitoru grupas piederoša medikamenta pārsteidzoši labvēlīgo ietekmi uz 2. tipa cukura diabēta pacientu sirds un asinsvadu notikumiem: samazina kopējo mirstību, mirstību no sirds un asinsvadu slimībām, stenokardiju un hospitalizāciju sirds nepietiekamības rezultātā, kā arī samazina ķermeņa svaru, asinsspiedienu, glikozes un HbA1c līmeni, sirds mazspējas attīstību. Kā komentēja vadošais pētnieks prof. Bernards Zinmans, Mount Sinai slimnīcas Diabēta Centra direktors, Lunenfelda-Tanenbauma pētniecības institūta vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un Toronto Universitātes Kanādā medicīnas profesors: «Līdz šim nevienam diabēta ārstēšanā lietotam medikamentam nebija pierādīts, ka tas samazina mirstību no sirds un asinsvadu slimībām un samazina kopējo mirstību!»
Arī jaunie medikamenti ir tomēr ir atšķirīgi!
Pārrunājiet ar savu ārstu iespējas, ko var sniegt šis pētījumā pārbaudītais medikaments tieši jums!
Tomēr, atcerēsimies, ka aktīva, pilnvērtīga un ilgāka dzīve, sasniedzot un izbaudot to, kas katram no mums ir svarīgs, bez cukura diabēta «vienreizviena» nebūs sasniedzama. Padomāsim par to!