2. tipa cukura diabēta ārstēšana ar SGLT2 inhibitoriem

mm

Unda Kaļķe

Internās medicīnas ārste rezidente, P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Universitāte

SGLT2_inhibitori

Nātrija-glikozes ko-transportiera 2 (SGLT2) inhibitori ir vieni no medikamentiem, kurus lieto 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā. SGLT2 inhibitori nodrošina no insulīna neatkarīgu glikozes līmeņa samazināšanos asinīs, pārtraucot nātrija-glikozes ko-transportiera 2 (SGLT2) kanālu darbību – tiek bloķēta glikozes atpakaļuzņemšana proksimālā nieru kanāliņa sākuma daļā, un glikoze tiek izvadīta ar urīnu. Fizioloģiski nieru kanāliņos ir divi transportieri, caur kuriem glikoze tiek uzņemta atpakaļ asinīs – SGLT1 un SGLT2. Tieši SGLT2 ir transportieris, caur kuru 90% glikozes reabsorbējas, pārējie 10% reabsorbējas SGLT1 proksimālā nieru kanāliņa beigu daļā. Ja glikozes līmenis asinīs palielinās virs nieru sliekšņa, tiek pārsniegta transportētāju jauda, un glikoze izdalās urīnā.

SGLT2 inhibitori uzlabo ne tikai glikozes kontroli (tukšas dūšas glikēmiju, glikēto hemoglobīnu (HbA1c)), bet arī veicina svara samazināšanos, samazina arteriālo asinsspiedienu, tūskas, intraglomerulāro spiedienu, urīnskābi, kā arī albumīna izvadīšanu ar urīnu. Lietojot šīs grupas medikamentus, ir zems hipoglikēmiju risks. Šie medikamenti ir piemēroti pacientiem ar kardiovaskulārām slimībām. Turklāt pētījumos pierādīts, ka tie samazina arī nopietnu kardiovaskulāru sarežģījumu risku un mirstību. SGLT2 inhibitorus var lietot pacienti ar nieru funkciju traucējumiem. Pierādīts, ka cukura diabēta pacientiem ar vai bez nieru darbības traucējumiem, lietojot šo medikamentu, nieru funkcija tiek saglabāta. Turklāt SGLT2 inhibīcija šiem pacientiem novērš turpmāku nieru darbības pasliktināšanos.

Niere_LV

SGLT2 inhibitoru zāļu grupas darbības mehānisms. Adaptēts no: www.sironabiochem.com

Šo medikamentu iespējamās nevēlamās blakusparādības ir urīnceļu infekcijas, kas samērā reti norit smagi, un pienācīga higiēnas ievērošana pārsvarā gadījumu šo risku samazina. Parasti šajos gadījumos medikamenta lietošanu nav nepieciešams pārtraukt. Reizēm pacientiem, kuri lietojuši SGLT2 inhibitorus, ir novērota diabētiskā ketoacidoze ar normālu glikozes līmeni asinīs. SGLT2 lietošanu neiesaka turpināt pirms operācijām vai akūtu smagu slimību gadījumos. Nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība, ja, lietojot SGLT2 inhibitorus, tiek novērots elpas trūkums, sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana. Tomēr vairāki pētījumi liecina, ka šīs blakusparādības biežums ir mazāks par 0,1%.

SGLT2 inhibitorus parasti iesaka lietot pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu kā papildu medikamentu, ja nav pietiekami laba glikozes kontrole, lietojot terapijā vienu glikozes līmeņa mazinošu medikamentu, piemēram, metformīnu. Savukārt 2. tipa cukura diabēta pacienti, kuri injicē insulīnu, arī var papildus lietot SGLT2 inhibitorus, lai uzlabotu terapijas efektivitāti.

Ja jums rodas jebkādi jautājumi par zālēm, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

You may also like...