Autoimūns diabēts pieaugušajiem? Nemaz nav retums!
Kas ir LADA tipa diabēts?
Pētījumos konstatēts, ka 6–10% pacientu ar 2. tipa cukura diabētu un 25% pacientu, kuriem diabēts diagnosticēts līdz 35 gadu vecumam, patiesībā slimo ar cita tipa diabētu – latentu autoimūnu diabētu pieaugušajiem jeb LADA (Latent Autoimmune Diabetes of Adulthood).
LADA ir lēni progresējošs 1. tipa diabēta paveids, kas attīstās pieaugušo vecumā (visbiežāk aptuveni 30–50 g.v.). “Autoimūns” šajā gadījumā nozīmē to, ka paša organisma imūnsistēma sāk “uzbrukt” aizkuņģa dziedzera bēta šūnām, kas izstrādā insulīnu. LADA diabēts attīstās lēnāk nekā 1. tipa diabēts, tāpēc sākumā tas atgādina 2. tipa cukura diabētu, kura ārstēšanā nav uzreiz nepieciešamas insulīna injekcijas. Taču autoimūnais process turpina progresēt, aizkuņģa dziedzera bēta šūnas iet bojā, un insulīns vairs netiek izstrādāts. Līdz tam var paiet pat vairāki gadi, taču tad gan ārstēšanā jau obligāti nepieciešamas insulīna injekcijas.
Reizēm LADA diabēts tiek nepareizi nosaukts par 1,5. tipa cukura diabētu, lai uzsvērtu tā līdzību gan ar 1. tipa diabētu, gan 2. tipa cukura diabētu. Un tik tiešām pētījumos LADA tipa diabēta pacientiem ir atrastas ģenētiskās izmaiņas, kas sastopamas gan 1. tipa, gan 2. tipa cukura diabēta pacientiem. Tomēr autoimūnais process ir iemesls, kādēļ pēc Pasaules Veselības Organizācijas ieteikuma LADA tiek saistīts ar 1. tipa cukura diabētu.
Kādas pazīmes raksturīgas LADA diabētam?
Pazīmes, kas liecina par LADA tipa diabētu:
- Pacientam nav metaboliskā sindroma (piem., aptaukošanās, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis)
- Lietojot tablešu medikamentus, kas pazemina glikozes līmeni asinīs, netiek sasniegta cukura diabēta kompensācija
- Pacientam ir arī citas autoimūnas slimības (piem., vairogdziedzera slimības – autoimūns tireoidīts, psoriāze)
Kā diagnosticē LADA diabētu?
Lai diagnosticētu LADA, jānosaka:
- Glikozes līmenis asinīs
- C peptīda daudzums
- Specifiskas antivielas (visbiežāk – GAD, IAA, IA2 antivielas)
Jāatceras, ka arī pacientiem ar aptaukošanos nav noliedzama LADA tipa diabēta attīstība.
Nepieciešams agrīni noteikt LADA diabēta diagnozi, jo ārstēšana atšķiras atkarībā no cukura diabēta tipa!
Kaut arī glikozi mazinošie tablešu medikamenti sākumā var būt efektīvi, ieteicams pēc iespējas ātrāk uzsākt insulīna terapiju. Daži medikamenti (piemēram, sulfonilurīnvielas grupas preparāti) var pat pasliktināt slimības gaitu. Insulīna terapija jāuzsāk agrīni, lai saglabātu paša organisma izdalītā insulīna daudzumu, tas uzlabo diabēta kompensācijas iespējas un mazina komplikāciju attīstību risku.
Kopsavilkums
- LADA tipa cukura diabēts ir lēni progresējošs 1. tipa cukura diabēta paveids, kas attīstās pacientiem pieaugušo vecumā
- 6–10% pacientu ar 2. tipa cukura diabētu patiesībā ir LADA tipa diabēts
- Lai diagnosticētu LADA tipa diabētu, jānosaka glikozes līmenis asinīs, C peptīds asinīs un specifiskas autoimūnās antivielas (piemēram, GAD, IAA, IA2)
- LADA tipa diabēta ārstēšanā agrīni uzsākama insulīna terapija
Ja jums ir aizdomas par LADA tipa diabētu, konsultējieties ar endokrinologu, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus un vajadzības gadījumā mainītu terapijas taktiku!