Hipertensijas ārstēšana – ar mazāku tablešu skaitu ārstēties vieglāk un efektīvāk
Paaugstināts asinsspiediens un holesterīns ir bieži “ceļabiedri” cukura diabēta pacientiem. Katrs no tiem prasa nedalītu uzmanību, konsultācijas ar speciālistiem – kardiologu un endokrinologu, kā arī noteiktu medikamentu lietošanu. Pat tad, ja diabēta pacienti ievēro ārstu ieteikumus par zāļu lietošanu un aktīvi līdzdarbojas ārstēšanā, piemēram, ievērojot veselīga dzīvesveida principus, dažkārt varētu būt nepieciešami vairāki medikamenti, lai sasniegtu ārstēšanas mērķus – normālu asinsspiediena, holesterīna un lipīdu spektra rādītāju (turpmāk – holesterīna) līmeni asinīs.
Iespējams, jūs vienlaikus lietojat vairākus medikamentus…
Iespējams, jums ir vairākas slimības un ārstēšanā pēc ārstu rekomendācijām jūs vienlaikus lietojat 6–7 medikamentus. Lietoto medikamentu skaitu varētu palielināt arī augu valsts preparāti, uztura bagātinātāji, vitamīni u. c. bezrecepšu preparāti, ko pacienti iegādājas paši pēc farmaceitu un arī paziņu ieteikuma.
Lai gan Latvija nav vienīgā valsts Eiropā, kur ir populāra pārlieku liela un ar ārstu nesaskaņota zāļu lietošana jeb polipragmāzija, šoreiz – par to, kā izvairīties no vairāku medikamentu lietošanas vienlaikus – rūpēties par savu veselību, labāku dzīves kvalitāti un ilgāku mūžu.
Noskaidrojiet savu individuālo mērķa rādītāju!
Lai novērstu vai attālinātu neganto “ceļabiedru” (paaugstināta asinsspiediena un paaugstināta holesterīna līmeņa asinīs) izraisītās veselības problēmas (piemēram, insults, sirds infarkts, sirds mazspēja) un lai novērtētu medikamentu iedarbības efektivitāti, mēs izmantojam skaitļos izteiktas optimālās normas asinsspiedienam un holesterīna līmenim asinīs, kas būtu jāsasniedz ārstēšanas rezultātā. Ne mazāk svarīgi ir arī pacientu pašsajūta, medikamenta panesamība un iespējamās blakus parādības.
Piemēram, paaugstināta holesterīna gadījumā ir situācijas, kad zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBL H) jeb “sliktā” holesterīna līmenim jābūt zem 1,8 mmol/l, bet dažkārt mērķa rādītājs jeb ZBL H līmenis, kas jāsasniedz ārstēšanas rezultātā konkrētam pacientam, var būt nedaudz augstāks par 2,0 mmol/l. Pārrunājiet individuālo ārstēšanas mērķi ar savu ārstu!
Runājot par asinsspiediena mērījuma skaitļiem, jaunākie ieteikumi liecina, ka asinsspiedienam jābūt zemākam par 140/85 mm Hg staba. Pacientiem, kuri ir sasnieguši 80 gadu slieksni vai ir vēl vecāki, “augšējā” asinsspiediena mērķis varētu būt 150–140 mm Hg staba.
Vairāk pacietības ārstēšanās mērķa sasniegšanai!
Ārstēšanās mērķi un arī pacientu individuālā reakcija uz medikamentiem ir atšķirīga, tāpēc medikamentu grupas un konkrētā medikamenta devas izvēle ir ļoti individuāla.
Sadarbības ar ārstu, pacietības un savstarpējas uzticēšanās pacientiem dažkārt pietrūkst visvairāk.
Nesaskaņoti ar ārstu samazinot medikamentu devas vai samazinot tablešu skaitu, pacienti riskē tā arī nesasniegt ārstēšanās mērķi – normālu asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs. Jo tālāk pacients atrodas no ārstēšanas mērķa, jo vairāk samazinās iespējas nodzīvot aktīvu un ilgu mūžu.
Dažkārt, vērojot savu “mājas aptieku”, kas aizvien paplašinās, pacients domā: “Ko ārstēt? Varbūt asinsspiedienam trīs ieteikto tablešu vietā lietot tikai divas? Arī diabēta ārstēšanai jālieto tabletes… Varbūt holesterīna zāles kādus mēnešus nelietot?” – tie ir jautājumi, kurus uzdevuši sev daudzi pacienti, un daudzi tā rīkojas, ar ārstu nemaz nekonsultējoties. Pacienti, kuriem jāārstē paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs, ļoti bieži pārtrauc lietot ārstu ieteiktos medikamentus. Saskaņā ar pētījumu datiem, sešu mēnešu laikā pēc ārstēšanās uzsākšanas visus ieteiktos medikamentus lieto vairs tikai 36% pacientu. To ietekmē arī negatīvas publikācijas presē, piemēram, par zālēm holesterīna pazemināšanai, kas palielina varbūtību, ka pacientiem rodas bažas, šaubas par zāļu iedarbību un pacienti pārtrauc lietot tieši šos medikamentus.
Kombinētie preparāti – ārstēšanās efektivitātei un ērtībām
Savukārt, ja ārsts aktīvi nepārskata, neizvērtē lietojamo medikamentu nosaukumus un devas katrā vizītē, nepārrunā ar pacientu katra medikamenta darbību un nepieciešamību, dažkārt pacients rīkojas pēc saviem ieskatiem, samazinot devas vai nelietojot kādu medikamentu. “Tik daudz tablešu – tas ir slikti. Cieš aknas un nieres…” – saka pacienti. Lai labāk izprastu, kā medikamenti darbojas organismā, centīsimies saprast dažus pamatprincipus. Medicīnas praksē bieži vienlaikus lieto vairākus medikamentus. To nosaka fakts, ka pacientam reizē ir vairākas saslimšanas vai arī veselības traucējumu novēršanai nepieciešams lietot vairākus medikamentus. Ērtības labad šādos gadījumos lieto t.s. kombinētos medikamentus, kuru sastāvā ir vairākas darbīgās vielas ar līdzīgu vai atšķirīgu darbības mehānismu.
Vienlaikus lietojot vairākas darbīgās vielas, tās cita citas darbību var pastiprināt, ietekmēt vairākas veselības traucējumu izpausmes, paplašināt darbības spektru un novērst vai mazināt katras atsevišķas vielas blakus parādības. Mūsdienās kombinētos preparātus veido ar nelielu komponentu skaitu.
Kombinētos medikamentus izmanto gandrīz visās medicīnas nozarēs, bet šoreiz sniegšu noderīgu informāciju tiem cukura diabēta pacientiem, kuriem nepieciešama aizsardzība no tādiem “ceļabiedriem” kā paaugstināts asinsspiediens un holesterīns. Tie katrs par sevi ir nopietni un neatkarīgi sirds asinsvadu slimību (piemēram, sirds mazspējas) un komplikāciju (piemēram, miokarda infarkta, insulta) izraisoši faktori. Gan paaugstināta asinsspiediena, gan paaugstināta holesterīna līmeņa asinīs ārstēšanai ir noteikti profilakses pasākumi un ārstēšanai ir iespējams izmantot ļoti daudzus medikamentus, no kuriem ārsts var izvēlēties katram pacientam vispiemērotāko medikamentu vai arī divu trīs medikamentu kombināciju.
No vienas puses, lai mazinātu ikdienā lietojamo tablešu skaitu, atvieglotu to lietošanu un pacientu līdzdalību ārstēšanā, no otras puses, izmantojot zāļu mijiedarbības labākās puses, sevišķi sinerģismu (iedarbības summēšanos), kardioloģijā izveidotas divu un trīs medikamentu kombinācijas vienā tabletē. Izpētīts, ka divu medikamentu (piemēram, kalcija kanālu blokatoru grupas medikamenta un angiotensīna konvertāzes enzīma inhibitoru grupas medikamenta, t.s. “prila”) kombinācijai, ko rekomendē asinsspiediena ārstēšanai, kā trešo pievienojot medikamentu holesterīna ārstēšanai, nopietno sirds asinsvadu notikumu risks (piemēram, insulti, infarkti, mirstība) mazinās par 53% (pierādīts ASCOT klīniskajā pētījumā).
Viena tablete – trīs tablešu vietā!
To sauc par “tripla” terapiju, kad tiek izmantoti trīs medikamenti, kuru darbība sinerģiski summējas, bet blakus parādības mazinās, jo vēlamo efektu iespējams sasniegt ar mazāku katra medikamenta devu. Pacienta ērtībai tā ir viena tablete trīs tablešu vietā, viena tablete ar trīskāršu iedarbību.
Pārrunājiet zāļu lietošanu ar savu ārstu!
- Pirms ārsta apmeklējuma sagatavojiet lietojamo medikamentu sarakstu ar precīzām devām un lietošanas režīmu!
- Droši jautājiet ārstam par zāļu mijiedarbību, blakus parādībām un iespēju izvairīties no vairāku medikamentu lietošanas, tos aizstājot ar preparātiem, kur vienā tabletē apvienoti vairāki medikamenti, vienlaikus palielinot to efektivitāti un samazinot blakusparādību iespēju!
- Pārrunājiet ar ārstu iespēju izmantot jaunākos medicīnas sasniegumus un sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus!