Ikdienas rūpes par pēdām
Atgādināsim pašus būtiskākos ikdienas pēdu aprūpes noteikumus, kas cukura diabēta pacientiem jāņem vērā!
- Katru dienu apskatiet kājas labā apgaismojumā! Ja nepieciešams, izmantojiet spoguli vai lūdziet palīgā tuviniekus vai kaimiņus!
- Katru reizi pirms apavu uzvilkšanas ar roku pārbaudiet, vai apavos nav svešķermeņu!
- Pēdas jāmazgā ar siltu (bet ne karstu!) ūdeni. Temperatūra jāpārbauda ar elkoni.
- Ja vēlaties sasildīt pēdas, labāk to darīt nevis ūdenī (jo tas veicina sausas ādas veidošanos un bieži arī pastiprina dedzināšanas sajūtu), bet gan uzvilkt siltas zeķes.
- Dziļas plaisas ādā, galvenokārt papēžu rajonā, jāārstē pēdas aprūpes kabinetā.
- Izvēlieties savai ādai piemērotu krēmu un ik dienas pēc mazgāšanas ieziediet pēdas!
- Apgrieziet nagus taisni, neizgriežot stūrīšus!
- Savlaicīgi ārstējiet ādas infekcijas – tostarp arī ādas un nagu sēnīšu slimības!
- Ādas sabiezējumi ir bīstami! Zem sabiezējumiem spiediens uz pēdu pieaug 40 reizes un tāpēc var rasties čūla.
- Nestaigājiet basām kājām (arī pludmalē)! Nevalkājiet apavus bez zeķēm!
- Izvēloties zolītes un ortopēdiskos apavus, konsultējieties ar ortopēdu! Nēsājiet zolītes ikdienas apavos!
- Zeķu izvēlē svarīgi: materiāls (labāk – līdz 5% sintētisko šķiedru); purngala un papēža fiksācija (nelietot «viena izmēra» zeķes; papēdim jābūt ieadītam); piemērotākas ir zeķes bez vīlēm; zeķu gumija nedrīkst spiest.
- Ja konstatējat pēdas formas izmaiņas, nekavējoties griezieties pie ārsta!
Rūpes par ādas veselību
Diabēta pacientiem ļoti svarīga ir pēdu bojājumu profilakse, tāpēc jārūpējas par ādas veselību. Lai sausa pēdu āda neplaisātu, to var ļoti efektīvi kopt ar Bepanthen krēmu.
Domāsim par pirmo palīdzību jau iepriekš jeb «Vairāki zaķi ar vienu šāvienu»!
Cukura diabēta pacientiem ir jau laikus jāpadomā par to, lai mājās būtu piemērots krēms vai arī vairāki krēmi/gēli, kas palīdzētu novērst ikdienas negadījumus, īpaši, ja tie notikuši ar pēdām. Piemēram, nelieliem un viegliem apdegumiem, nelielām virspusējām brūcītēm, kairinātai ādai pēc ilgstošākiem dārza darbiem, dažādām skrambām pēc pavasara talkām, ādas izsutumiem vasarā un kairinātai ādai pēc sadzīves ķīmisko līdzekļu lietošanas var palīdzēt Bepanthen vai Bepanthen plus krēms, kas papildus vēl pasargā brūcītes no infekcijām. Pētījumu rezultāti liecina, ka Bepanthen plus veicina dzīšanas procesa sākumu un palīdz mazināt iekaisumu, kad dzīšana jau ir sākusies. Pēdu ādas bojājumi ir ļoti bīstami cukura diabēta pacientiem, jo diabēts var izraisīt nopietnus sarežģījumus – diabētisko neiropātiju (nervu bojājumus) un diabētisko angiopātiju (asinsvadu bojājumus), kuru rezultātā brūces uz pēdām var palikt nepamanītas un inficēties. Turklāt cukura diabēts var pavājināt imunitāti, samazinot organisma spēju cīnīties pret infekcijām.
Viena no biežākajām sadzīves situācijām ir apdegumi un applaucējumi. Lai ātrāk novērstu nepatīkamās sekas, bojāto ķermeņa daļu dzesē zem auksta ūdens strūklas 5–7 minūtes. Ķīmiskā apdeguma gadījumā ādu skalo zem auksta ūdens tik ilgi, kamēr tiek remdētas sāpes. Ja nepastāv brūces inficēšanas risks (piemēram, virspusējiem apdegumiem), ieteicams lietot Bepanthen krēmu. Nav ieteicams lietot eļļas, jo tās kavē apdegušas ādas atdzesēšanu, pasliktinot brūces sadzīšanu.
Kad būtu jāmeklē ārsta palīdzība? Nekad nebūs par ātru!
Ja brūce ilgi nedzīst, ir sākusi iekaist, parādās sāpes un paaugstinās ķermeņa temperatūra, būtu nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība. Runājot par brūcēm uz pēdām, cukura diabēta pacientiem vienmēr spēkā un vienmēr attaisnojams ir noteikums «labāk ātrāk nekā vēlāk», jo pēdu bojājumu gadījumos pat nelieliem savainojumiem un noberzumiem var būt ļoti smagas sekas.