Cukura diabēta pacients aptiekā

mm

Olita Zariņa

Farmaceite, žurnāla "Materia Medica" redaktore

rudens-2016-aptieka

Cukura diabēta pacientus var droši pieskaitīt pie aptiekas pastāvīgiem apmeklētājiem. Diabēta pacienti aptiekā iegādājas valsts kompensējamos medikamentus un teststrēmeles glikozes līmeņa noteikšanai asinīs, ko ārsts ir izrakstījis uz īpašajām receptēm, kā arī citus recepšu medikamentus. Tāpat farmaceitu novērojumi liecina, ka cukura diabēta pacienti aptiekā salīdzinoši bieži iegādājas arī bezrecepšu zāles, piemēram, pretsāpju līdzekļus, vitamīnu preparātus, uztura bagātinātājus. Ieraugot nepazīstamu zāļu kārbiņu iepriekš pierastās vietā, pamanot, ka maksājums par konkrētu medikamentu ir lielāks nekā ierasts, aptiekas klienti, arī cukura diabēta pacienti, mēdz vainot farmaceitu un aptiekas.

Lai cukura diabēta pacients zinātu savas tiesības, lai aptiekā būtu mazāk negaidītu pārsteigumu, centīsimies šajā rakstā sniegt informāciju, kas cukura diabēta pacientam būtu jāzina kā aptiekas klientam.

Aptiekas pienākumi un atbildība

Dažkārt aptiekas klienti farmaceitu uzskata par cilvēku, kurš vienkārši pārdod zāles un citu aptiekas produkciju, līdzīgi kā to dara pārtikas vai sadzīves tehnikas veikalā. Tomēr patiesībā tā nav. Farmaceits, tāpat kā ārsts un laboratorijas darbinieks ir iesaistīts pacienta veselības aprūpē. Veselības aprūpes process aizsākas ārsta kabinetā, dažkārt turpinās laboratorijā vai diagnostikas centrā un beidzas aptiekā, kur īsteno t. s. farmaceitisko aprūpi.

Katrai aptiekai ir noteikti pienākumi un atbildība farmaceitiskajā aprūpē.

  • Farmaceitam ir jāsniedz informācija par medikamentu lietošanu un, ja pacientam ir jautājumi par zālēm, jāizskaidro pacientam saprotamā valodā.
  • Ja ārsta izrakstītais medikaments aptiekā nav pieejams, tad farmaceita pienākums ir pasūtināt konkrēto medikamentu un nodrošināt pacientam iespēju to saņemt sev tuvākajā aptiekā.

Savukārt realitātē dažkārt novērojamas situācijas, kad pacients ar ārsta izrakstītu recepti staigā no vienas aptiekas uz citu nesekmīgos konkrēta medikamenta meklējumos. Šādā gadījumā nav jākautrējas farmaceitam norādīt, ka jums ir tiesības pasūtināt konkrēto medikamentu (tāpat arī medicīnas ierīces un teststrēmeles) katrā Latvijas aptiekā un aptiekas pienākums ir nodrošināt medikamenta piegādi.

Noslēpumainie vārdi “references medikaments”

Iegādājoties un saņemot aptiekā valsts kompensējamos medikamentus, pacienti dažkārt pauž neizpratni un uzdod jautājumus:

“Kāpēc man jāmaksā par medikamentu, kam noteikta kompensācija 100% apmērā?”

“Kāpēc pieaugusi summa, kas man jāmaksā par medikamentu?”

“Kāpēc pagājušo reizi man aptiekā izsniedza viena nosaukuma zāles, bet šoreiz – citas? Ārsts teica, ka ārstēšanā neko nemainīsim.”

Vispirms jāskaidro, ka aptiekā jāsamaksā 0,71 EUR par kompensējamo zāļu recepti, ja zālēm noteikta 100% atlaide (izņemot: bērnus līdz 18 gadiem; ja zāļu aptiekas cena ir līdz 4,27 EUR; trūcīgas u.c. personas). Tātad, ja ārsts izrakstījis 4 šādus medikamentus uz 4 receptēm un šie medikamenti ir dārgāki par 4,27 EUR, tad tikai samaksa “par receptēm” būs 2,84 EUR. Trūcīgajiem iedzīvotājiem (uzrādot izziņu) jāmaksā nebūs!

Kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti vairāki preparāti, kuriem ir viena un tā pati aktīvā viela (aktīvā viela ir tā, kas nosaka šī medikamenta ārstniecisko iedarbību). Preparātus ražo dažādas farmaceitiskās kompānijas, un to cenas ir atšķirīgas, savukārt valsts 50%, 75% vai 100% apmērā (atkarībā no konkrētās diagnozes) kompensē tikai lētāko no medikamentiem ar vienādu aktīvo vielu. Lētākais no medikamentiem ir t. s. references medikaments. Starpība starp pacientam izrakstītā medikamenta cenu un references medikamenta cenu jāpiemaksā pašam pacientam.

Jūs varat paši pārliecināties, cik liela summa būs jāpiemaksā aptiekā, noskaidrojot references medikamenta cenu Kompensējamo zāļu sarakstā šeit – www.vmnvd.gov.lv vai arī jautājot par to aptiekā. Lai saņemtu šādu informāciju, jums jāzina medikamenta nosaukums un deva, ko jūs lietojat! Kompensējamo zāļu saraksts tiek mainīts vismaz četras reizes gadā. Nepieciešamības gadījumā pārrunājiet ar savu ārstu iespējas ārstēties ar citas farmaceitiskās kompānijas preparātu! Nepārtrauciet medikamentu lietošanu, nepārrunājot to ar savu ārstu!

Vai “dārgākie” preparāti ir labāki par “lētākajiem”?

Zālēm ar vienādu aktīvo vielu nevajadzētu būt atšķirīgai iedarbībai uz organismu. Jāņem vērā arī tas, ka Latvijā ir atļauti tikai tie medikamenti, kuru ražošana notiek atbilstoši labai ražošanas praksei, kas nosaka stingrus kritērijus zāļu ražošanai un uzglabāšanai. Šie kritēriji ir vienādi visā Eiropas Savienībā un citās valstīs, tāpēc nav iespējama situācija, kad ārstēšanā tiek izmantotas “ne­kvalitatīvas” zāles par zemāku cenu. Nevajadzētu baidīties ārstēties ar references medikamentiem, jo to reģistrācijas gaitā zāļu ražotājs valsts institūcijām ir iesniedzis zāļu efektivitāti un drošumu apliecinošus dokumentus. Ja vēlaties samazināt izdevumus par medikamentiem, ir vērts pārrunāt šo jautājumu ar savu ārstu!

Ja ārsts izrakstījis recepti ar vispārīgo zāļu nosaukumu…

Medikamenta vispārīgais nosaukums ir tā aktīvās vielas nosaukums. Taču katra farmaceitiskā kompānija savām ražotajām zālēm piešķir tirdzniecībai paredzētu nosaukumu, kas izcelts uz zāļu iepakojuma. Piemēram, acetilsalicilskābe ir vispārīgais jeb aktīvās vielas nosaukums, bet atbilstoši komercnosaukumi jeb oriģinālnosaukumi ir bezrecepšu zālēm – Aspirin, Aspirin cardio, ASA-Grindex, Herz-ASS un citi.

Ārsts receptē var norādīt vispārīgo vai konkrēta ražotāja medikamenta nosaukumu. Ja ārsta receptē norādīts vispārīgais zāļu nosaukums, tad farmaceita pienākums ir izsniegt references medikamentu jeb – lētāko medikamentu, par ko pacientam jāpiemaksā mazākā iespējamā summa. Pacientam savukārt jārēķinās ar to, ka šis medikaments var mainīties, respektīvi – ik pēc trim mēnešiem aptiekā jums, iespējams, izsniegs cita ražotāja preparātu, kam, protams, būs tā pati aktīvā viela. Respektīvi – kaut arī iepakojums un zāļu nosaukums būs cits, jūs turpināsit ārstēšanos ar to pašu aktīvo vielu, un zāļu iedarbībai uz organismu nevajadzētu būt atšķirīgai! Tomēr, uzsākot lietot citu medikamentu, lūdzu, vēlreiz rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju.

Savukārt, ja vēlaties turpināt lietot konkrēta ražotāja medikamentu, ār­st­am receptē jānorāda tā komercnosaukums vai oriģinālnosaukums.

Receptes derīguma termiņš

Kā zināms, uz speciālās receptes valsts kompensējamo medikamentu saņemšanai ārsts var izrakstīt medikamentus 90 dienu lietošanai. Cukura diabēta pacientiem bieži ir jālieto vairāki medikamenti, tāpēc nav viegli plānot izdevumus tā, lai visus trim mēnešiem nepieciešamos medikamentus iegādātos uzreiz. Un tas arī nemaz nav nepieciešams, jo receptes derīguma termiņš ir 90 dienas.

Ārsts izraksta zāles trim mēnešiem, un arī saņemt šīs zāles aptiekā ir iespējams trīs mēnešu laikā

Vienīgais nosacījums – receptei būs jāpaliek aptiekā, kur zāles saņēmāt pirmo reizi, tāpēc pārdomājiet, lai šī aptieka būtu tuvāk mājām, un neaizmirstiet par zālēm, ko vēl vajadzēs saņemt!

Recepšu medikamentus, kas nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, ārsts drīkst izrakstīt ilgākam laikam, norādot uz receptes tās derīguma termiņu (piemēram, gads) un izrakstīto medikamenta iepakojumu vai tablešu skaitu.

Jautājiet savam ārstam par iespēju saņemt šādu recepti!

Ne visi ārsti var izrakstīt kompensējamās zāles

Apmeklējot ārstu, piemēram, privātās medicīnas centros vai ārpus valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu “kvotām”, iepriekš noskaidrojiet, vai ārstam ir tiesības izrakstīt valsts kompensējamos medikamentus! Tas attiecas arī uz cukura diabēta pacientu ārstēšanā lietotiem insulīna preparātiem un medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs.

Kad zāļu izrakstīšanai ir īpaši nosacījumi…

Daļai medika­mentu Kompensējamo zāļu sarakstā ir arī īpaši nosacījumi, piemēram, ģimenes ārsts tos var izrakstīt tikai pēc cita speciālista konsultācijas, rakstveida slēdziena vai papildu izmeklējumu veikšanas. Ja ārsts atsakās jums izrakstīt zāles, kaut arī tās ir iekļautas Kompensējamo zāļu sarakstā, jautājiet par papildu nosacījumiem!

Pārbaudiet! Cukura diabēta pacientiem vai viņu tuviniekiem būtu jāzina visu lietoto medikamentu nosaukums un deva

Lai izvairītos no kļūdainas zāļu lietošanas vai nu aptiekā, vai arī mājās noteikti pārbaudiet, vai esat saņēmuši tieši to medikamentu, ko ieteicis ārsts! Pirms zāļu lietošanas pārlasiet to lietošanas instrukciju. Ja jums rodas šaubas, nekavējoties vērsieties aptiekā vai pie ārsta!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.