Cukura diabēta pulss: tehnoloģiju jaunumi

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

pavasaris-2016-jaunumi

Vienkāršs līdzeklis hipoglikēmijas biežuma mazināšanai

pavasaris-2016-hypoband

Hypoband ir pulkstenim līdzīga ierīce, savienota ar mobilo telefonu, kas var atrasties ne tālāk par 10 metriem. Hypoband mēra ādas mitrumu un temperatūru. Kad cukura diabēta pacientam parādās auksti sviedri, kas var liecināt par hipoglikēmiju, ierīce dod signālu mobilajam telefonam, un tas ar skaņas signālu (zvanu) brīdina par hipoglikēmijas iespējamību. Ierīce paredzēta lietošanai tikai telpās, piemēram, naktī. Vairāk lasiet – www.hypoband.co.uk

Aplikācijas var palīdzēt ikdienas dzīvē ar cukura diabētu

pavasaris-2016-aplikacijas

DreaMed Diabetes ir internetā izveidots algoritms, kas var palīdzēt insulīna pumpju lietotājiem.
Nutshell app palīdz noteikt injicējamā insulīna devu konkrētai maltītei (piemēram, iespējams nofotografēt ēdienu, nosūtīt foto un saņemt atbildi par uzturvielām – olbaltumvielām, taukiem, ogļhidrātiem, kilokalorijām plānotajā maltītē), kā arī padomus par nepieciešamo insulīna devu. Savukārt vēlāk iespējams pārliecināties, cik šie padomi ir bijuši atbilstoši, ņemot vērā glikozes līmeni asinīs, kāds cukura diabēta pacientam bijis pēc maltītes.

Līdzīgi darbojas aplikācija mySugr Logbook app.

Vairāk lasiet – www.diatribe.org

2016. gada jaunumi ierīču nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs attīstībā

Ierīces nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs pieejamas jau ilgāku laiku. Sākotnēji ierīcē akumulētie dati bija pieejami izvērtēšanai tikai pēc sensora (nelielas «adatiņas») izņemšanas no zemādas – parasti pēc 3–5 dienām. Pakāpeniski pieauga sen­soru darbības ilgums un tie kļuva lietotājam draudzīgāki. Mūsdienās uz ierīces ekrāna redzams aktuālais glikozes līmenis asinīs (ar neilgu laika nobīdi) un kompānijas Medtronic sensora dati tiek «nodoti» tālāk insulīna pumpim (ja cukura diabēta pacients tādu lieto). Insulīna pumpis pārtrauc insulīna padevi, ja glikozes līmenis asinīs ir pārāk zems (hipoglikēmija) un šo padevi atsāk, ja glikozes līmenis asinīs ir paaugstinājies. Vienlaikus jāņem vērā, ka cukura diabēta pacientiem jāturpina glikozes līmeņa noteikšana arī ar glikometru, jo ierīces nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai ir jākalibrē, ņemot vērā glikometra rādījumus.

pavasaris-2016-g4

2016. gadā Dexcom kompānija gatavojas vienkāršot sensora ievadīšanas procedūru, kas jaunajā versijā būšot paveicams, nospiežot tikai vienu pogu. Informācija par glikozes līmeni asinīs no sensora tālāk tiek nodota uztvērējam, ko Dexcom 2016. gadā gatavojas aprīkot ar skārienjutīgu ekrānu un nodrošināt iespēju saņemt datus arī mobilajā telefonā (piemēram, Apple, Samsung), izmantojot aplikāciju. G6 sensors, kas tiks ieviests 2016. gadā, darbosies 10 dienas, un tā lietotājiem būs nepieciešams tikai reizi dienā kalibrēt sensoru, nosakot glikozes līmeni asinīs ar glikometru (pašreiz tirgū esošajiem sensoriem G4 un G5 kalibrēšana jāveic divas reizes dienā).

Arī Medtronic 2016. gadā gatavojas ieviest jaunu glikozes līmeņa noteikšanas sensoru Guardian Connect, kas būs savienots ar mobilo telefonu (tikai Apple), tādējādi tas kļūs daudz ērtāk lietojams cukura diabēta pacientiem, kuri diabēta ārstēšanā neizmanto insulīna pumpi. (Līdzīgas sistēmas ir, piemēram, Dexcom G5 un Zviedrijā pieejamais Abbott LibreLink.)

Vairāk lasiet – www.diatribe.org

pavasaris-2016-libre

Eiropas valstīs joprojām populāra ir ierīce nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai FreeStyle Libre, kas no­nāca tirgū jau 2014. gadā. Ierīci nevar iegādāties interneta veikalos un aptiekās, jo ražotājiem pagaidām neizdodas apmierināt pieprasījumu. Latvijā ierīci iespējams pasūtīt Saules aptiekā.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.