Grūtnieču cukura diabēts jeb gestācijas diabēts

mm

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, sertificēts endokrinologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, Jelgavas poliklīnika, Rīgas Stradiņa universitāte

mm

Anna Kornete

Ārste rezidente ginekologa un dzemdību speciālista specialitātē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs “Gaiļezers” Rīgas Stradiņa universitāte

pavasaris-2017-grutniece

Kas ir grūtnieču cukura diabēts?

Grūtnieču cukura diabēts jeb gestācijas diabēts ir ogļhidrātu vielmaiņas slimība, kas rada paaugstinātu cukura līmeni asinīs un ko pirmo reizi atklāj grūtniecības laikā. Grūtnieču cukura diabēts ir specifisks cukura diabēta veids un neatbilst ne 1., ne 2. tipa cukura diabētam, ne citiem cukura diabēta tipiem.

Grūtnieču cukura diabēts, ko raksturo paaugstināts cukura līmenis asinīs jeb hiperglikēmija, ir viens no biežākajiem sarežģījumiem grūtniecības laikā. 17% visu topošo māmiņu grūtniecības laikā ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, un 84% ir tieši grūtnieču cukura diabēts. Šīs slimības biežums ir saistīts ar to, ka arvien vairāk sievietēm reproduktīvajā jeb auglīgajā vecumā ir izmaiņas cukura jeb ogļhidrātu vielmaiņā, palielinās aptaukošanās un 2. tipa cukura diabēta izplatība. Svarīgi, ka cukura diabētu konstatē arvien gados jaunākām sievietēm un arvien vairāk sievietēm jau pirms grūtniecības ir grūtnieču cukura diabēta attīstības riska faktori, kas palielina iespēju saslimt ar grūtnieču cukura diabētu.

Grūtnieču cukura diabēta riska faktori

  • Sievietes ar ķermeņa masas indeksu 30 kg/m2 un vairāk.
  • Sievietes vecums 35 gadi un vairāk.
  • 2. tipa cukura diabēts pirmās pakāpes radiniekiem.
  • Vairāk nekā vienas dzemdības.
  • Dvīņu, trīņu utt. grūtniecība.
  • Medicīniskā apaugļošana.
  • Grūtnieču cukura diabēts iepriekšējā grūtniecībā.
  • Pārmērīga ķermeņa svara palielināšanās iepriekšējā grūtniecībā.
  • Iepriekšējā grūtniecībā bērna ķermeņa svars 4,5 kg un vairāk.
  • Sarežģījumi iepriekšējā grūtniecībā (piemēram, aborts, priekšlaicīgas dzemdības, nenoskaidrotu iemeslu dēļ bērns piedzimis nedzīvs).
  • Policistisko olnīcu sindroms.
  • Preeklampsija.

Aptuveni pusei sieviešu ar grūtnieču diabētu ir vismaz viens riska faktors, tāpēc ļoti svarīgi, ka grūtnieču diabēta noteikšanu veic visām topošajām māmiņām 24.–28. grūtniecības nedēļā.

Grūtnieču cukura diabēta sekas

Grūtnieču cukura diabēts palielina risku dažādiem nelabvēlīgiem grūtniecības iznākumiem gan pašai mātei, piemēram, spontānajam abortam, priekšlaicīgām dzemdībām un dzemdību traumām, gan bērnam, piemēram, iedzimtām bērna anomālijām, palielinātam bērna ķermeņa svaram jeb makrosomijai, pleciņu nespējai piedzimt jeb plecu distocijai, nervu sistēmas bojājumiem. Grūtnieču cukura diabēts arī palielina iespēju, ka pēc vairākiem gadu desmitiem bērnam būs aptaukošanās un cukura diabēts. Sievietei ar grūtnieču cukura diabētu dzīves laikā (galvenokārt tuvāko 8–10 gadu laikā) ir paaugstināts risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu un agrīni (jau pēc 45 gadu vecuma) saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Grūtnieču cukura diabēta risks nākamajās grūtniecībās palielinās pat par 30–50%.

Grūtnieču cukura diabēta diagnostika

Visām topošajām māmiņām 24.–28. grūtniecības nedēļā jāveic grūtnieču cukura diabēta tests. Grūtnieču cukura diabētu pierāda, veicot cukura slodzes testu ar 75 g glikozes. Tests liecina par grūtnieču cukura diabētu, ja vismaz viens no cukura līmeņa rādītājiem asinīs atbilst minētajiem kritērijiem:

  • cukura līmenis asinīs tukšā dūšā ir ≥5,1–6,9 mmol/L;
  • cukura līmenis asinīs stundu pēc cukura slodzes testa ir ≥10 mmol/L;
  • cukura līmenis asinīs divas stundas pēc cukura slodzes testa ir ≥8,5–11 mmol/L.

Cukura līmeņa asinīs kontrole grūtniecības laikā

Grūtniecības sarežģījumi mātei un bērnam ir saistīti ar to, cik labi tiek kontrolēts grūtnieces cukura līmenis asinīs. Ārstēšanas pamata ieteikums ir cukura līmeņa paškontrole reizi dienā no rīta tukšā dūšā (nav ēsts vismaz astoņas stundas pirms tam) un trīs reizes dienā stundu pēc ēšanas: pēc brokastīm, pusdienām, vakariņām. Cukura līmeņa asinīs paškontroli var veikt mājās, katru dienu vai 3–5 reizes nedēļā, nosakot cukura līmeni ar speciālu ierīci – glikometru – un teststrēmelēm. Regulāri noskaidrojot cukura līmeni asinīs, ar piemērotu uzturu un fizisko aktivitāti iespējams panākt normālu cukura līmeni asinīs un izvairīties no dažādiem grūtniecības sarežģījumiem. Mērķa līmenis asinīs tukšā dūšā (nav ēsts vismaz astoņas stundas pirms tam) ir ≤5,3 mmol/L un stundu pēc ēšanas ir <7,8 mmol/L vai divas stundas pēc ēšanas ir <6,7 mmol/L.

Grūtnieču cukura diabēta ārstēšana – veselīgs uzturs un fiziskā aktivitāte

Veselīgs uzturs jeb uztura terapija

Uztura terapija ir pirmais un svarīgākais solis grūtnieču cukura diabēta ārstēšanā visām grūtniecēm.

Vissvarīgāk ir uzturā samazināt ogļhidrātiem bagātu pārtikas produktu lietošanu (piemēram, augļus, ogas, saldumus). Vēlams lietot pārtikas produktus ar zemu glikēmisko indeksu (piemēram, dārzeņus, pilngraudu produktus). Lietojot uzturā produktus ar zemu glikēmisko indeksu, cukura līmenis asinīs paaugstinās lēnāk un saglabājas vienmērīgs ilgāku laiku. Ogļhidrātu uzņemšanai dienas laikā jābūt sadalītai 3–4 maza vai vidēja izmēra ēdienreizēs. Šķiedrvielām bagātu pārtikas produktu (piemēram, graudaugu, pākšaugu) iekļaušana uzturā mazina cukura līmeni asinīs.

Topošajām māmiņām ar normālu ķermeņa svaru vēlams uzņemt vidēji 2050 kalorijas dienā, jo tas palīdz uzturēt normālu ķermeņa svaru un cukura līmeni asinīs.

Visām sievietēm ar grūtnieču cukura diabētu ieteicams:

  • kopīgi ar ģimenes ārstu, ginekologu vai endokrinologu izveidot piemērotu ēšanas plānu, kas atbilst ķermeņa masas indeksam, ņemot vērā tā lielumu pirms grūtniecības, vēlamajam ķermeņa svara pieaugumam grūtniecības laikā, fizisko aktivitāšu līmenim, vēlmēm un uztura ieradumiem;
  • kopīgi ar ģimenes ārstu, ginekologu vai endokrinologu nodrošināt regulāru ēšanas plāna pielāgošanu visas grūtniecības laikā, lai sasniegtu uztura terapijas mērķus – normālu ķermeņa svaru un cukura līmeni asinīs;
  • regulāri ar ģimenes ārstu, ginekologu vai endokrinologu pārrunāt jautājumus par ķermeņa svaru, veselīgu uzturu, samazināta cukura līmeņa asinīs jeb hipoglikēmijas novēršanu un fizisko aktivitāti.

Fiziskā aktivitāte

Pietiekama fiziskā aktivitāte grūtniecības laikā palīdz samazināt topošās māmiņas cukura līmeni asinīs, grūtnieču cukura diabēta risku un 2. tipa cukura diabēta risku mātei nākotnē. Visām pacientēm ar grūtnieču cukura diabētu iesaka fiziskās aktivitātes:

  • 30 minūšu jebkādas fiziskās aktivitātes katru dienu;
  • 10 minūšu raita pastaiga vai roku vingrojumi pēc katras ēdienreizes;
  • sievietēm, kuras bijušas fiziski aktīvas pirms grūtniecības, ieteicams turpināt būt fiziski aktīvām.

Ja tomēr normālu cukura līmeni asinīs neizdodas panākt ar veselīga uztura un fizisko aktivitāšu palīdzību, tad 1–2 nedēļu laikā jāuzsāk pretdiabētisko medikamentu lietošana. Tomēr jāatceras, ka vissvarīgākie ārstēšanas soļi ir veselīgs uzturs un fiziskā aktivitāte. Pretdiabētisko medikamentu lietošana notiek pēc endokrinologa norādījumiem.

Jaunajām māmiņām, kurām grūtniecības laikā bijis grūtnieču cukura diabēts, pēc dzemdībām ir lielāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimībām. Tāpēc visām sievietēm, kurām grūtniecības laikā bijis grūtnieču cukura diabēts, 1–3 mēnešu laikā pēc dzemdībām jāatkārto cukura slodzes tests. Ja rezultāti ir normāli, tad tests turpmāk jāatkārto katrus 1–3 gadus. Ja rezultāti liecina par ogļhidrātu vielmaiņas slimību, tests turpmāk jāveic katru gadu.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.