Latvijas Diabēta asociācijai jau 21 gads!

mm

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, sertificēts endokrinologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, Jelgavas poliklīnika, Rīgas Stradiņa universitāte

LDA-kopbilde

Latvijas Diabēta asociācija izveidojās laikā, kad Latvijā vēl nebija iespējams nopirkt glikometrus, tikai bērni lietoja cilvēka insulīna preparātus un insulīna pildspalvas, bet pieaugušie diabēta pacienti iegādājās vienreizlietojamās insulīna šļirces Čiekurkalna tirgū, darbību uzsāka pirmās rietumu farmācijas firmu pārstāvniecības. 1993. gada 4. aprīlī Asociācijas dibināšanas sapulce notika pašreizējās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra «Gaiļezers» konferenču zālē. Sapulces laikā daži skeptiskāk noskaņoti ārsti pareģoja, ka jaundibinātās Asociācijas vēsture būs īsa: «Jūs nepiedzīvosiet savu pirmo gadadienu.» Bet bija arī daudzi pacienti, sabiedrībā zināmi cilvēki, ārsti un profesori, kas paredzēja pretējo, un viņiem izrādījās taisnība.

Asociācija 21 gada laikā parādīja, ka ir iespējams daudz ko paveikt, darbojoties bez finanšu līdzekļiem, balstoties uz entuziasmu un brīvprātīgo darbu. Daudzi projekti, pasākumi, informatīvie un diabēta apmācības materiāli un uzskates līdzekļi īstenoti pirmo reizi Latvijas vēsturē, kurus raksturojot, jāsāk ar vārdiem «pirmais» vai «pirmo reizi».

  • Pirmā Latvijā jau pusgadu pēc dibināšanas – 1993. gadā sāka rīkot Pasaules Diabēta dienas pasākumus.
  • 1995. gadā izdeva pirmo diabēta paškontroles dienasgrāmatu latviešu valodā un 2006. gadā sadarbībā ar www.iaptieka.lv izveidoja pirmo elektronisko diabēta paškontroles dienasgrāmatu.
  • 1994. gadā iespieda pirmo rakstu par cukura diabēta pacientu tiesībām un pienākumiem un 1995. gadā par cukura diabēta pacientu reproduktīvajām tiesībām.
  • Ar 1995. gadu Asociācija kā pirmā Latvijā uzsāka izplatīt glikometrus.
  • 1995. gadā Latvijas Diabēta asociācija kā pirmā no Latvijas ar stenda ziņojumu pārstāvēja Latviju St. Vincent Komitejas rīkotajā sanāksmē Atēnās (Grieķija) un 1997. gadā – Starptautiskās Diabēta Federācijas pasaules kongresā Helsinkos (Somija).
  • 1997. gadā izdeva pirmās vadlīnijas latviešu valodā par 1.tipa cukura diabētu un 2000. gadā par 2. tipa cukura diabētu. 2007. gadā izdeva pirmās nacionālās vadlīnijas par 2. tipa cukura diabēta profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu.
  • Sākot ar 1995. gadu, 8 gadus pēc kārtas Latvijas Diabēta asociācija bija pirmā un vienīgā, kas realizēja izglītojošo raidījumu par cukura diabētu reizi mēnesī «Latvijas Radio 1».
  • 1994. – 1996. gadā Latvijas Diabēta asociācija pirmā īstenoja ilggadēju regulāru TV sižetu izstrādi un veidošanu kopā ar LTV 1 producēto veselību veicinošo raidījumu «Dzīvīte».
  • 1997. gadā uzsāk projektu «Diabēta opera». Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa pievērsa uzmanību interesantam faktam, ka slavenā itāliešu komponista Džakomo Pučini opera «M-me Butterfly» tiek dēvēta arī par «Diabēta operu», jo tās autors operas komponēšanas laikā saslimis ar cukura diabētu. Katru gadu 10 gadu laikā Latvijas Nacionālā opera kopā pulcējās cukura diabēta biedrību brīvprātīgie, ārsti, veselības aprūpētāji un valsts pārvaldes darbinieki, kā arī ar cukura diabēta aprūpi saistīto farmācijas kompāniju pārstāvji.
  • Kopš 2005. gada Asociācija ir Starp­tautiskā Diabēta Federācijas biedrs.
  • 2006. gadā notika starptautiskās akcijas pirmā Latvijā un Baltijā celtnes un objektu izgaismošana, atzīmējot Pasaules Diabēta dienas norisi. Gaišzils aplis simbolizē kustību pret tālāku diabēta izplatību pasaulē un reizē arī Pasaules Diabēta dienu. Starptautiskā Diabēta federācija uzaicināja 14. novembrī – Pasaules Diabēta dienā izgaismot dažādus objektus – celtnes, tiltus, arhitektūras pieminekļus ar zilu gaismu. 2006. gada 14. novembrī Pasaules Diabēta dienas laikā Rīgas Domes ēkas tornis tika izgaismots zilā krāsā un Rīgas Domes priekšsēdētājs Jānis Birks – vienīgais no Baltijas valstīm pēc Latvijas Diabēta asociācijas uzaicinājuma parakstīja un izplatīja īpašu vēstījumu pilsētas iedzīvotājiem kopā ar citu valstu mēriem, un šis vēstījums ierakstīts īpašajā Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) grāmatā Ņujorkā.
  • Uzskaitījumu var turpināt vēl ilgi – tā ir tikai neliela daļiņa.

Eiropas valstu diabēta pacientu aprūpes un ārstēšanas standartu realizācija Latvijā

Asociācijas dibināšanas gadā – 1993. gadā ļoti būtiski bija sekmēt iespēju veikt glikēmijas paškontroli, panākt daudzu pasaulē izmantotu medikamentu un ārstēšanas tehnoloģiju (piemēram, acu lāzerterapijas aparatūras) plašāku pieejamību Latvijā, sekmēt endokrinologu, diabēta aprūpes māsu, podologu pieejamību, īpaši Latvijas reģionos. Diemžēl, daļa diabēta pacientu aprūpes un ārstēšanas problēmas aktuālas arī šodien, piemēram, medikamentu kompensācijas procenta atjaunošana no 50% uz 75% kā pirms krīzes līmenī, ir joprojām neatrisināta, kā arī attiecībā par iespējām veikt valsts apmaksātus izmeklējumus, speciālistu konsultācijas, jo pacienta līdzmaksājums ir pārlieku liels un nesamērojams ar iedzīvotāju ienākumu līmeni. Asociācijas pārstāvji aktīvi līdzdarbojušies dažādās Veselības ministrijas konsultatīvajās padomēs un darba grupās, lai sekmētu diabēta pacientu interešu pārstāvību. 1995. gadā, pēc Asociācijas rīkotiem protesta pasākumiem pret noteiktu insulīna preparātu izslēgšanu no Kompensējamo zāļu saraksta, demisionēja Veselības ministrs, un tas pravietiski sakrita ar Ingvara Rasas drosmīgo teicienu: «Tāds veselības ministrs mums nav vajadzīgs, ministram ir jādemisionē….», ko citēja TV kanāli, radiostacijas un preses izdevumi. Arī 2001. gadā bija asi Asociācijas protesti, kad no Kompensējamo zāļu saraksta ierēdņi centās svītrot insulīna analogus un vēlākajos gados arī cīņa par glikēmijas noteikšanas teststrēmelēm. Šie divi notikumi ieguvuši apzīmējumu «Ziemassvētku kaujas». Jāatzīmē arī Asociācijas lielais ieguldītais darbs, lai 2004. gadā stātos spēkā jauni Ministru kabineta «Noteikumi par veselības pārbaudēm transportlīdzekļu vadītājiem», kas paredzēja iespēju Latvijas diabēta pacientiem iegūt transportlīdzekļa vadītāja apliecību, tāpat kā tas ir citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Pasaules Diabēta dienas aktivitātes Latvijā

Pasaules Diabēta diena ir globāla mēroga kampaņa sabiedrības informēšanai par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām. Pasaules Diabēta dienu pasludināja Starptautiskā Diabēta Federācija 1991. gadā, ko atzīmē 14. novembrī – viena no insulīna atklājēju Frederika Bantinga dzimšanas dienā. 2006. gada 14. novembris tika pasludināts par ANO atzīmējamu Pasaules Diabēta dienu un ANO pieņēma vēsturisko Rezolūciju Nr.61/225. Tā rezultātā pirmo reizi hroniskas slimības izraisīti draudi pielīdzināti infekcijas slimību izraisītām epidēmijām: tuberkulozei un HIV/AIDS. 2006. gadā Ņujorkā tika rīkota ANO Ģenerālā asambleja, lai atzīmētu šo pasaules mēroga pasākumu, kurā kā vienīgie no Baltijas valstīm piedalījās arī Latvijas Diabēta asociācijas pārstāvji. Asociācija katru gadu organizē Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus, lai skaidrotu šīs dienas nozīmi. Visus šos gadus Asociācijas rīkotais pasākums Rīgā ir bijis plašākais Latvijā.

Cukura diabēta pacientu izglītošana

Būtisks Latvijas Diabēta asociācija darba virziens ir cukura diabēta pacientu izglītošana. Asociācija ir sagatavojusi daudzus izglītojošus materiālus cukura diabēta pacientiem, kā arī regulāri veido publikācijas veselību veicinošos izdevumos. Cukura diabēta pacienti vislabāk pārzina diabēta aprūpes problēmas un savas vajadzības, tāpēc Asociācijas darbs vērsts uz to, lai atvieglotu cukura diabēta pacientu dzīvi, sniegtu nepieciešamo informāciju, sekmētu nodrošinājumu ar kompensējamiem medikamentiem, pieejamību izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām. Latvijas Diabēta asociācijas ikdienas darbs norit 20 Asociācijas nodaļās Rīgā un reģionos. Sasniegtais ir Asociācijas brīvprātīgo, atbalstītāju, draugu, ģimenes locekļu izveidots un radīts. Nenoliedzams ir mūsu brīvprātīgo ieguldījums. Mēs ticam, ka šim darbam būs turpinājums!

Latvijas Diabēta asociācija ir piemērs pacientu, viņu piederīgo, medicīnas māsu, farmaceitu un ārstu sekmīgam darbam komandā, lai panāktu kopīgus mērķus, šim darbam izmantojot abu būtiskāko sadarbības partneru stiprās puses. Šodien mēs varam droši teikt, ka cukura diabēta aprūpes un ārstēšanas vēsture Latvijā – tā ir arī Latvijas Diabēta asociācijas vēsture.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.