Lipīdu spektra profila noteikšana – drošākai dzīvei!

pavasaris-2015-diagnostika

Svarīgākais – savlaicīga diagnostika

Cukura diabēta pacientiem ir augsts sirds un asinsvadu slimību risks. Tas nav tikai kāds abstrakts, no jums tāls risks ar mazu iespēju īstenoties, bet gan nopietna realitāte, jo sirds un asinsvadu slimības, tai skaitā sirds infarkts un insults, ir galvenais, izplatītākais cukura diabēta pacientu nāves cēlonis.

Riska pakāpi būtiski ietekmē lipīdu spektra rādītāji, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi uzsākt paaugstinātu lipīdu rādītāju ārstēšanu gan ar diētu, gan medikamentiem.

Ja jūs esat nosacīti jauns un aktīvs cilvēks un jūsu diēta ir veselīga…

Dažkārt cukura diabēta pacienti apgalvo, ka nav nepieciešams noteikt lipīdu spektra rādītājus, jo «es jau neko tādu treknu neēdu, praktiski mana diēta sastāv no dārzeņiem…» Tāpat arī aktīviem un sportiskiem cilvēkiem šķiet, ka viņu sirds veselība nav apdraudēta. Tomēr jāatceras, ka lipīdu spektra rādītājus, tāpat kā nedaudz paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, nevar sajust, un lipīdu spektrs tikai daļēji ir atkarīgs no diētas, bet lielāko daļu lipīdu izstrādā mūsu organisms.

Tieši tāpēc, lai aktīva dzīve netiktu negaidīti pārtraukta ar infarktu vai insultu, arī nosacīti jauniem, sportiskiem, aktīviem cilvēkiem ar cukura diabētu, kuri ievēro veselīgu diētu, lipīdu spektrs jānosaka vismaz reizi gadā vai arī biežāk, ja tā noteicis ārsts.

Efektīvai ārstēšanai jāzina visi lipīdu spektra rādītāji

Svarīgi regulāri kontrolēt visus lipīdu spektra rādītājus, jo tikai tad ārstam iespējams izvēlēties vispiemērotāko ārstēšanas veidu, kā arī ieteikt optimālu diētu. Pēc noteikta laika, veicot pārbaudi laboratorijā, iespējams pārliecināties par ārstēšanas efektivitāti, kas nav iespējams, ja veic kopējā holesterīna pārbaudi, piemēram, ar ekspresmetodi. Ar ekspresmetodi (aparātu paškontrolei un teststrēmeli) biežāk tiek noteikts tikai kopējā holesterīna līmenis asinīs, kas nedod ārstam iespēju iegūt pilnīgu un nepārprotamu jeb viennozīmīgu informāciju, kad nepieciešams uzsākt ārstēšanos vai arī noteikt ārstēšanās efektivitāti. Intervālus, cik bieži jāveic lipīdu spektra analīze, nosaka ārsts.

Pārbaude – ne ātrāk kā 8 stundas pēc pēdējās ēdienreizes

Lai pārbaudes rezultāts būtu precīzs, lipīdu spektra rādītāji jānosaka laboratorijā, no rīta tukšā dūšā (ne ātrāk kā 8 stundas pēc pēdējās ēdienreizes). Kaut arī laboratorija strādā arī vakara stundās un, iespējams, neviens nejautās par to, vai esat ēdis, atcerieties, ka precīzs analīzes rezultāts nav nepieciešams jūsu ārstam, sievai, meitai, bet gan – jums pašam. Jūs esat ieinteresēts netērēt veltīgi līdzekļus par dārgiem medikamentiem, bet gan maksimāli precīzi noteikt savu organisma stāvokli, izvēlēties efektīvāko ārstēšanu un pēc kāda laika – precīzi kontrolēt, cik iedarbīga ir izvēlētā ārstēšana un vai nav nepieciešami papildu pasākumi sirds un asinsvadu slimību riska mazināšanai.

Regulāri kontrolējot lipīdu spektra rādītājus, jūs varat justies drošāk par to, ka negaidīts katastrofāls notikums sirdī vai asinsvados nepārsteigs nesagatavotu!

Normālas lipidogrammas rādītāji:

  • augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABL H): vīriešiem – augstāks par 1,03 mmol/l; sievietēm – augstāks par 1,2 mmol/l;
  • zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ZBL H) – zemāks vai vienāds ar 2 mmol/l;
  • kopējais holesterīns (KH) – zemāks vai vienāds ar 4,5 mmol/l;
  • triglicerīdi (TG) – zemāks vai vienāds ar 1,7 mmol/l.

Atgādinājums aizmāršīgajiem!

Šeit uzskaitīti tie laboratoriskie izmeklējumi, kas jāveic periodiski visiem cukura diabēta pacientiem neatkarīgi no dzimuma, vēlīnajām komplikācijām un blakus slimībām:

  • glikētā hemoglobīna (HbA1c) līmenis asinīs, 2–4 reizes gadā;
  • pilna asins aina, reizi gadā;
  • urīna analīze, reizi gadā;
  • mikroalbuminūrijas noteikšana urīnā, reizi gadā;
  • kreatinīna līmenis asins serumā, reizi gadā.

Svarīgi!

  • Lipidogramma vai lipīdu spektra profila analīze:
  1. augsta blīvuma lipoproteīnu holes­terīns (ABL H);
  2. zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ZBL H);
  3. kopējais holesterīns (KH),
  4. triglicerīdi (TG).

Rakstu sagatavoja psiholoģijas maģistre Gunta Freimane, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Kur veikt asins analīzes?

SIA «Centrālā laboratorija» savu darbību uzsāka 1995. gadā. Šobrīd tā ir izveidojusies par vienu no lielākajām un modernākajām medicīnas laboratorijām ar plašu filiāļu tīklu visā Latvijā.

Adreses skatīt šeit.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.