Pasaules Diabēta diena cukura diabēta pacienta kalendārā

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2014-diabeta-diena

Kas ir Pasaules Diabēta diena?

Pasaules Diabēta diena ir pasaules mē­roga globāla kampaņa sabiedrības infor­mēšanai par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, kompli­kācijām un ārstēšanas iespējām. Pasaules Diabēta dienu pasludināja Starptautiskā Diabēta Federācija (International Dia­betes Federation) 1991. gadā. To atzīmē 14. novembrī – viena no insulīna atklājējiem Frederika Ban­tinga dzim­šanas dienā. Latvijā Pa­saules Dia­bēta dienas pasā­ku­mus sāka rīkot Lat­vijas Diabēta asociācija 1993. gadā – tūlīt pēc tās dibinā­šanas. Latvijas Diabēta asociācija ir Starp­tautiskās Diabēta Federācijas biedrs kopš 2004. gada. 2006. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā Asamb­leja pieņēma Rezolūciju 61/225, kurā teikts, ka «cukura diabēts ir hroniska, invalidizējoša un dārgi ārstējama slimība, kas saistīta ar būtiskām komplikācijām, kas izraisa nopietnu risku ģimenēm, valstīm un visai pasaulei», tāpēc 14. novembris tiek pasludināts par ANO noteiktu Pasaules Diabēta dienu. Pirmo reizi hroniskas slimības izraisīti draudi pielīdzināti infekcijas slimību izraisītām epidēmijām, tuberkulozei un HIV/AIDS.

Gaišzils aplis – cukura diabēta zīme

Gaišzilais aplis daudzām tautām simbolizē dzīvi un veselību. Gaišzilā krāsā ir debesis, kas vieno visas nācijas, un vienlaikus tā ir ANO karoga krāsa. Aplis simbolizē cukura diabēta ārstēšanā un diabēta pacientu aprūpē iesaistīto cilvēku vienotību, vēršoties pret diabēta pandēmiju. Tikai kopīgiem spēkiem, aktīvi iesaistoties cukura diabēta pacientiem, viņu ģimenēm, ārstiem, medicīnas māsām, farma­ceitiem, sociālajiem darbiniekiem, psiho­logiem, apvienojot valsts un privāto partneru resursus, iespējams ie­ro­bežot cukura diabēta izplatību un sama­zināt šīs slimības negatīvo ietekmi uz individuālu cilvēku likteņiem un valstu attīstību. Piespraudīsim nozīmīti ar gaišzilo apli un sajutīsim, ka esam vienoti!

Ko vēl varam darīt Pasaules Diabēta dienā?

Izgaismojiet kādu celtni vai vides objektu zilā krāsā! Iededziet zilu gaismu savā logā!

Līdztekus lielu, nozīmīgu objektu izgais­mošanai (ko ne vienmēr ir viegli īstenot!), ikviens no mums aicināts 14. novembra vakarā izvietot savas mājas, aptiekas, biroja vai veikala logos zilus lukturīšus, zilas sveces vai zilas gaismiņas. Ikvienam ir iespēja demonstrēt izpratni par cukura diabēta problēmas nopietnību vai arī – solidaritāti ar cukura diabēta pacientiem.

Ko varat darīt jebkurā citā dienā?

Piespraudiet nozīmīti ar zilo apli kādam ievērojamam vai jūsu dzīvesvietā pazīstamam cilvēkam!

Palīdziet sabiedrībai ātrāk iegaumēt, ko nozīmē nozīmīte ar zilo apli, lai tā kļūtu tikpat pazīstama kā AIDS simbols un citi! Piespraudiet nozīmīti ar zilo apli – cukura diabēta simbolu – savam vai sava bērna skolotājam, sporta kluba trenerim, pašvaldības vai iestādes vadītājam, politiķim, aktierim, citam populāram cilvēkam! Nofotografējiet šo brīdi un informējiet par to vietējo laikrakstu, radio vai ievietojiet interneta mājas lapā (piemēram, www.draugiem.lv) vai arī nosūtiet attēlu uz Starptautiskās Diabēta Federācijas interneta vietni.

Apziniet savus «diabēta varoņus» un informējiet par viņiem sabiedrību!

Vai Jūs pazīstat cilvēku, kurš ir sniedzis atbalstu cukura diabēta pacientiem, informējis sabiedrību par cukura diabētu, apmācījis par dzīvi ar cukura diabētu, skaidrojis par iespējām saņemt veselības aprūpi, aizstāvējis cukura diabēta pacientu tiesības, iedvesmojis citus dzīvot veselīgāk?

Kopā ar citiem cukura diabēta pacientiem, pašvaldības sociālo dienestu un uzņēmējiem pārdomājiet, kā varat pateikties savam varonim!

Pastāstiet stāstu par šo cilvēku avīzei, TV, radio, lai sabiedrība vairāk uzzinātu par cukura diabētu un šis piemērs dotu spēku arī citiem! Jūs varat nosūtīt savu stāstu un fotogrāfijas arī uz Starptautiskās Diabēta Federācijas interneta vietni, kur par Latvijas varoni varēs izlasīt cilvēki no visas pasaules.

Vai jums ir paaugstināts cukura diabēta risks?

Jums ir palielināts risks saslimt ar 1. tipa diabētu, ja esat slimojis ar aizkuņģa dziedzera slimībām un/vai jums bijušas autoimūnas slimības.

Jums ir palielināts risks saslimt ar 2. tipa diabētu, ja:

  • kāds no jūsu 1. pakāpes ģimenes locekļiem slimojis ar diabētu;
  • jūs esat vecāks par 45 gadiem;
  • jums ir lieks ķermeņa svars (ķermeņa masas indekss lielāks par 27 kg/m2; tas nozīmē, ka ķermeņa svars ir 120% no normālā svara);
  • grūtniecības laikā jums bijis cukura diabēts;
  • jūs esat sieviete, kas dzemdējusi bērnu smagāku kā 4,1 kg;
  • jums ir paaugstināts asinsspiediens (≥140/90 mmHg st.);
  • jums ir pazemināts augsta blīvuma lipo­pro­teīna holesterīna līmenis asinīs (≤0,9 mmol/l) un/vai paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs (≥2,82 mmol/l);
  • jūsu svars piedzimstot bijis augstāks vai zemāks par normu;
  • jūs smēķējat.

Vai jums ir cukura diabēta pazīmes?

  • Pastāvīgas slāpes.
  • Bieža urinēšana, arī naktīs. Bērniem varētu būt arī urīna nesaturēšana naktī.
  • Izteikts nespēks.
  • Apetītes pārmaiņas.
  • Neskaidra redze.
  • Neizskaidrojams svara zudums.
  • Nieze.
  • Lēna brūču un iekaisumu dzīšana.
  • Nejūtīguma vai durstīšanas sa­jūta rokās un pēdās.
  • Slikta dūša, vemšana.
  • Izsitumi uz ādas, furunkuli.

Katram cilvēkam var būt atšķirīgs šo simptomu kopums. Ne vienmēr raksturīgas visas nosauktās pazīmes.

Ja jums ir kāds no uzskaitītajiem simptomiem vai arī kāda cita iemesla dēļ jums ir aizdomas, ka jums varētu būt cukura diabēts, vērsieties pie ārsta. Ārsts jums noteiks diagnozi, vispirms veicot glikozes līmeņa noteikšanu asinīs.

Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti. Pazīstot cukura diabēta simptomus, iespējams slimību savlaicīgi atklāt un izvairīties no veselībai un dzīvībai bīstamiem stāvokļiem.

Cukura diabēta profilakse

1. tipa diabēta profilakses pasākumi nav zināmi.

2. tipa diabētu var novērst vai aizkavēt, saglabājot normālu ķermeņa svaru un palielinot fizisko aktivitāti.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.