Svara samazināšana? Jūs to varat!

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

pavasaris-2017-svars

Ķermeņa svara samazināšana kā izaicinājums

Normāla ķermeņa svara saglabāšana dažkārt ir cīņa, ko daudzi izcīna gandrīz visas dzīves garumā. Nenoliedzama patiesība – ķermeņa svars būtiski ietekmē veselību, un to īpaši labi apzinās 2. tipa cukura diabēta pacienti. Ķermeņa svara samazināšana par 10% diabēta pacientiem sniegtu iespēju uzlabot diabēta kompensāciju, pazemināt asinsspiedienu, kā arī holesterīna un citu lipīdu spektra rādītāju līmeni asinīs un vienkārši – labāk izskatīties un labāk justies. Protams, vēl labāk būtu sasniegt normālu ķermeņa svaru… Pamēģināsim kādu jaunu pieeju? Ne visi cukura diabēta pacienti ar lieko ķermeņa svaru atsauksies šim aicinājumam. Kāpēc? Ļoti daudzi to jau mēģinājuši, bet rezultāts nav bijis tāds, kā gaidīts. Turklāt, cenšoties samazināt lieko vai saglabāt normālu ķermeņa svaru un ciešot sakāvi, vilšanās ir satriecoša, tāpēc ir liels kārdinājums atmest pūles.

Pareizā taktika – vispirms apmeklēt endokrinologu

Sekmīga ķermeņa svara samazināšana nesākas ar grāmatas par kādu “superdiētu” iegādi un arī ne ar kāda “superlīdzekļa” pasūtīšanu interneta aptiekā, bet – ar sarunu endokrinologa kabinetā. Pretēji draugiem un paziņām, kuri iesaka “saņemt sevi rokās” un “vienkārši ēst mazāk”, endokrinologs vispirms palīdzēs saprast, kāpēc mēs ēdam, veiks izmeklējumus, lai precizētu liekā ķermeņa svara cēloņus, kā arī pārrunās medikamentus, ko pacients lieto, lai noskaidrotu, vai tie ietekmē ķermeņa svara pieaugumu, un pēc tam sniegs ieteikumus ķermeņa svara samazināšanai. Endokrinologs arī regulāri izvērtēs jau sasniegto un sniegs atbalstu turpmākam darbam.

Pirmais jautājums – kāpēc mēs ēdam?

Lai saprastu, kāpēc daļai cilvēku ir lieks ķermeņa svars un kāpēc to grūti samazināt, vispirms jāsaprot, kāpēc mēs ēdam.

Uztura uzņemšanu nosaka daudzi faktori:

  • Fizioloģiskie faktori: noteikti hormoni un gremošanas fermenti stimulē vai samazina apetīti, un svara pieaugumu var sekmēt noteiktu medikamentu lietošana, kā arī veselības problēmas.
  • Sociālie un kultūras faktori: tradīcijas, ieradumi, uzskati par veselīgu uzturu, sociālajos tīklos paustie viedokļi, mode, profesijas un vienaudžu ietekme.
  • Sociālekonomiskie faktori:
    • veselīga uztura pieejamība, zināšanas par veselīgu uzturu, vidē un pārtikā sastopamās ķīmiskās vielas, kas ietekmē hormonālo sistēmu;
    • kalorijām, viegli asimilējamiem ogļhidrātiem un taukvielām bagāta ēdiena pieejamība, kā arī pārtikas produktu reklāmu biežums.
  • Psiholoģiskie faktori un uzvedība: uztura ieradumi, fiziskā aktivitāte, emocionālie faktori, miega trūkums, smēķēšanas atmešana.
  • Ģenētiskie faktori.

Var secināt, ka ceļā uz ķermeņa svara samazināšanu mūs gaida daudzi “slazdi” jeb barjeras. Dažas no tām izskaidrosim!

“Emocionālā ēšana”

Cilvēks ēd ne tikai tāpēc, lai remdētu izsalkumu, bet arī tādēļ, lai ar ēdienu atalgotu sevi par ikdienas pūlēm un arī darba rezultātiem, kā arī gūtu prieku un baudu. Līdzīgi arī stresa situācijās cilvēki visbiežāk sevi mierina, izmantojot ēdienu (parasti – kalorijām bagātu ēdienu ar zemu uzturvērtību). Abi iepriekš minētie iemesli uztura uzņemšanai kādreiz ir bijuši nepieciešami cilvēka kā sugas saglabāšanai un turpināšanai un ir saistīti ar t. s. emocionālo ēšanu.

Smadzeņu struktūra, kas iesaistīta ķermeņa svara regulēšanā, ir hipotalāms. Hipotalāms uztver dažādu hormonu (piemēram, leptīna, insulīna un grelīna) un ēdiena (piemēram, tauk­skābju, aminoskābju, glikozes) raidītos signālus, kas ir apetīti stimulējoši vai apetīti nomācoši, signalizē par nepieciešamību turpināt ēst (izsalkuma sajūtu) vai nepieciešamību pārtraukt ēšanu. Tomēr tad, kad ēdiens ir viegli pieejams, emocionālās ēšanas mehānisms gūst pārsvaru pār hormonu un fermentu nosūtītajiem signāliem, un cilvēks turpina ēst, kaut arī sāta sajūta jau ir sasniegta.

Kāpēc fizioloģiskie mehānismi ir vājāki par emocionālajiem un nav noteicošie cilvēka uzvedības ietekmēšanā? Ēdiens rada neiromediatora dopamīna izdalīšanos smadzenēs, kas cilvēkam sniedz baudas sajūtu. Savukārt tad, ja cilvēks šo mehānismu izmanto bieži, atkārtoti lietojot ēdienu, lai izraisītu baudu, gūtu atlīdzinājumu par pūlēm, samazinātu stresu, ēdiena uzņemšana kļūst nekontrolējama, jo, tiklīdz cilvēks samazina ēdiena uzņemšanu, smadzenes signalizē, ka tām pietrūkst ierastā baudas avota.

Lai izvairītos no emocionālās ēšanas, svarīgi izprast tās cēloņus, palaidējfaktorus un rast citus veidus, kā sevi atalgot vai mazināt stresu, piemēram, kaut ko sev uzdāvināt (ne ēdienu!), dziļi elpot, zīmēt, klausīties mūziku vai izmantot citus stresa mazināšanas paņēmienus.

Ēdiena kārdinājums

Vēl viens no uztura uzņemšanas cēloņiem ir kārdinājums, ko izjūtam, redzot vai saožot garšīgu ēdienu. Arī šo “slazdu” varam mēģināt pārvarēt saviem spēkiem, piemēram, izvairoties no tādu vitrīnu un skatlogu ilgākas aplūkošanas, kur izlikti kārdinoši produkti vai ēdieni. Izbēgt no ēdiena smaržas ir grūtāk, tomēr varam aizvērt logus un censties neizkāpt no tramvaja šokolādes fabrikas apkaimē.

Fizioloģiskie un neiropsiholoģiskie mehānismi

Daļu “slazdu”, kas traucē sekmīgu ķermeņa svara samazināšanu, veido organisma fizioloģiskie mehānismi, kurus piemānīt un apiet nav viegli. Piemēram, palielinoties ķermeņa svaram, palielinās izlietotās enerģijas daudzums. Kad sākam mainīt dzīvesveidu ar mērķi samazināt lieko ķermeņa svaru (piemēram, samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, palielināt fizisko aktivitāti), arī patērētā enerģija samazinās. Organisms cenšas nodrošināt homeostāzi – iekšējās vides nemainību, tāpēc šķiet, ka mūsu lielās pūles nedod rezultātu un ilgtermiņā mazkaloriju diēta un palielināta fiziskā aktivitāte ne vienmēr nodrošinās tādu ķermeņa svara samazināšanos, kas atbilst ieguldītajām pūlēm.

Viens no hormoniem, kas samazina apetīti, ir leptīns. Šis hormons veidojas taukaudos. Varētu domāt, ka cilvēkiem ar lieko ķermeņa svaru taukaudu ir daudz un tāpēc leptīnam vajadzētu izdalīties pietiekamā daudzumā, tomēr pētījumi liecina, ka cilvēkiem ar lieko ķermeņa svaru ir nejutība pret leptīnu (jeb leptīna rezistence), tāpēc ir palielināta apetīte un lēnāk rodas sāta sajūta.

Iespējams, šis izklāsts ir jūs pārliecinājis, ka pacientam pašam ir grūti izprast, kurš mehānisms traucē samazināt ķermeņa svaru konkrētā gadījumā. Ko darīt?

Saruna ar endokrinologu ir ceļa sākums ķermeņa svara samazināšanā!

Endokrinologa rīcībā ir daudz plašāks līdzekļu arsenāls nekā “Svara vērotājiem” vai “piramīdas struktūrām”, kas nodarbojas ar uztura bagātinātāju pārdošanu. Atkarībā no izmeklējumu rezultātiem un ķermeņa svara samazināšanas mērķiem endokrinologs ieteiks vai nu paņēmienus dzīvesveida izmaiņu veikšanai, vai medikamentozo ārstēšanos, vai arī kādu no ķirurģiskām operācijām svara samazināšanai, kuru veikšanā mūsdienās ir pieredze arī Latvijas ārstiem.

Piemēram, ja ķermeņa masas indekss ir 27–30 (bet zemāks par 40) un pacientam ir vairāk par vienu slimību, kas saistītas ar aptaukošanos, iespējamā alternatīva varētu būt ārstēšanās ar medikamentiem un izmaiņas dzīvesveidā, tomēr būtiski ir arī tas, kādi ir ārsta secinājumi par aptaukošanās cēloņiem un veikto izmeklējumu rezultāti.

Mūsdienās ir pieejami dažādi medikamenti ķermeņa svara sama­zināšanai, kas atšķirīgi iedarbojas uz aprakstītajiem fizioloģiskajiem mehānismiem. Piemēram, medikamenti no neironālā dopamīna atpakaļuzņemšanas inhibitoru un pro-opiomelanokortīna neironu sti­mulatoru grupas kombinācijā ar opioīdu receptoru antagonistiem ietekmē gan emocionālo ēšanu, gan arī hormonu un gremošanas fermentu izdalīšanos, gan arī mazina audu nejutīgumu pret leptīnu, kas nodrošina kompleksu pieeju un ļauj apiet daudzus no iepriekš aprakstītajiem “slazdiem” ķermeņa svara samazināšanas ceļā.

Papildu ieguvums, konsultējoties ar endokrinologu, ir arī tāds, ka endokrinologs var pārskatīt visus cukura diabēta pacienta lietotos medikamentus un izvērtēt iespējamās alternatīvas svara samazināšanas kontekstā.

Endokrinologs var palīdzēt cukura diabēta pacientam daudz labāk izprast iespējamos ieguvumus no svara samazināšanas, tādējādi stiprinot motivāciju uzsākt un īstenot dzīvesveida izmaiņas.

Visbeidzot – endokrinologs var ieteikt, kā samazināt ķermeņa svaru veselīgi, soli pa solim, izvairoties no tā, ka jau pēc dažiem mēnešiem atkal jāmeklē skapī drēbes, kas kādu laiku bijušas par lielu…

Protams, endokrinologa ieteiktie paņēmieni dzīvesveida izmaiņu veikšanai, medikamenti vai ķirurģiskā ārstēšana tāpat prasīs jūsu aktīvu līdzdalību, līdzestību, sadarbību un neatlaidību, tomēr ar speciālista padomu pārvarēt daudzos “slazdus” būs vieglāk!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.