Jaunumi cukura diabēta kontrolē un ārstēšanā
Turpinās insulīna pildspalvu evolūcija
Turpina pilnveidoties jau no pagājušā gadsimta 90. gadiem izplatītās pildspalvas insulīna ievadīšanai. Vadošie insulīna preparātu un ievadīšanas ierīču ražotāji izstrādājuši pildspalvas insulīna ievadīšanai ar atmiņu, kas fiksē insulīna ievadīšanas laiku un ievadītā insulīna daudzumu (DV). Piemēram, NovoPen Echo, HumaPen Memoir. Atmiņas funkcija ir noderīga daudziem cukura diabēta pacientiem, jo tad, kad insulīna ievadīšana jau kļuvusi par automātisku ieradumu, mēdz piemirsties, vai insulīns jau ir ievadīts vai nē. Savukārt citi inovatīvi prāti piedāvā ierīces, kas ir pievienojamas un nodrošina atmiņas funkciju jebkura ražotāja insulīna pildspalvai. Vairāk par to lasiet, piemēram, šeit.
Jaunā insulīna pumpja dizains ir atšķirīgs no iepriekšējiem
Eiropā no 2015. gada pieejams jauns kompānijas Medtronic MiniMed insulīna pumpis, kura izvēlne atgādina mobilā telefona vai planšetdatora, bet ne medicīniskas ierīces izvēlni. Ierīce mainījusies arī ārēji. Vairāk par to lasiet, piemēram, šeit.
Mākslīgais aizkuņģa dziedzeris top lēni
Neskatoties uz to, ka izstrādātas vairākas ierīces nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs, tās jau ir savietojamas ar insulīna pumpi un panākta iespēja, ka insulīna pumpis pārtrauc ievadīt insulīnu, kad cukura diabēta pacientam ir hipoglikēmija un atsāk to ievadīt, kad glikozes līmenis asinīs ir normāls, mākslīgais aizkuņģa dziedzeris top lēni. Pētnieki prognozē, ka tuvākajā laikā mākslīgais aizkuņģa dziedzeris vēl nebūs pieejams ikdienas klīniskajā praksē. Tam ir gan tehniski, gan finansiāli, gan psiholoģiski šķēršļi, jo, piemēram, šādai ierīcei jābūt ērtai lietotājiem, taču pašreizējā posmā tas vēl nav iespējams. Kā izskatās pašlaik izpētē iesaistītajiem pacientiem pieejamais mākslīgais aizkuņģa dziedzeris skatiet šeit. Vairāk par izaicinājumiem mākslīgā aizkuņģa dziedzera izstrādē lasiet, piemēram, šeit.
Arvien pilnveidojas nepārtrauktas glikozes līmeņa noteikšanas ierīces
Ja esat izmēģinājuši Latvijā pieejamās iespējas nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs, piemēram, izīrējot ierīci vai arī lasījuši par šīm ierīcēm internetā, tad varējāt pārliecināties, ka šīs ierīces aizvien pilnveidojas. Ierīces kļūst lietotājam draudzīgākas, ilgāk izmantojamas, to datus vieglāk pārskatīt, turklāt ierīces ekrāniņā nu jau redzams aktuālais glikozes līmenis asinīs, kas paver lietotājam jaunas iespējas. Nesen ieviesta un jau popularitāti ieguvusi ierīce nepārtrauktai glikozes noteikšanai asinīs ir Freestyle Libre System, kuras lietotājam pie ādas pielīmēts tikai plāksterītis 50 centu monētas lielumā, un glikozes līmenis asinīs ir vērojams uz ekrāna aparātam, kas vienlaikus pilda arī glikometra funkcijas. Vairāk par šo ierīci lasiet šeit.
Motivējošie glikometri
Jauna iezīme glikometru attīstībā ir ne tikai dizains, bet arī tas, ka glikometri parāda uz ekrāna apkopojošu informāciju, kas varētu sekmēt rūpīgāku ārsta norādījumu izpildi attiecībā uz diētu, fiziskām aktivitātēm vai medikamentu lietošanu. Nav noslēpums, ka daļa cukura diabēta pacientu pēc glikozes līmeņa noteikšanas neveic nekādas izmaiņas dzīvesveidā, lai glikozes līmeni asinīs tuvinātu normai. Bet kā būtu tad, ja glikometra ekrānā parādītos uzraksts: «Jūsu glikozes līmenis atbilst normai pēc 12 mērījumiem, kas bija augstāki par normu» vai «Jūsu vidējais glikozes līmenis asinīs pēdējās 7 dienās ir 12,5 mmol/l»? Varbūt tad būtu iemesls vairāk padomāt par diētu vai fiziskām aktivitātēm? Vairāk par šo tēmu lasiet šeit.
Vai vieglāk ir injicēt, ja… nemaz nav jāinjicē?
Kā gan tas iespējams? Izrādās, ir gan iespējams, tomēr varētu būt, ka šāda alternatīva ne visiem šķitīs pievilcīga. Ražotāji piedāvā veikt insulīna injekcijas caur zemādā ievadītu injekciju portu. Latviski mēs varētu teikt – caur «vārtiem». Iespējams, injekcijas laikā veikto dūrienu skaits ir mazāks, tādējādi – arī mazākas bailes no adatām. Vairāk par šo palīgierīci lasiet šeit.
Mobilās aplikācijas katrai gaumei
Arvien plašāk ikdienā ienāk visdažādākās mobilās aplikācijas, un cukura diabēta pacientu aprūpe nav izņēmums. Kaut arī tikai viena mana paziņa ikdienā katru dienu lieto aplikāciju saistībā ar cukura diabēta kontroli, viņas piemērs man licis rūpīgāk ieskatīties daudzajos aplikāciju piedāvājumos. Mana paziņa ir lietišķa, darījumos iesaistīta sieviete, kura cukura diabētu ārstē jau diezgan sen, tomēr līdz šim nebija daudz interesējusies par ogļhidrātu skaitīšanu un precīzu nepieciešamās insulīna devas noteikšanu pirms ēdienreizēm. Viņa uzsāka lietot aplikāciju ogļhidrātu daudzuma noteikšanai, kas palīdzēja viņai ievērojami uzlabot glikētā hemoglobīna līmeni. Skatoties, cik vienkārši viņa restorānā atrod informāciju par produktiem savā mobilajā telefonā, arī es sāku pārdomāt iespēju izmantot mobilās aplikācijas, ko tik pakalpīgi piedāvā «diabēta industrija». Nelielu ar cukura diabēta pašaprūpi saistīto aplikāciju apskatu lasiet šeit.
Jauna un interesanta aktivitāte
Latvijas Diabēta asociācija ir iesaistījusies daudzās starptautiskās aktivitātēs, ko iniciējusi Starptautiskā Diabēta federācija, kā arī citas organizācijas. Piemēram, mēs kopā ar jums esam izplatījuši informāciju par to, ka diabēta simbols ir gaišzilais aplis, esam izgaismojuši pazīstamas celtnes ar gaišzilu gaismu un iedeguši zilu sveci savas mājas logā.
Jauna, interesanta un salīdzinoši pieejama aktivitāte ir Amerikas Diabēta asociācijas rosinātā programma «Pastaigājies kopā ar ārstu» (Walk With a Doc), kurai jau ir sekotāji vairākās valstīs. Kopīga pastaiga ir ne tikai veselīga, bet dod iespēju, kopā staigājot, pārrunāt kādu nozīmīgu jautājumu cukura diabēta kontrolē. Un varbūt kāds no mums tikai tāpēc, ka pieteicies iet pastaigā kopā ar ārstu un baidoties pievilt viņu, patiešām piecelsies agrāk un veiks ceļu līdz galam? Vairāk par šo aktivitāti varat lasīt šeit.
Varbūt sekotāji atradīsies arī Latvijā?