Kad insulīnam laiks doties atpakaļ ledusskapī…

mm

Revita Gaišuta

Diabēta aprūpes māsa, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca, endokrinoloģijas centrs

pavasaris-2015-insulins

Ziemā insulīns, teststrēmeles un glikometrs var nejauši nokļūt apstākļos tuvu sasalšanai, piemēram, kopā ar cukura diabēta pacientu gaidot autobusu, kad glikometrs un insulīns atrodas somā vai portfelī, savukārt vasarā insulīna preparātus un teststrēmeles apdraud pārāk augsta temperatūra. Augstas temperatūras ietekme nav tik pamanāma kā sasalšana, tomēr tā var būtiski ietekmēt insulīna aktivitāti, kā arī glikometra un teststrēmeļu precizitāti.

Šajā rakstā atgādināsim par insulīna, teststrēmeļu un glikometra lietošanas un uzglabāšanas noteikumiem un piedāvāsim risinājumus situācijām, kad ilgstošāk uzturaties, piemēram, dārza mājiņā, pie upes vai pat tuksneša vidū, kur ledusskapis nav pieejams.

Vienkāršie noteikumi insulīna pareizai uzglabāšanai

  • Insulīns jāuzglabā temperatūrā no +2°C līdz +30°C.
  • Nepakļaujiet insulīnu tiešu saules staru iedarbībai!
  • Neglabājiet insulīna preparātus blakus apkures iekārtām, radioatoriem, krāsnij, gaisa kondicionēšanas un ventilācijas sistēmām!
  • Piemērota vieta insulīna uzglabāšanai ir ledusskapja apakšējais plaukts (dārzeņu nodalījumā) – pēc iespējas tālāk no saldējamās kameras.
  • Neatstājiet insulīnu automašīnā un neturiet to t. s. cimdu nodalījumā vai bagāžniekā.
  • Insulīna pilnšļirces, ko lietojat ik­dienā, neglabājiet ledusskapī. Turiet tās istabas temperatūrā, kas ne­pār­sniedz +30°C.
  • Lidojot ar lidmašīnu vai braucot tālsatiksmes autobusos, glabājiet insulīna preparātus rokas bagāžā vai tuvu sev. Tas nepieciešams ne tikai tāpēc, lai izvairītos no pārāk augstas vai pārāk zemas temperatūras negatīvās ietekmes, bet arī tāpēc, ka insulīna preparātus nedrīkst ilgstoši kratīt.
  • Nelietojiet insulīnu, ja tas mainījis krāsu, tajā parādījušās «pārslas», nosēdumi vai tas citādi mainījies pēc izskata.
  • Iesāktu insulīna pilnšļirci/kārtridžu +30°C temperatūrā drīkst uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas (Avots: New injection recommendation for patients with diabetes, Third Injection Technique Workshop, 2010). Ja jūsu lietotā insulīna diennakts deva ir neliela un lietošanas ilgums uzsāktai piln­šļircei/kārtridžam varētu pārsniegt norādīto dienu skaitu, sākot lietot pilnšļirci/kārtridžu, uzrakstiet datumu uz papīra un pielīmējiet to insulīna pildspalvai.
  • Nelietojiet insulīnu pēc norādītā derīguma/lietošanas termiņa beigām!

Teststrēmeles un glikometrs – jutīgi instrumenti

Iepriekš minētie noteikumi attiecas uz insulīna preparātiem, tomēr arī teststrēmeles glikozes līmeņa noteikšanai asinīs ir jāglabā istabas temperatūrā (atšķirībā no insulīna preparātiem!), nepakļaujot tiešai saules staru iedarbībai, ekstremālām temperatūrām. Arī teststrēmeļu ilgstoša uzglabāšana automašīnas cimdu nodalījumā un bagāžniekā ir nepiemērota vieta. Savukārt glikometra precizitāti ietekmē ne tik daudz tā glabāšanas vieta, cik apkārtējās vides temperatūra laikā, kad lietojat glikometru.

Kaut arī ir 21. gadsimts, «Diabēts un Veselība» lasītāji ceļo ne tikai uz Grenlandi, Islandi, Himalajiem, tropu mežiem, Amazones džungļiem, Arābu Emirātu tuksnešiem, bet arī ziemā un vasarā ilgi uzturas dārza mājiņās un dzīvo slikti apkurinātos dzīvokļos, kur istabas temperatūra ir ļoti zema, bet vasarās mēdz būt ļoti karsts, tāpēc esam saņēmuši daudzus jautājumus par glikometriem, kas būtu piemēroti dažādiem ārējās vides apstākļiem.

Pirmkārt. Par konkrētu glikometru un teststrēmeļu uzglabāšanu un lietošanu lasiet lietošanas instrukcijā!

Otrkārt. Iesakām izmantot arī 2012. gadā izdoto Diabēta katalogu, ko var saņemt bez maksas Latvijas Diabēta asociācijā, kā arī pie visiem endokrinologiem Latvijā, ģimenes ārstiem utt.

Treškārt. Diemžēl mums jāapbēdina lasītāji ar to, ka temperatūra, kas nodrošina glikometra precīzu darbību, vidēji ir no +4,4°C līdz +51°C. Arī teststrēmeļu uzglabāšanai un darbības precizitātei ir savas robežas. Pārbaudiet tās teststrēmeļu lietošanas instrukcijā! Ja glikometrs kādu laiku atradies augstākā vai zemākā temperatūrā, to var atsākt lietot 10–15 minūtes pēc nonākšanas istabas temperatūrā (vai arī tādā temperatūrā, kas nodrošina glikometra darbības precizitāti un ir norādīta lietošanas instrukcijā).

Kā saglabāt insulīna preparātiem un teststrēmelēm piemērotu apkārtējās vides temperatūru?

pavasaris-2015-termosomas

Termosomas

Ārvalstu interneta veikalos tiek piedāvātas daudzveidīgas iespējas insulīna, teststrēmeļu, glikometra un citu diabēta pacientam nepieciešamu (dzīvības un veselības saglabāšanai svarīgu) līdzekļu uzglabāšanai optimālā apkārtējās vides temperatūrā. Būtībā tās ir dažāda izmēra kompaktas termoizolācijas somas vai somiņas ar kabatiņām visam nepieciešamajam un ar pievienotu sasaldējamu «ledus maisiņu» (piemēram, termogelu), kas palīdz somā ilgstoši saglabāt nemainīgu temperatūru.

Latvijas cukura diabēta pacientiem vēl jāpagaida, līdz šādas somas tiks piedāvātas arī mūsu veikalos. Tomēr ir iespējams izmantot cita veida termosomas, kas paredzētas vai nu kosmētiskajiem līdzekļiem, vai arī pārtikas produktiem. Sasaldējams termogels arī ir pieejams – to visbiežāk pārdod kopā ar līdzekļiem sporta traumu novēršanai un aptiekās.

Termosi

Otrs piemērots veids atbilstošas temperatūras nodrošināšanai insulīna preparātiem un teststrēmelēm ir ne­liela tilpuma platgala termosi (termoss ar platu galu, ko lieto ēdiena, piemēram, kartupeļu biezputras, griķu u. tml. produktu saglabāšanai nemainīgā temperatūrā), kas vismaz vienu dienu nodrošinās nemainīgu temperatūru, it īpaši, ja termosā ievietosim arī nelielu termogela maisiņu.

Neatkarīgi no tā, vai jūs izmantojat termosomu vai termosu, jāatceras, ka termogels nedrīkst nonākt tiešā kontaktā ar insulīna pildspalvu un teststrēmeļu kārbu, tāpēc insulīna pildspalvas un teststrēmeļu kārbas jāietin blīva auduma gabalā.

Ja jums šķiet, ka insulīns neiedarbojas, kā agrāk un glikometrs kļuvis neprecīzs…

Ja insulīna preparāti bija pakļauti temperatūrai, kas zemāka vai arī pārsniedza minēto intervālu no +2°C līdz +30°C, un jums šķiet, ka pēc tam cukura diabēta kompensācija pasliktinājusies, glikozes līmenis ir svārstīgs vai arī ilgstoši paaugstināts, tad neturpiniet lietot šādu vai šādus insulīna preparātus un konsultējieties ar savu ārstu par to, kā uzlabot cukura diabēta kompensāciju.

Glikometru un teststrēmeles ir iespējams pārbaudīt pie šo produktu izplatītāja un pārliecināties par to precizitāti.

Temperatūra Maksimāli pieļaujamais uzglabāšanas laiks
No –20°C līdz –10°C Ne ilgāk kā 15 minūtes
No –10°C līdz –5°C Ne ilgāk kā 30 minūtes
No –5°C līdz +2°C Ne ilgāk kā 2 stundas
No +30°C līdz +40°C Ne ilgāk kā 6 stundas

Avots: New injection recommendation for patients with diabetes, Third Injection Technique Workshop, 2010

Ko darīt ārkārtas situācijas gadījumā?

Piemēram, salūzis ledusskapis, kurā glabājās insulīna rezerves, un nav iespējams atrast piemērotu glabāšanas vietu? Vai varbūt jūs dodaties mājās no aptiekas ar izrakstītajām insulīna rezervēm, bet ārā ir barga ziema vai arī karsta vasaras diena?

Atcerieties – pastāv maksimāli pieļaujamais laiks, cik ilgi insulīna preparātus var glabāt konkrētā temperatūrā, neraizējoties par izmaiņām medikamenta iedarbībā, lai pēc tam ievietotu drošā glabāšanas vietā, piemēram, ledusskapī, temperatūrā no +2°C līdz +8°C.

Baudīsim vasaru un atcerēsimies par savu «dzīvības glābēju» – insulīnu, kam varbūt jau laiks doties atpakaļ ledusskapī!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.