Cukura diabēta pulss

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2015-pulss

Jaunās tehnoloģijas vai pamata aprūpe?

Eiropas Diabēta pētniecības asociācijas (angļu valodā, saīsināti – EASD) gadskārtējā kongresā Stokholmā 2015. gada septembrī notika portāla DiaTribe (www.diatribe.org) veidotāju un diabēta pētnieku diskusija par to, kādām tehnoloģijām turpmākajos gados būs pati būtiskākā ietekme uz cukura diabēta pacientu ārstēšanu un aprūpi. Profesori E. Feranini (Itālija) un R. Holmans (Lielbritānija) tomēr uz­skata, ka pats svarīgākais ir nodrošināt visiem cukura diabēta pacientiem pamata aprūpi un medikamentu pieejamību, jo tieši tas palīdz izglābt daudzas dzīves un dzīvības. Vienlīdz svarīga ir arī pacientu interešu aizstāvība, izglītošana un sociālā aprūpe. Redaktora piebilde: šie uzdevumi ir būtiskākie arī Latvijas cukura diabēta pacientu ārstēšanā un aprūpē. Vairāk lasiet www.diatribe.org.

Mākslīgā aizkuņģa dziedzera izstrāde turpinās

Iepriekš minētajā diskusijā tika apkopoti rezultāti par mākslīgā aizkuņģa dziedzera jeb tehnoloģiju, kas veidotas pēc atgriezeniskās saites principa ieviešanu praksē, kad ar tehnoloģiju palīdzību tiek nepārtraukti automātiski noteikts glikozes līmenis asinīs un, reaģējot uz noteiktu glikozes līmeni asinīs, tehnoloģijas automātiski nodrošina insulīna ievadīšanu. Pētnieki pakāpeniski tuvojas tādu sistēmu izstrādei, kas līdzinātos bioloģiskajam aizkuņģa dziedzerim, tomēr šis mērķis vēl joprojām nav sasniegts.

Vairāk par dažādām, pašlaik kopskaitā jau deviņām sistēmām, kas tiek veidotas pēc mākslīgā aizkuņģa dziedzera principa lasiet www.diatribe.org.

Pētījums par mākslīgā aizkuņģa dziedzera tehnoloģiju lietošanu mājas apstākļos

Žurnālā New England Journal ievietots raksts par diviem kontrolētiem nesen veiktiem pētījumiem, kas īstenoti dažādās valstīs ar 58 pacientiem (ar 1. tipa cukura diabētu) mājas apstākļos. 33 cukura diabēta pacienti bija pieaugušie, bet 25 pacienti – bērni un pusaudži. Visi pacienti izmantoja insulīna pumpi un sensoru nepārtrauktai glikēmijas noteikšanai asinīs. Pētījuma laikā īpaša datorprogramma ik pēc 12 minūtēm noteica ievadāmo insulīna daudzumu un nosūtīja «komandu» insulīna pumpim. Pētījums ilga 12 nedēļas. Pētījuma rezultāti liecina, ka 33 pieaugušajiem 1. tipa cukura diabēta pacientiem glikozes līmenis iekļāvās iepriekš noteiktajās normās 68% no laika, salīdzinot ar 57% no laika, kā tas bija tiem pacientiem, kuri paši ievadīja sev insulīnu. Visbūtiskākais ieguvums bija nakts stundās, kad glikozes līmenis asinīs bija atbilstošs normai 59% no laika pacientiem ar automatizētu insulīna ievadi, salīdzinot ar 29% laika – pacientiem, kuri insulīnu ievadīja paši. Bērniem un pusaudžiem ar 1. tipa cukura diabētu glikozes līmenis asinīs ar automātisko insulīna ievadi atbilda normai 60% no laika, bet, ievadot insulīnu pašiem – 34% no laika. Pacientiem, kuri lietoja automatizētu insulīna ievadi, samazinājās hipoglikēmiju skaits. Vairāk lasiet www.diabetesincontrol.com.

Diabēta kontroles rezultāti uz mobilā telefona ekrāna – jau šogad

Kompānija Medtronic paziņojusi, ka 2015. gada beigās piedāvās iegādāties ierīci, kas nodrošinās iespēju cukura diabēta pacientiem pārraudzīt insulīna pumpja un nepārtrauktas glikēmijas noteikšanas sensora datus, vienlaikus kalpojot arī par mobilo tālruni. Ierīces cena tiek prognozēta aptuveni 200 ASV dolāri. Ierīce nodrošinās arī datu pārsūtīšanu ārstam un iespēju saņemt izsmeļošus padomus par nepieciešamām izmaiņām ārstēšanā. Īpaši svarīgi ir tas, ka datu ielāde no insulīna pumpja un glikozes līmeņa asinīs nepārtrauktās kontroles sensora mobilajās ierīcēs notiek automātiski, kas būtiski ietaupa gan cukura diabēta pacientu, gan arī ārstu laiku. Pašlaik jau ir pieejama cita šāda sistēma Dexcom’s G5 mobile, ko izstrādājusi kompānija Dextom. Vairāk lasiet www.diabetesincontrol.com.

Insulīna pumpis plākstera lielumā – jau nākošgad

Kompānija J&J paziņojusi, ka nākošgad cukura diabēta pacientiem būs pieejams jauns insulīna pumpis plākstera lielumā Finesse, kas nodrošinās tikai insulīna ievadīšanu pirms ēdienreizēm. Insulīna ievadīšanai kalpos 2 pogas, ko varēs nospiest arī caur apģērbu, tādējādi tas praktiski nebūs redzams apkārtējiem. Pumpi/plāksteri varēs nēsāt 3 dienas. Insulīna devu varēs palielināt/samazināt ar 2 DV «soli». Līdzīgs produkts, kas jau pašlaik pieejams, ir insulīna pumpis gan bazālā, gan ēdienreižu insulīna ievadīšanai Valeritas V-Go. Vairāk lasiet www.diatribe.org.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.