Jaunas iespējas būtiski samazināt sirds un asinsvadu slimību un nāves risku
Zināms, ka cukura diabēta pacientiem ir īpaši augsts sirds un asinsvadu slimību risks un tieši sirds un asinsvadu slimības ir galvenais cukura diabēta pacientu nāves cēlonis. Iespējams, daudzi cukura diabēta pacienti ar bažām uztver sāpes krūtīs, sirds «pārsitienus» vai citas sirds neveselības pazīmes. Mūsdienās jaunie pretdiabēta medikamenti kopā ar tādiem būtiskiem faktoriem kā dzīvesveida izmaiņas, glikozes līmeņa asinīs, asinsspiediena un lipīdu līmeņa asinīs normalizēšana un cieša sadarbība ar ārstu ļauj ieraudzīt «gaismu tuneļa galā» un cerīgāk raudzīties nākotnē.
Skumjā statistika
- Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu (apmēram 70% nāves gadījumu 2. tipa cukura diabēta pacientiem saistīti ar sirds un asinsvadu slimībām).
- Cukura diabēta pacientiem ir 2–4 reizes lielāks sirds un asinsvadu slimību attīstības risks, 3 reizes lielāks sirds mazspējas risks un 2 reizes lielāks miokarda infarkta un insulta risks.
- Apmēram 50% pacientu jau cukura diabēta diagnozes noteikšanas brīdī ir attīstījusies ateroskleroze lielajās artērijās. Tieši aterosklerozes izraisītās komplikācijas kļūst par biežāko cukura diabēta pacientu nāves cēloni.
Galvenie sirds un asinsvadu slimību riska faktori ir:
- paaugstināts glikozes līmenis asinīs;
- paaugstināts asinsspiediens (augstāks par 140/85 mm Hg st.);
- paaugstināts lipīdu (piemēram, zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna jeb ZBL H, triglicerīdu) daudzums asinīs.
Kā novērst riska faktorus?
Lai samazinātu vai novērstu riska faktoru ietekmi, svarīgi ir aktīvi sadarboties ar ārstu, īstenojot veselīga dzīvesveida ieteikumus, regulāras fiziskās aktivitātes, kontrolēt slimības gaitu un lietot ārsta rekomendētos medikamentus. Aterosklerozes aizkavēšanai pētījumu rezultāti apstiprina statīnu grupas medikamentu renīna un angiotenzīna sistēmas inhibitoru grupas medikamentu, «sirds» aspirīna vai antiagregantu grupas medikamentu efektivitāti. Šos medikamentus ārsts rekomendē individuāli, izvērtējot cukura diabēta pacienta veselības stāvokli, un tie jālieto regulāri un ilgstoši.
Jaunas iespējas 2. tipa cukura diabēta pacientiem!
2015. gada beigās beidzās plašs pētījums par sirds un asinsvadu slimību risku cukura diabēta pacientiem EMPA-REG. Pētījuma rezultāti liecina, ka šobrīd ir tikai viens no medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs, kas pieder pie selektīvo un atgriezenisko nātrija glikozes ko-transportvielas 2 inhibitoru (SGLT2) medikamentu grupas, kas traucē glikozes atpakaļuzsūkšanos nierēs, līdz ar to sekmē tās izvadīšanu ar urīnu, samazina cukura diabēta pacientu mirstību no sirds un asinsvadu slimībām.
Pārsteidzoši, bet līdz šim nevienam diabēta ārstēšanā lietotam medikamentam nebija pierādīts, ka tas samazina mirstību no sirds un asinsvadu slimībām un samazina kopējo mirstību!
Pētījumā trīs gadus piedalījās 7020 pacienti no 42 pasaules valstīm. Šajā laikā cukura diabēta pacientu mirstība no sirds un asinsvadu slimībām samazinājās par 38%. Pie tam šis risks samazinājās agrīni, jau sestajā nedēļā pēc ārstēšanas sākšanas. Ārstēšanas rezultātā par 35% tika samazināta arī vajadzība pacientu ārstēt slimnīcā sirds mazspējas dēļ. Mirstība kopumā bija par 32% retāk pētāmā medikamenta grupā. Paralēli tam pacientiem samazinājās ķermeņa svars, vidukļa apkārtmērs, asinsspiediens un urīnskābes līmenis asinīs.
Svarīgi!
- Galvenie sirds un asinsvadu slimību riska faktori cukura diabēta pacientiem ir paaugstināts glikozes līmenis asinīs, paaugstināts asinsspiediens (augstāks par 140/85 mm Hg st.), paaugstināts lipīdu spektra rādītāju (piemēram, zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnu, triglicerīdu) daudzums asinīs.
- Latvijā ir pieejami jauni medikamenti 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai, kas sniedz papildu ieguvumu – samazina sirds un asinsvadu slimību izraisītus nāves gadījumus.
- Arī jaunie medikamenti tomēr ir atšķirīgi! Pārrunājiet ar savu ārstu iespējas, ko tieši jums var sniegt šis pētījumā pārbaudītais medikaments!