Diabēta pacientiem nākamgad atkal būs pieejami apmācības kabineti

rudens-2017-rasa

Cukura diabēta pacientu aprūpē ļoti svarīga ir apmācība, taču Latvijā šis posms klibo. Lai veiktu visu diabēta pacientu apmācību, valstī kopā būtu nepieciešami 38 speciālie kabineti. No nākamā gada Veselības ministrija (VM) plāno nodrošināt 12 diabēta apmācības kabinetu darbību, to nozarē vērtē kā pozitīvu soli, taču ar to vien nepieliks.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, pērn Latvijā bija reģistrēti 88 945 cukura diabēta pacienti, un tiek prognozēts, ka nākamgad pacientu skaits varētu sasniegt jau 105,8 tūkstošus. Cukura diabēts ir hroniska, neizārstējama slimība, tāpēc ir svarīgi nodrošināt, lai pacients varētu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, saglabāt dzīves kvalitāti un slimība tālāk neprogresētu. Te nozīme ir speciālām mācībām, kurās pacients apgūst zināšanas un praktiskas iemaņas par cukura diabētu un tā kontroli. Agrāk šāda apmācība bija pieejama visā Latvijā, taču naudas trūkuma dēļ pakalpojums tika pārtraukts. Kopš 2014. gada valsts apmaksā diabēta pacientu apmācības kabinetu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet pieaugušajiem šis pakalpojums nav brīvi pieejams. Konsultācijas var sniegt ģimenes ārsti un endokrinologi, taču ar to nepietiek, ņemot vērā speciālistu trūkumu.

Iepriekš uz nozares mudinājumu atjaunot kabinetus ministrija atrunājusies, ka trūkst naudas, taču tagad pieņemts lēmums nākamgad sākt papildus apmaksāt i 1 diabēta apmācības kabinetus. Četri no tiem atrastos universitātes slimnīcās, septiņi – reģionālajās slimnīcās. Kā Dienai norāda VM pārstāvis Oskars Šneiders, tās būtu lielākās reģionālās slimnīcas Jelgavā, Ventspilī. Liepājā, Jēkabpilī, Daugavpilī. Valmierā un Rēzeknē. Konkrēts datums. kad kabineti sāks darbu, vēl nav zināms, bet Las būs gada sākums. Ministrijā prognozē, ka gada laikā diabēta pacienti tos apmeklētu 33 264 reizes, tam no valsts nepieciešami 29 348 eiro. VM skaidro, ka apmācības cikla ilgums ir 12 stundu un katram pacientam nepieciešams apmeklēt diabēta kabinetu četras reizes. Pieņemot, ka vidējais apmeklējumu skaits dienā vienā kabinetā ir divpadsmit, lai veiktu visu diabēta pacientu apmācību, valstī kopā būtu nepieciešami 38 kabineti. Tik liela finansējuma patlaban nav, tāpēc plānots nodrošināt 11 kabinetu darbību.

Šādu iniciatīvai Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa vērtē kā pozitīvu soli. Par to asociācija cīnījusies vairāk nekā 10 gadu. Ar plānoto kabinetu skaitu gan nepietiks. īpaši Rīgā pacienāt aprite ir ļoti liela, tāpēc nākotnē jādomā vēl par citu kabinetu atvēršanu, ‘lāču tas ir komplekss jautājums – nevar atvērt apmācības kabinetus, ja nav speciālistu. kas tur strādātu. I. Rasa zina nosaukt vairākas pilsētas, starp tām Bausku, Kuldīgu, Dobeli, Ogri, Krāslavu, Gulbeni un Aizkraukli, kurās nav neviena endokrinologa, vēl vairākās citās pilsētās speciālisti jau sasnieguši pensijas vecumu. Pa šo laiku, kopš kabineti slēgti, iepriekš labi apmācītās diabēta māsas ir atradušas citu darbu, pārprofilējušās vai devušās strādāt uz ārzemēm. Tagad vismaz reģionālajos centros speciālisti būs pieejami, Dienai atzīmē I. Rasa.

LATVIJAS Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa norāda, ka nozarē jau vairāk nekā 10 gadu cīnās, lai pacientiem būtu pieejami apmācības kabineti. Lai gan ar 12 šādiem kabinetiem nebūs pietiekami, tas ir solis uz priekšu.

Anna Strapcāne, Diena
Publicēta: 28.12.2017

You may also like...