Precīza diagnostika – drošs pamats sēnīšu slimību ārstēšanai
Sēnīšu slimības tiek raksturotas kā vienas no visbiežāk sastopamām infekciju formām, kas skar aptuveni 1/4 daļu no visas pasaules iedzīvotājiem, turklāt to izplatība un saslimstība turpina pieaugt.
Sēnītes parazitē cilvēka ādā, matos, nagos un barojas galvenokārt no makroorganisma jeb cilvēka organiskiem un neorganiskiem savienojumiem. Sēnīšu dzīves formas var saglabāties kā ārējā vidē, tā arī cilvēka organismā gadiem ilgi, neizraisot nekādas sūdzības.
Tomēr noteiktās situācijās, kad cilvēka organisma imūnsistēma ir novājināta un mikroorganismu līdzsvars ir izjaukts, sēnītes spēj pastiprināti savairoties un izraisīt saslimšanas, ko sauc par mikozēm. Pazīstamākās no tām ir ādas, matu un nagu sēnīšu slimības.
Ar slimību izraisošām sēnītēm var inficēties tieši no slimā cilvēka (ar zvīņām, naga drumstalām, matiem, kas satur sporas); pastarpināti, izmantojot inficētā apavus, ķemmi, dvieli un citus koplietošanas priekšmetus; no slimiem dzīvniekiem.
Sēnīšu slimību pazīmes
Sēnīšu slimībām raksturīgas pazīmes ir ādas nieze, zvīņošanās; izsitumiem līdzīgi, ar jēlumiem un plaisām klāti veidojumi ķermeņa krokās; lūstoši, ar zvīņām klāti mati, blaugznas; ēdei līdzīgi plankumi, kas parādās vai izzūd nosauļojoties; nagu krāsas vai formas izmaiņas, sabiezēšana, izdrupšana. Sēnīšu slimības visbiežāk attīstās mutes dobumā, ādas krokās (piemēram, zem krūtīm, cirkšņos, starp pirkstiem), nagos, mutes kaktiņos, matos, sievietēm – makstī.
Kāpēc sēnīšu slimības jāārstē?
Daudzi cukura diabēta pacienti jau dzirdējuši ārsta brīdinājumu par to, ka sēnīšu slimības cukura diabēta gadījumā sastop biežāk, jo to pastiprinātu savairošanos veicina asinsrites traucējumi un vielmaiņas slimības, kā arī paaugstināts glikozes līmenis asinīs, neapmierinoša diabēta kompensācija.
Daudzi cukura diabēta pacienti jau dzirdējuši ārsta brīdinājumu par to, ka sēnīšu slimības cukura diabēta gadījumā sastop biežāk
Sēnītes izdala vielas, kas spēj kavēt normālu ādas atjaunošanos, tai skaitā uz ādas nokļuvušo alergēnu un mikroorganismu aizvadīšanu. Līdz ar to sēnītes bojātās ādas, matu, nagu, pēdu daļās ir lielāks citu infekciozu un neinfekciozu – ekzēmu, kārpu, strutainu iekaisumu risks, kas cukura diabēta gadījumā ir ļoti nevēlami, jo pat nelieli pēdu bojājumi (piemēram, mikrotraumas) kopā ar lielāku infekciju un iekaisumu risku var sekmēt ilgstošu un pat fatālu pēdu bojājumu attīstību.
Kā ārstē sēnīšu slimības?
Ja infekcija attīstījusies, pacientam jādodas pie ģimenes ārsta, dermataloga, podologa un jāinformē par slimības simptomiem.
Katram sēnīšu veidam nepieciešams atbilstoša darbības spektra medikaments/medikamenti, tāpēc ļoti svarīga ir sēnīšu slimību precīza diagnostika.
Mūsdienu laboratoriskās diagnostikas iespējas
SIA “Centrālā laboratorija” ir iespējams diagnosticēt dažādus slimību izraisošu sēnīšu veidus, izmantojot gan vienkāršas noteikšanas metodes (piemēram, mikroskopija), tā arī daudz padziļinātākas un informatīvākas metodes, kas ļauj precīzi noteikt slimības ierosinātāja veidu un palīdz ārstam izvēlēties tālāko ārstēšanas stratēģiju.
Pareiza analizējamā parauga iegūšana un noņemšana ir ļoti būtiska un nesāpīga procedūra, jo nepieciešams tikai neliels daudzums bojātās ādas šūnu. Pirms materiāla nodošanas rekomendē izvairīties bojātās ādas vietas mazgāšanas ar baktericīdām ziepēm, vismaz nedēļu iepriekš pārtraukt lietot lokālos ārstniecības līdzekļus un analīzes nodošanas dienā nelietot dekoratīvo kosmētiku, krēmus, ziedes, gelus, nagu lakas vai dezinfekcijas līdzekļus, kas var ietekmēt analīžu rezultātus.
Nemainīgs paliek uzskats, ka veiksmīgas ārstēšanas rezultāts ir precīza un mūsdienīga slimības ierosinātāja diagnostika, kā arī laba sadarbība starp ārstu un pacientu!