Stabils cukura līmenis asinīs palīdz pārvarēt tieksmi pēc saldumiem

mm

Bjørn Falck Madsen

Žurnālists un rakstu par veselību autors (Dānija)

rudens-2016-cukurs

Zinātniski ir pierādīts, ka mūsu organismam ir nepieciešams mērens cukura daudzums. Jau pirms vairākiem miljoniem gadu mūsu senči vāca saldus, nogatavojošos augļus, kas nodrošināja viņus ar enerģiju, lai varētu izdzīvot un nodot savus gēnus nākamajām paaudzēm.

Diemžēl mūsdienās šis evolūcijas mehānisms nodara vairāk ļaunuma nekā labuma. Mūsu uzturs ir radikāli mainījies, kā rezultātā mēs lietojam daudz vairāk cukura, nekā tas ir nepieciešams izdzīvošanai. Šodien veikala plauktos gandrīz neiespējami atrast apstrādātus pārtikas produktus, kam nebūtu pievienots cukurs, lai uzlabotu garšu un pagarinātu derīguma termiņu. Pievienotais cukurs un cukurs, kas ir iegūts dabīgā ceļā no augļiem, dārzeņiem un graudaugiem, ir pilnīgi dažādas vielas, ņemot vērā tā ietekmi uz organismu. Mūsu aknas pārstrādā dabīgo cukuru un pievienoto cukuru dažādi, jo augu valsts pārtikas produkti vēl bez cukura satur arī vitamīnus un mikroelementus. Savukārt rafinētais cukurs apstrādes procesā zaudē vērtīgas vielas, tāpēc tas spēj nodrošināt organismu tikai ar kalorijām.

Apburtais loks

Bieža rafinētā cukura lietošana lielā daudzumā var novest pie daudzām veselības problēmām. Tas ir saistīts ar to, ka, ēdot daudz saldumu un citu “ātru” ogļhidrātu, strauji paaugstinās glikozes līmenis asinīs, kā rezultātā aizkuņģa dziedzeris izdala organismā daudz insulīna, bez kā ogļhidrāti neuzsūcas šūnās. Šūnas saņem “ātru” enerģiju, tomēr insulīna līmeņa paaugstināšanās noved pie cukura koncentrācijas samazināšanās asinīs. Rezultātā rodas bada sajūta un nepieciešamība pēc papildu enerģijas (īpaši pēc kaut kā salda). Ar laiku šāda “apburtā loka” regulāra parādīšanās var novest pie svarīgu organisma funkciju traucējumiem.

Saskaņā ar zinātnisku pētījumu rezultātiem, stabila cukura līmeņa uzturēšana asinīs nodrošina ne tikai pārmērīgas apetītes samazināšanu un ķermeņa masas normalizēšanu, bet arī palīdz novērst dažu sirds un asinsvadu slimību, diabēta un citu slimību attīstību. Savukārt kaitīgu cukuru saturošu produktu lietošana uzturā provocē pār­ēšanos, aptaukošanos, insulīna rezistenci un citus vielmaiņas traucējumus.

Kā atteikties no liekā cukura

Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka dienas laikā daži cilvēki apēd gandrīz veselu cukurtrauku ar redzamo un slēpto cukuru, kas var būt paslēpts pavisam parastos produktos – no jogurta un paciņu sulām līdz kečupam un brokastu pārslām. Lūk, daži padomi, kas palīdzēs jums atteikties no pārmērīgas saldumu lietošanas un stabilizēt cukura līmeni asinīs:

  • Pēc iespējas vairāk centieties ēst regulāri, vienā un tajā pašā laikā;
  • Ēdiet vairāk produktu ar augstu šķiedrvielu daudzumu (dārzeņus, augļus, pilngraudu produktus, pākšaugus);
  • Papildiniet savu ēdienkarti ar produktiem, kas satur mikroelementu hromu (brokoļi, gliemenes, rieksti, rozīnes);
  • Neturiet pa rokai neveselīgus produktus;
  • Bieži tieksme pēc saldumiem rodas no garlaicības vai stresa situācijās. Jo vairāk jūsu dzīvē būs prieks, jo mazāka būs vēlme apēst kaut ko saldu;
  • Atcerieties, ka fiziskie vingrinājumi uzlabo jutību pret insulīnu un normalizē vielmaiņu.

Hroms un ogļhidrātu vielmaiņa

Mikroelementam hromam ir svarīga loma ogļhidrātu apmaiņā. Kopā ar insulīnu tas pārnes cukuru no asinsrites uz šūnām, kur cukurs piedalās enerģijas vielmaiņā. Cilvēka organismā ir ļoti mazs hroma daudzums – vidēji apmēram 5–6 mg, bet tam ir liela nozīme, aktivizējot fermentus, kas ir nepieciešami ogļhidrātu vielmaiņai un piedaloties taukskābju, holesterīna un olbaltumvielu sintēzē. Ja organismā trūkst šī mikroelementa, tad tieksme pēc saldumiem palielinās.

Ņemot vērā hroma nozīmīgo lomu cukura līmeņa asinīs regulēšanā, papildu šā mikroelementa uzņemšanu farmaceitisko preparātu formā var īpaši rekomendēt cilvēkiem, kuri neievēro veselīga uztura principus, kā arī tiem, kuriem ir liekais ķermeņa svars un nestabils cukura līmenis asinīs. Hroma lietošana tablešu formā nevar aizvietot ārstēšanu un medikamentus, ko ieteicis ārsts, tāpēc konsultējieties ar savu ārstu par šī mikroelementa papildu uzņemšanu!

Eiropas ekspertu atzinums par hroma uzsūkšanos

Kā atzīmē Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) komisija, hroma uzsūkšanās no neorganiskajiem avotiem un pārtikas produktiem ir ļoti zema, proti, 0,5–2% (no neorganiskajiem avotiem) un 0,5–3% (no pārtikas produktiem). Savukārt organiski saistīta hroma, kas iegūts no rauga, bagātinot to ar hromu (ChromoPrecise®), uzsūkšanās iz aptuveni 10 reizes efektīvāka. Pie šāda secinājuma EFSA eksperti nonāca pēc rūpīgas esošo hroma paveidu ietekmes un drošības izpētes. Normāla cukura līmeņa uzturēšanai asinīs EFSA aģentūra visā ES šobrīd ir apstiprinājusi tikai vienu organiski saistīta hroma avotu, ko iegūst no rauga, kas ir bagātināts ar hromu.

Vairāk informācijas par cukura līmeņa asinīs līdzsvaru

Vairāk informācijas par stabila cukura līmeņa asinīs nozīmi veselībai jūs varat uzzināt grāmatā “Kā kontrolēt cukura līmeni asinīs un svaru”. Grāmatas autore Pernille Lunda stāsta par to, kā savaldīt tieksmi pēc saldumiem, uzlabot vielmaiņu un stabilizēt cukura līmeni asinīs. Šo grāmatu var pasūtīt par brīvu šeit: www.veselsgars.lv.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.