Cukura diabēta pacienta «naktsdzīve» Kāpēc un kā kontrolēt glikozes līmeni asinīs naktī?

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

pavasaris-2016-nakts

Iespējams, jūs nekad neesat ieklausījušies endokrinologa padomos par glikozes līmeņa paškontroli naktī. Šķiet, ka tas ir lieki, jo naktī taču mēs neēdam, nav arī nekādas fiziskās aktivitātes un stresa. Kāpēc tad vēl būtu jāceļas nakts vidū? Jo mēs taču visi zinām, ka pietiekami ilgs un kvalitatīvs miegs arī ir ļoti nozīmīgs cukura diabēta pacientam. Tomēr daļai cukura diabēta pacientu (gan ne pilnīgi visiem!) glikozes līmeņa kontrole naktī ir ļoti nozīmīga, lai sasniegtu labu un stabilu cukura diabēta kompensāciju.

Svarīgi!

Glikozes līmeņa asinīs mērķa rādītāji cukura diabēta pacientiem, kuri ārstējas ar insulīna preparātiem:

  • pirms gulētiešanas: 6,0–7,5 mmol/l;
  • plkst. 2.00–3.00 naktī: augstāks par 4 mmol/l;
  • no rīta tukšā dūšā: 4,4–6,1 mmol/l.

Īsā vārdnīciņa

Mērķa rādītāji – tas nozīmē, ka šāds glikozes līmenis asinīs lielākajai daļai pacientu būtu jāsasniedz ārstējoties, izmantojot diētu, fiziskās aktivitātes, medikamentus un glikozes līmeņa paškontroli.

Tomēr ārsts var noteikt tieši jums piemērotus, nedaudz atšķirīgus mērķa rādītājus, tāpēc pārrunājiet šo jautājumu ar savu ārstu!

Iespējams, jūs jau nopratāt, ka cukura diabēta pacientiem, kuri ārstējas ar insulīna preparātiem, ir īpaši svarīgi noteikt glikozes līmeni asinīs naktī.

Kāpēc jānosaka glikozes līmenis asinīs naktī?

Nosakot glikozes līmeni asinīs naktī, jūs varat noskaidrot daudz dažādu jautājumu, kas citādi nav iespējams.

Piemēram, ja jums ir paaugstināts glikozes līmenis asinīs no rīta, tad tam varētu būt vismaz divi biežākie cēloņi:

1. Rītausmas fenomens, kad glikozes līmenis asinīs pirms gulētiešanas un naktī ir tuvs mērķa rādītājiem, tomēr no rīta tas paaugstinās. Lai jūsu ārsts varētu domāt par īpašu ārstēšanas veidu izvēli rītausmas fenomena novēršanai, vispirms nepieciešama informācija, kāds ir glikozes līmenis asinīs pirms gulētiešanas, plkst. 2.00–3.00 naktī un no rīta tukšā dūšā. Šādā veidā būtu jānosaka glikozes līmenis asinīs, piemēram, 3–4 dienas. Protams, nav nepieciešams to darīt katru nakti, tomēr ar vienu reizi būs par maz, lai saprastu, vai tā nav tikai nejauša sakritība.

2. Otrs cēlonis augstam glikozes līmenim asinīs no rīta varētu būt neatpazīta hipoglikēmija naktī. Iespējams, jūs pat nepamodāties, tikai atceraties, ka gulējāt nemierīgi, svīdāt un no rīta piecēlāties neizgulējies un ar galvassāpēm. Lai novērstu glikozes līmeņa pazemināšanos, organisms izstrādāja t. s. kontrinsulāros hormonus (piemēram, kortizolu, glikagonu), kas asinīs saglabājās vēl līdz rītam, tāpēc glikozes līmenis asinīs no rīta bija paaugstināts. Ja nekad neveic glikozes līmeņa paškontroli naktī, tad šajā situācijā var pieņemt kļūdainu lēmumu un paaugstināt ilgstošas darbības insulīna devu. Tieši tāpēc – lai noteiktu neatpazītu hipoglikēmiju naktī – nepieciešams kontrolēt glikozes līmeni asinīs arī nakts stundās.

Tāpat glikozes līmenis naktī ir jākontrolē tad, ja naktī ir atkārtotas hipoglikēmijas un tiek mainīta cukura diabēta ārstēšana.

Svarīgi!

Par hipoglikēmiju tiek uzskatīts glikozes līmenis asinīs, kas ir zemāks par 4,0 mmol/l vai arī hipoglikēmijas pazīmes, piemēram, svīšana, sirdsdarbības paātrināšanās, nespēks, roku trīcēšana (glikozes līmenis asinīs var būt augstāks par 4,0 mmol/l).

Īsā vārdnīciņa

Kontrinsulārie hormoni – hormoni, kas darbojas pretēji insulīnam, respektīvi, paaugstina glikozes līmeni asinīs. Daži no tiem – adrenalīns (tāpēc hipoglikēmijas laikā cilvēks svīst, paātrinās sirdsdarbība), kortizols, glikagons.

Kas varētu veicināt hipoglikēmiju naktī?

  • Nepietiekams daudzums ogļhidrātu vakariņās.
  • Pārāk zems glikozes līmenis asinīs pirms gulētiešanas.
  • Ilgstoša un/vai pārlieku intensīva fiziskā aktivitāte dienas laikā.
  • Pārāk liela insulīna deva pirms vakariņām vai ilgstošas darbības insulīna deva, vai nepiemērota insulīna ievadīšanas shēma.

Kāpēc glikozes līmenis asinīs jākontrolē tieši plkst. 2.00–3.00 naktī?

Tieši šajā laikā cilvēkam fizioloģiski ir viszemākais glikozes līmenis asinīs, tāpēc ir iespēja konstatēt, vai glikozes līmenis asinīs nav pārlieku zems – tuvs hipoglikēmijai.

Ko varēs darīt ārsts, lai samazinātu hipoglikēmijas risku naktī?

Vispirms ir jāpārliecinās, vai zemu glikozes līmeni asinīs naktī nav izraisījuši iepriekš minētie dzīvesveida faktori (piemēram, fiziskā aktivitāte, ēdienreizes) un pārlieku liela insulīna deva pirms vakariņām. Ja tā tomēr nav, ārsts var izvērtēt nepieciešamību mainīt ilgstošas darbības insulīna preparātu un/vai šī insulīna ievadīšanas laiku. Mūsdienās ir pieejami ilgstošas darbības insulīna analogi, kuru iedarbība ir ļoti vienmērīga un kuri ievadāmi reizi dienā. Pētījumu rezultāti un arī daudzu, daudzu ārstu klīniskā prakse liecina, ka pacientiem, ārstējoties ar šiem insulīna preparātiem, hipoglikēmija nakts stundās ir daudz retāk.

Vai tomēr nevar iztikt bez celšanās nakts laikā?

Šāda iespēja ir tad, ja izmantojat monitoru iPro2 nepārtrauktai glikozes līmeņa kontrolei, kas nosaka glikozes līmeni asinīs 288 reizes diennaktī.

Svarīgi!

Regulāra paškontrole sniegs jums iespēju sadarbībā ar ārstu sasniegt mērķa glikēmiju visas dienas garumā un arī naktī!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.