Cukura diabēta pulss: jaunumi diabēta kontrolē un ārstēšanā

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2016-jaunumi

Pasaules Veselības organizācijas Globālais ziņojums par cukura diabētu

2016. gada aprīlī Pasaules Veselības organizācija pirmo reizi publicēja Globālo ziņojumu par cukura diabētu, lai vērstu uzmanību uz straujo cukura diabēta izplatību pasaulē un nepieciešamību to ierobežot. Cukura diabēta pacientu skaits pasaulē ir pieaudzis no 30 miljoniem cilvēku 1980. gadā līdz 415 miljoniem cilvēku 2016. gadā. Ziņojuma pilns teksts pieejams šeit – www.apps.who.int. Vairāk lasiet www.diatribe.org.

Dzīves ilgumu būtiski pagarina divas minūtes fiziskās aktivitātes katru stundu

Pētījumā, kas 2015. gadā Jūtas Universitātē veikts ar 3200 pacientiem, noskaidrots, ka cilvēki ar mazkustīgu dzīvesveidu var samazināt mirstību par 33%, ja katru stundu 2 minūtes veic vieglas intensitātes fizisko aktivitāti. Piemēram, ja jūs darbā 8 stundas sēžat, tad katru stundu 2 minūtes piecelieties no krēsla un pastaigājiet, savukārt pensionāriem un mājsaimniecēm noderīgi būtu nelieli mājas uzkopšanas vai dārza darbi. Vairāk lasiet www.diabetesincontrol.com.

Viedtālrunim pievienojams glikometrs

rudens-2016-viedtalrunis

2016. gada martā kompānija DarioHealth (ASV) uzsāka viedtālrunim (skat. attēlā) pievienojama glikometra izplatīšanu. Ierīce sniedz iespēju vienlaikus noteikt glikozes līmeni asinīs un izmantot viedtālruņa iespējas datu glabāšanai un apstrādei. 3 mēnešu laikā ierīci bija uzsākuši lietot jau 4900 cukura diabēta pacientu, un pārdošanas apjomi turpina pieaugt. Vairāk – www.mobihealthnews.com.

 

“Mākslīgā aizkuņģa dziedzera” tehnoloģiju izstrāde

rudens-2016-genesis

Ar “mākslīgā aizkuņģa dziedzera” tehnoloģiju izstrādi mūsdienās nodarbojas daudzas kompānijas, tai skaitā Pancreum. Šīs kompānijas inovatīvā, uz unikālām tehnoloģijām balstītā ierīce (skat. attēlā), kas darbojas pēc mākslīgā aizkuņģa dziedzera principiem, gan vēl atrodas izstrādes noslēguma fāzē. “Mākslīgais aizkuņģa diedzeris” Genesis nosaka glikozes līmeni asinīs reizi 4 minūtēs, kontrolē mērījumu precizitāti, ievada insulīnu un glikagonu, tā baterija darbojas 7 dienas un ir atkārtoti uzlādējama, ierīce ir ūdensdroša, un kā ierīces “pulti” iespējams izmantot viedtālruni. Vairāk – www.diabetesdaily.com.

rudens-2016-ilet

Kompānija Beta Bionics izstrādājusi ierīci iLet Pancreas (skat. attēlā), kas automātiski ievada insulīnu un glikagonu ar mērķi pazemināt glikozes līmeni asinīs un vienlaikus nepieļaut hipoglikēmiju. Vairāk – www.diatribe.org.

Vienlaikus tiek domāts par to, ka “mākslīgajam aizkuņģa dziedzerim” ne tikai jāpalīdz kontrolēt glikozes līmeni asinīs, bet arī jāuzlabo cukura diabēta pacientu dzīves kvalitāte kopumā (skat. attēlā). Pagaidām vēl “mākslīgais aizkuņģa dziedzeris” sastāv no insulīna pumpja, ierīces nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs un ierīces glikagona ievadīšanai, kā arī noteiktiem darbības algoritmiem, kas prasa paša cukura diabēta pacienta nepārtrauktu iesaistīšanos, piemēram, ievadītā insulīna devu un uzņemto ogļhidrātu daudzuma ievadīšanu, lai algoritms varētu darboties, un nav lietotājam draudzīgas (piemēram, apgrūtina ikdienas dzīvi un aktivitātes). Vairāk lasiet www.diatribe.org.

Sarkanvīna veselīgās sastāvdaļas – tabletē

Pētnieki noskaidrojuši, ka sarkanvīna sastāvdaļa, kas sekmē sirds veselību, ir resveratrols, un izstrādāti vairāki preparāti, kas sniedz iespēju diennaktī uzņemt tik daudz resveratrola, cik satur 1000 pudeles sarkanvīna. Turpinās darbs, lai samazinātu preparātu blakusparādību skaitu un izplatību. Vairāk lasiet www.healthcentral.com. Tomēr atgādinām, ka pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga jūsu veselībai!

Pirmā “insulīna pildspalva” ar Bluetooth

rudens-2016-pildspalva

Izstrādāta un ASV reģistrēta pirmā “gudrā” atkārtoti izmantojamā insulīna pildspalva In Pen (ražotājs – Companion Medical), kas, izmantojot bezvadu savienojumu Bluetooth, spēj nosūtīt informāciju par ievadītajām insulīna darbības vienībām (DV) uz mobilo telefonu, izmantojot konkrētu aplikāciju. Vairāk lasiet www.diatribe.org.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.