Līdzsvarots cukura līmenis asinīs palīdz atbrīvoties no tieksmes pēc saldumiem

mm

Bjørn Falck Madsen

Žurnālists un rakstu par veselību autors (Dānija)

pavasaris-2016-saldumi

Iespējams, atradīsies maz cilvēku, kam negaršo saldumi. Nelielos daudzumos cukurs ir pilnīgi nekaitīgs produkts. Turklāt cukurs (glikoze) ir nepieciešams katrai mūsu organisma šūniņai enerģijas iegūšanai un dzīvības funkciju nodrošināšanai. Problēmas sākas tad, kad cukurs nonāk organismā pārmērīgā daudzumā, turklāt liekais svars ir tikai daļa no problēmas. Daudzas hroniskās «gadsimta slimības», ieskaitot metabolo sindromu, cukura diabētu un aterosklerozi, lielākā vai mazākā mērā ir saistītas ar nepareizu uzturu un pārmērīgu saldumu patēriņu.

Bīstamās cukura lamatas

Dažreiz cilvēki pat nenojauš, ka cukurs slēpjas pavisam negaidītos produktos, piemēram, biezpienā un jogurtā ar pazeminātu tauku saturu, rūpnieciski pagatavotās mērcēs un pat cīsiņos. Taču mūsdienu cilvēkam apkārt ir arī citi kārdinājumi ātro ogļhidrātu formā, t. i., konfektes, šokolāde, tortes, atspirdzinošie dzērieni, kukurūzas pārslas, baltmaize, frī kartupeļi, picas un dažādi ātrās ēdināšanas produkti, kuru lietošana izraisa strauju cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs. Tas savukārt provocē krasu aizkuņģa dziedzera hormona insulīna izdalīšanos, bez kura šūnas nespēj uzņemt ogļhidrātus. Šūnas saņem «momentānu enerģiju», bet pēc insulīna līmeņa paaugstināšanās seko cukura koncentrācijas asinīs strauja pazemināšanās. Cukura līmeņa asinīs svārstību dēļ atkal rodas izsalkuma sajūta un vajadzība pēc papildu enerģijas, un veidojas apburtais loks.

Pats galvenais ir stabilitāte

Stabila cukura līmeņa asinīs uzturēšana ir vitāli svarīga veselībai un labsajūtai. Turklāt, jo mazāks ir svārstību diapazons, jo vieglāk pārvarēt tieksmi pēc neveselīgiem produktiem. Lai nodrošinātu cukura līmeņa asinīs stabilitāti un ierobežotu nepārvaramu kāri pēc saldumiem, ievērojiet šādus padomus:

  • Neizlaidiet ēdienreizes. Galvenais ēšanas princips ir trīs pamatēdienreizes un divas veselīgas uzkodas.
  • Pērkot produktus, obligāti izlasiet to sastāvu. Atcerieties, ka cukurs var slēpties pat nesaldos produktos.
  • Ēdiet vairāk produktu ar augstu šķiedrvielu daudzumu (dārzeņus, pilngraudu produktus, pākšaugus).
  • Papildiniet savu ēdienkarti ar produktiem, kas satur mikroelementu hromu (brokoļus, gliemenes, riekstus, rozīnes).
  • Pēc iespējas izvairieties no produktiem ar augstu glikēmisko indeksu, kā arī alkohola.
  • Neturiet pa rokai neveselīgus produktus.
  • Pamēģiniet noskaidrot iemeslu savai kārei pēc saldumiem. Nepārvarama tieksme pēc saldumiem bieži ir organisma reakcija uz emocionālu neapmierinātību un stresu. Atrodiet alternatīvu nodarbošanos, kas sniegtu jums dvēseles komfortu.

Kāda saistība ir hromam ar cukura līmeni asinīs?

Hroms ir mikroelements, kas aktīvi piedalās ogļhidrātu vielmaiņas un glikozes (cukura) līmeņa asinīs regulēšanas mehānismos. Kopā ar insulīnu tas pārnes cukuru no asinsrites uz šūnām, kur cukurs piedalās enerģijas vielmaiņā. Ar pārstrādātiem produktiem, īpaši rafinētajiem ogļhidrātiem, mēs uzņemam daudz kaloriju, bet neuzņemam optimālu uzturvielu daudzumu. Jo vairāk cilvēks uzturā lieto cukuru un rafinētos produktus, jo lielāka varbūtība, ka viņa organismam pietrūkst hroma. Ar vienu produktu porciju ar zemu ogļhidrātu saturu organismā nonāk ne vairāk kā 2 mikrogrami hroma.

Ņemot vērā hroma nozīmīgo lomu cukura līmeņa asinīs regulēšanā, papildu šā mikroelementa uzņemšanu farmaceitisko preparātu formā var īpaši rekomendēt cilvēkiem, kuri neievēro veselīga uztura principus, kā arī tiem, kuriem ir liekais ķermeņa svars un nestabils cukura līmenis asinīs.

Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu, kuriem ir nepietiekams hroma daudzums asins serumā, ir grūtāk kontrolēt glikozes līmeni asinīs, kā arī grūtāk zaudēt lieko ķermeņa svaru.

Ne visi hroma preparāti ir vienādi efektīvi

Tā kā hroms ir mikroelements, tas ir nepieciešams mūsu organismam tikai mikroskopiskos daudzumos (no 50 līdz 200 mikrogramiem dienā atkarībā no vecuma un konkrētām saslimšanām). Tomēr nelielais daudzums nekādā mērā nemazina tā nozīmīgumu. Kopumā organismam ir diezgan sarežģīti izmantot šo mikroelementu. Kā atzīmē Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) komisija, hroma uzsūkšanās no neorganiskajiem avotiem un pārtikas produktiem ir ļoti zema, proti, 0,5–2% (no neorganiskajiem avotiem) un 0,5–3% (no pārtikas produktiem). Savukārt organiski saistīta hroma, kas iegūts no rauga, bagātinot to ar hromu (ChromoPrecise®), uzsūkšanās ir aptuveni 10 reizes efektīvāka. Pie šāda secinājuma EFSA eksperti nonāca pēc rūpīgas esošo hroma paveidu ietekmes un drošības izpētes. Normāla cukura līmeņa uzturēšanai asinīs EFSA aģentūra visā ES šobrīd ir apstiprinājusi tikai vienu organiski saistīta hroma avotu, ko iegūst no rauga, kas ir bagātināts ar hromu.

Hroma lietošana tablešu formā nevar aizvietot ārstēšanu un medikamentus, ko ieteicis ārsts, tāpēc konsultējieties ar savu ārstu par šī mikroelementa papildu uzņemšanu!

Vairāk informācijas par cukura līmeņa asinīs līdzsvaru

Vairāk informācijas par stabila cukura līmeņa asinīs nozīmi veselībai jūs varat uzzināt grāmatā «Kā kontrolēt cukura līmeni asinīs un svaru». Grāmatas autore Pernille Lunda stāsta par to, kā savaldīt tieksmi pēc saldumiem, uzlabot vielmaiņu un stabilizēt cukura līmeni asinīs. Šo grāmatu var pasūtīt par brīvu šeit: www.veselsgars.lv.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.