Paaugstināts glikozes līmenis no rīta

mm

Revita Gaišuta

Diabēta aprūpes māsa, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca, endokrinoloģijas centrs

pavasaris-2015-glikozes-limenis

Bieži cukura diabēta pacienti stāsta, ka glikozes līmenis asinīs agrāk bijis ļoti augsts vai arī svārstīgs, pēc tam viņi ārstējušies slimnīcā, kur «noteica pareizo insulīna devu» un tāpēc «tagad cukura līmenis asinīs ir normāls». Savukārt citi cukura diabēta pacienti nosaka glikozes līmeni asinīs 3–4 reizes dienā un maina insulīna devu atkarībā no glikozes līmeņa asinīs un ēdienreizē plānotā ogļhidrātu daudzuma.

Pastāv alternatīva – censties dzīvot iespējami nemainīgā dzīves ritmā, nemainīt uzņemto ogļhidrātu daudzumu un tad arī insulīna deva retāk būs jāpielāgo. Tomēr pienāk brīdis, kad glikometrs no rīta «spītīgi» rāda, ka glikozes līmenis asinīs ir paaugstināts.

Ja jūs injicējat insulīnu pirms katras ēdienreizes, tad jums ir reta privilēģija – jūs varat katru reizi mainīt ogļhidrātu daudzumu ēdienreizē, saskaitīt ogļhidrātu daudzumu, no­teikt glikozes līmeni asinīs un salīdzinoši precīzi noteikt, cik darbības vienību (DV) insulīna ir jāinjicē, lai glikozes līmenis asinīs pēc katras ēdienreizes būtu tuvu normai. Šādi veidojas jūsu pareizā insulīna deva.

Vispirms jānosaka maizes vienības (MV) faktors!

Pieņemsim, ka slimnīcā jums no­teikta «pareiza insulīna deva», tomēr pēc kāda laika glikozes līmenis asinīs pēc ēdienreizēm ir augstāks, nekā jūsu mērķa glikēmija. Mērķa glikēmija ir tāds glikozes līmenis asinīs, kādu ieteicis jūsu ārsts, lai aizkavētu cukura diabēta vēlīno sarežģījumu progresēšanu, piemēram, izmaiņas acīs, nierēs un nervu sistēmā. Ko darīt? Meklēsim risinājumu un iesim soli pa solim!

Piemērs. Vakariņās jūs apēdat divus vārītus kartupeļus, gurķi ar dillēm un zaļajiem salātiem un izdzerat tasi tējas. Šādas vakariņas satur apmēram 24–30 g ogļhidrātu (atkarībā no kartupeļu lieluma) jeb 2 maizes vienības (MV).

Pirms vakariņām jūs injicējat 2 DV insulīna jeb 1 DV uz katru MV, pierakstāt ziņas par vakariņām diabēta paškontroles burtnīcā. Turpat ierakstāt arī to, ka pirms vakariņām glikozes līmenis asinīs bijis 6,1 mmol/l, tātad – tuvu normai.

2 stundas pēc vakariņām nosakiet glikozes līmeni asinīs. Ja tas ir augstāks par 7,8 mmol/l, tad nākamajā dienā uz tādu pašu ogļhidrātu/MV daudzumu injicējiet 1,5 DV insulīna, tātad 3 DV.

Tā ir iespējams pakāpeniski noteikt, cik insulīna ir jāinjicē uz 12–15 g ogļhidrātu, lai pēc vakariņām glikozes līmenis asinīs būtu atbilstošs mērķa glikēmijai un būtu lielāka iespēja, ka arī no rīta glikozes līmenis asinīs ir normāls.

Iespējamie cēloņi augstam glikozes līmenim asinīs no rīta

  • Pārāk daudz ogļhidrātu vakariņās vai pirms gulētiešanas.
  • Pārāk maza īslaicīgas darbības vai ilgstošas darbības insulīna, vai perorālo hipoglikemizējošo medikamentu deva pirms vakariņām.
  • Hipoglikēmija naktī, piemēram, ja diabēta pacients ārstējas ar insulīna preparātiem, kas ir visbiežāk izplatītais ārstēšanas paņēmiens.

Iespējamais cēlonis – pārāk daudz ogļhidrātu vakariņās vai pirms gulētiešanas

Kā to pārbaudīt?

Vispirms jāzina, cik daudz ogļhidrātu satur produkti, ko lietojat ikdienā, it sevišķi vakariņās. Šeit var palīdzēt visdažādākie bukleti un tabulas, ko var saņemt pie ģimenes ārsta, endokrinologa vai Latvijas Diabēta asociācijā un atrast arī šajā avīzē. Apjomīgas tabulas var izraisīt nepatiku, tomēr jāizgriež un jāpielīmē virtuvē redzamā vietā informācija tikai par tiem produktiem, ko jūs ikdienā lietojat uzturā.

Vismaz 3 dienas pēc kārtas jānosaka glikozes līmeni asinīs, piemēram, 2 stundas pēc vakariņām. Ja pirms vakariņām glikozes līmenis asinīs bijis tuvu normai (zemāks par 7,8 mmol/l), vakariņās uzņēmāt vienādu ogļhidrātu daudzumu, pēc vakariņām bijusi vienāda fiziskā slodze un glikozes līmenis asinīs pārsniedz 7,8 mmol/l, tad, visticamāk, arī no rīta glikozes līmenis ir paaugstināts tieši šī iemesla dēļ.

Ko darīt?

1. Samazināt vakariņās uzņemto ogļhidrātu daudzumu.

VAI

2. Palielināt fizisko slodzi pēc vakariņām, piemēram, veikt papildu saimniecības darbus, doties pa­staigā pirms gulētiešanas.

VAI

3. Palielināt insulīna devu, kas darbojas vakariņu laikā (piemēram, īslaicīgas darbības vai miksēto in­su­līnu).

Šo jautājumu pārrunājiet ar savu ārstu!

Iespējamais cēlonis – pārāk maza īslaicīgas darbības, miksētā vai ilgstošas darbības insulīna deva pirms vakariņām

Kā to pārbaudīt?

Ja glikozes līmenis asinīs pēc vakariņām ir normāls, bet no rīta augstāks par 6,1 mmol/l, tad varētu būt jāmaina miksētā vai ilgstošas darbības insulīna deva vakarā. Ja neesat apmācīts mainīt miksētā vai ilgstošas darbības insulīna devu, nedariet to bez ārsta ieteikuma.

Pierakstiet paškontroles datus diabēta kontroles burtnīcā un konsultējieties ar savu ārstu!

Iespējamais cēlonis – hipoglikēmija naktī (visbiežāk, ja ārstējaties ar insulīna preparātiem)

Hipoglikēmija naktī varētu būt viens no cēloņiem paaugstinātam glikozes līmenim asinīs no rīta.

Hipoglikēmija ir glikozes līmenis asinīs, kas zemāks par 3,3 mmol/l (zemāks par normu). Tomēr jūsu ārstējošais ārsts noteiks mazliet augstāku šo robežu – zem 4– 5 mmol/l, lai samazinātu smagas hipoglikēmijas risku.

Hipoglikēmijas pazīmes ir, piemēram, svīšana, roku trīcēšana, auksti sviedri, izteikts nespēks, apmulsums, galvassāpes un reibonis.

Naktī hipoglikēmijas pazīmes cu­kura diabēta pacients var arī nepamanīt un nepamosties. No rīta šādos gadījumos pacients jūtas neatpūties, neizgulējies, var būt galvassāpes, nespēks. Glikozes līmenis asinīs no rīta pēc hipoglikēmijas naktī parasti ir paaugstināts. Ja jums ir aizdomas par to, ka naktī varētu būt bijusi hipoglikēmija, piemēram, pamostaties nosvīdis, tad nepieciešams vairākas naktis pēc kārtas pulksten 2–3 naktī noteikt glikozes līmeni asinīs. Šajā laikā glikozes līmenis asinīs fizioloģiski ir viszemākais, tāpēc hipoglikēmijas iespēja ir lielāka tieši šajās nakts stundās.

Pēc hipoglikēmijas naktī katru reizi jāizvērtē tās iespējamie cēloņi, piemēram:

  • pārāk liela insulīna deva pirms vakariņām vai pirms gulētiešanas;
  • pārāk maz ogļhidrātu vakariņās;
  • pārāk zems glikozes līmenis asinīs pēc vakariņām vai pirms gulētiešanas;
  • pārāk liela un/vai ilgstoša fiziskā slodze.

Cukura diabēta pacientam jācenšas uzreiz, nākamajā dienā novērst iespējamos cēloņus, lai nepieļautu nakts hipoglikēmijas atkārtošanos. Ja nakts hipoglikēmiju izraisījuši perorālie hipoglikemizējošie medikamenti, tad jākonsultējas ar ārstu, negaidot kārtējās vizītes laiku. Jebkurā gadījumā, ja jūs neatrodat atbildi uz jautājumu, kāpēc bijusi hipoglikēmija un kā to novērst, ir jādodas uz konsultāciju pie speciālista.

«Pareizā» insulīna deva jāmeklē arvien no jauna!

Pieredze, dzīvojot ar cukura diabētu, parasti iemāca, ka nav vienas, nemainīgas un gadiem ilgi «pareizas» insulīna vai perorālo hipoglikemizējošo medikamentu devas. Mainās mūsu organisma funkcijas, dzīves ritms, stresa līmenis, fiziskā slodze, līdz ar to jāmaina arī cukura diabēta ārstēšana.

Arī tad, ja netikāt skaidrībā par to, kāpēc tieši glikozes līmenis no rīta ir paaugstināts, informācija par diētu, fiziskām aktivitātēm un paškontroles rezultātiem dos iespēju jūsu ārstam pieņemt pamatotu lēmumu par ārstēšanas izmaiņām, un jūs sasniegsiet mērķa glikēmiju daudz ātrāk.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.