Sadarbība ar acu ārstu – labai redzei ilgāku laiku!

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

zanna_artina_foto

Intervija ar Žannu Artiņu

Dr., oftalmoloģe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnika, Dr. Lūkina acu klīnika.

rudens-2015-acu-arsts

2014. gadā autoritatīvā zinātniskā izdevumā The New England Journal of Medicine publicētie dati par ASV liecina, ka pirmo reizi vērojama jauna tendence – cukura diabēts vairs nav izplatītākais akluma cēlonis. Sarunā ar dr. Žannu Artiņu skaidrojām, kādas ir Latvijas cukura diabēta pacientu iespējas saņemt kvalificētu un mūsdienīgu acu vēlīno sarežģījumu (piemēram, diabētiskās retinopātijas un makulopātijas) ārstēšanu un kā aizkavēt šo cukura diabēta vēlīno komplikāciju attīstību.

Kāpēc cukura diabēta izraisītus acu bojājumus nevar novērst, vienkārši izrakstot «stiprākas» brilles?

Žanna Artiņa: Visbiežāk cukura diabēta pacientiem novēro izmaiņas tīklenē, tās asinsvados. Asinsvadi cukura diabēta gadījumā kļūst trauslāki, to sieniņas – vairāk caurlaidīgas. Nonākot tīklenē asins seruma proteīniem un lipīdiem, dažādās tās daļās veidojas tūska, proteīni un lipīdi jeb – olbaltumi un asins tauki (piemēram, holesterīns) izgulsnējas asinsvados, kā arī veidojas asinsizplūdumi. Kopumā šīs acu izmaiņas acs centrālajā daļā sauc par diabētisko makulopātiju un redzes bojājumu vairs nevar novērst ar briļļu stikliem. Tomēr ar lāzerfotokoagulāciju vai intravitreālām injekcijām jeb injekcijām acī iespējams palēnināt vai apturēt acs bojājuma progresēšanu. Cukura diabēta pacientiem arī ātrāk attīstās katarakta – un arī to nevar novērst, uzliekot «stiprākas» brilles.

Labas redzes saglabāšanai, diabētiskās retinopātijas un makulopātijas attīstības aizkavēšanai pats svarīgākais ir nodrošināt:

  • labu cukura diabēta kompensāciju – glikozes līmeni asinīs atbilstoši ārsta ieteiktam mērķim;
  • normālu asinsspiedienu – ne augstāku par 140/85 mm Hg st.;
  • normālus holesterīna spektra rādītājus un triglicerīdu daudzumu asinīs.

Bez šiem nosacījumiem nebūs iespējams saglabāt labu redzi ilgus gadus, lai arī cik mūsdienīgas būtu tehnoloģijas un medikamenti!

Īsā vārdnīciņa

Tīklene ir acs ābola iekšējais apvalks, kas izklāj aci no iekšpuses. Tīklenes mugurējā polā ir redzes nerva disks – vieta, no kuras sākas redzes nervs un acī ienāk tīklenes asinsvadi. Netālu no redzes nerva diska atrodas mākula – neliels tīklenes padziļinājums. Tieši mākulas rajons atbild par centrālo redzi jeb redzes asumu, krāsu redzi un priekšmetu formas redzi. (www.acis.lv)

Saistībā ar redzes bojājumu bieži tiek minēta diabētiskā makulopātija. Kāda ir tās būtība?

Žanna Artiņa: Mākula atrodas pašā tīklenes centrā, tāpēc izmaiņas mākulā (piemēram, tūska, asinsizplūdumi) būtiski ietekmē redzi. Mākulas rajonā ir vissmalkākais asinsvadu tīklojums. Asinsvadi ir trausli, tāpēc šie asinsvadi visvairāk cieš gan no tūskas, gan asinsizplūdumiem, gan holesterīna izgulsnējumiem.

Dažkārt cukura diabēta pacienti sūdzas par tumšu punktiņu, «mušiņu» vai caurspīdīgu «tārpiņu» «peldēšanu» acu priekšā. Vai šāda pazīme ir bīstama?

Žanna Artiņa: Šādi redzes traucējumi varētu būt, ja cukura diabēta pacientam radušies asinsizplūdumi stiklveida ķermenī, stiklveida ķermeņa destrukcija. Kaut arī šis termins – «stiklveida ķermeņa destrukcija» izklausās biedējošs, tomēr tas nenozīmē, ka pacientam ir smagas pakāpes izmaiņas acīs un apdraudēta redze. «Mušiņas» un «tārpiņus» vienkārši jācenšas neievērot un visbiežāk nav nepieciešama nekāda cita ārstēšana. Spilgtā saulē var uzlikt tumšas brilles, jo tad ir sajūta, ka šie plankumi ir mazāk redzami. Lai būtu droši, ka aiz it kā nevainīgām «mušiņām» tomēr neslēpjas kāds nopietnāks un neatliekami ārstējams acu bojājums, cukura diabēta pacientam, parādoties šādiem simptomiem tūlīt nekavējoties jāvēršas pie acu ārsta, kurš veiks rūpīgu acu pārbaudi.

Īsā vārdnīciņa

Stiklveida ķermenis piepilda acs ābola dobumu, tā tilpums ir apmēram 4 ml. Stiklveida ķermenis sastāv no želejveida masas un diegveida skeleta. Ar gadiem struktūra palēnām izmainās, tas zaudē želejveida struktūru, paliek šķidrāks. Šo stāvokli sauc par stiklveida ķermeņa destrukciju. Vairumā gadījumu stiklveida ķermeņa destrukciju var uzskatīt par normālu novecošanās procesu, kas nerada nopietnus redzes draudus. (www.acis.lv)

Šobrīd tomēr ne vienmēr izdodas cukura diabēta pacientiem novērst redzes zudumu. Kādos virzienos tiek veikti pētījumi, lai nākotnē būtu iespēja sekmīgāk ārstēt diabētisko retinopātiju un diabētisko makulopātiju?

Žanna Artiņa: Diabētiskās retinopātijas ārstēšanas instruments mūsdienās ir lāzers, lāzerfotokoagulācijas metode, tāpēc viens no virzieniem ir lāzertehnoloģiju pilnveidošana, lai lāzers mazāk ietekmētu acs neiroepitēliju – šūnas tīklenes slānī, lai lāzers būtu iespējami saudzējošs.

Makulopātijas ārstēšanai izmanto arī injekcijas acī – intravitreālās injekcijas. Šīs injekcijas nav iekļautas valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā.

Vai diabētisko makulopātiju var izārstēt, ja stabilizē cukura diabēta gaitu, kompensē diabētu, normalizē asinsspiediena un holesterīna līmeni?

Žanna Artiņa: Tas atkarīgs no konkrēta pacienta slimības gaitas. Dažiem pacientiem diabētisko makulopātiju var sekmīgi ārstēt ar lāzeru, citiem palīdz intravitreālās injekcijas, bet vēl citiem šīs injekcijas nepalīdz novērst redzes tālāku pasliktināšanos. Dažkārt ārstēšanas paņēmienus kombinē – injekcija palīdz novērst tūsku, bet lāzers fiksē šo stāvokli. Visi iepriekš minētie sekmīgas redzes saglabāšanas nosacījumi palīdz aizkavēt diabētiskās retinopātijas un makulopātijas attīstību, tomēr nebūtu pareizi runāt par izārstēšanu. Ārstēšana ar lāzeru arī nenozīmē, ka pacienta redze pēc tam būs ideāla, bet tā ir iespēja aizkavēt diabētiskās retinopātijas progresēšanu un redzes izmaiņu pasliktināšanos.

Kādas pazīmes liecina, ka pie oftalmologa jāgriežas nekavējoties, atliekot jebkurus citus darbus, pienākumus un aktivitātes?

Žanna Artiņa: Pie acu ārsta jāgriežas nekavējoties, ja rodas jebkādas redzes problēmas.

Arī šī vizīte ir neatliekama un nedrīkst to novilcināt, atlikt. Arī grūtniecēm ar cukura diabētu periodiski jāapmeklē acu ārsts.

Latvijā pašlaik ir daudz privāto acu klīniku. Vai ārstu rīcībā valsts ārstniecības centros ir pieejama palīdzība tādā pat līmenī kā privātās ārstniecības iestādēs?

Žanna Artiņa: Mans ieteikums būtu – diabētiskās retinopātijas gadījumā ārstēties pie tīklenes speciālista. Bieži vien vieni un tie paši ārsti strādā gan valsts, gan privātmedicīnā. Arī lāzertehnoloģijas ir mūsdienīgas gan valsts, gan privātās medicīnas iestādēs. Problēmas varētu būt saņemt pietiekoši kvalificētu palīdzību dažos Latvijas reģionos, tāpēc vēlētos vērst uzmanību, ka cukura diabēta pacientiem no lauku rajoniem ir iespējams sākotnējo ārstēšanos veikt Rīgā un pēc tam, kad acu tīklenes bojājumi vairs neprogresē, kad stāvoklis stabilizējies, turpināt novērošanu un kontroli tuvāk savai dzīvesvietai.

Kā mēs vēl varam savam ķermenim palīdzēt cīnīties ar tik daudziem cukura diabēta izraisītiem riska faktoriem?

Žanna Artiņa: Arvien vairāk un vairāk oftalmologu zinātniskos forumos runā par iespēju izmantot uztura bagātinātājus un vitamīnus acu slimību, tai skaitā diabētiskās retinopātijas profilaksei. Par šo jautājumu izdotas arī zinātniskās monogrāfijas, piemēram, autoritatīvā Vācijas oftalmologa, prof. Alberta J. Augustīna monogrāfija. Liela mūsdienu uztura bagātinātāju grupa ir t. s. antioksidanti, kas samazina oksidatīvo stresu asinsvados, tai skaitā – acu asinsvados un šūnās. Oksidatīvais stress tiek uzskatīts par ļoti būtisku faktoru, kas sekmē diabētiskās retinopātijas progresēšanu. Uztura bagātinātājos esošās vielas stabilizē šūnu membrānas, samazina asinsvadu sieniņu caurlaidību. Antioksidanti vispirms jau ir vitamīni, piemēram, A, C, E. Šo vitamīnu «rezerves» organismā ir jāatjauno un ar ēdienu to izdarīt ir praktiski neiespējami. Viens no antioksidantiem ir arī piejūras priežu mizas ekstrakts, kas Latvijā pieejams kā preparāts ProVens. Tajā ietilpstošā aktīvā viela pētīta dubultaklos, placebo kontrolētos pētījumos, kur konstatēta glikozes līmeni asinīs mazinoša iedarbība 2. tipa cukura diabēta pacientiem, kuri ārstējas ar tabletēm glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs. 5 klīniskos pētījumos kopā 1200 cukura diabēta pacientiem tika pierādīta profilaktiskā ietekme uz diabētisko retinopātiju, asinsspiedienu pazeminoša, mikrocirkulāciju uzlabojoša, holesterīna līmeni mazinoša iedarbība. Šis preparāts regulē glikozes uzsūkšanos šūnā, bet neietekmē insulīna produkciju, pazemina holesterīna līmeni asinīs, atjauno asinsvadu funkciju, uzlabo asins plūsmu, ir līdzeklis trombozes profilaksei.

Profesors Augustīns savā monogrāfijā secina, ka no oftalmologa viedokļa uztura bagātinātāji ir ļoti daudzsološi, tomēr to efektivitātes novērtēšanai ilgtermiņā vēl pietrūkst klīnisko pētījumu un tāpēc šie produkti netiek iekļauti vadlīnijās. Ieteikums būtu – lietot uztura bagātinātājus un vitamīnus, lai palīdzētu uzturēt labākā stāvoklī mūsu ķermeņa šūnas, tai skaitā acs tīkleni, tomēr neaizmirst par diabēta pacienta «vienreizvienu»: svarīgākais ir ilgstoši stabila cukura diabēta kompensācija, normāls asinsspiediens, lipīdu jeb asins tauku līmenis asinīs un regulāra kontrole pie pieredzējuša acu ārsta vismaz reizi gadā vai arī biežāk.

Cukura diabēta pacientiem reizi gadā ir obligāti jāapmeklē acu ārsts!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.