Cukura diabēta pulss

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2017-jaunumi

Diskrētie viedpulksteņi

Kaut arī mūsdienās cukura diabēta pacientiem ir pieejamas daudzveidīgas ierīces nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs (piemēram, “FreeStyle Libre”, kas Latvijā vēl nav pieejams, “Medtronic iPro2”), tomēr ne visi pacienti vēlas skatīties īpašas cukura diabēta pacientiem paredzētas ierīces ekrānā. Tā vietā cukura diabēta pacienti vēlas lietot viedpulksteņus vai mobilos telefonus, kas nepiesaista apkārtējo uzmanību, tāpēc “Dexcom G5” nepārtrauktās glikozes līmeņa noteikšanas ierīces ražotāji sadarbojas gan ar “Android” viedtālruņu ražotājiem, gan ar “Apple”, kas sniedz iespēju sekot glikozes līmenim asinīs tālrunī, kā arī pārskatīt un analizēt uzkrātos datus no dažādiem aspektiem. Nesen “Dexcom G5” ražotāji uzsākuši sadarbību ar salīdzinoši populāro viedpulksteņu “Fitbit” ražotājiem, lai nodrošinātu cukura diabēta pacientiem iespēju redzēt glikozes līmeni asinīs viedpulksteņa ekrānā, kas varētu būt īpaši noderīgi tiem pacientiem, kuri iesaistās fiziskās aktivitātēs, jo sniedz iespēju laikus pamanīt glikozes līmeņa asinīs pazemināšanos un pārtraukt fizisko aktivitāti, lai novērstu hipoglikēmiju (glikozes līmeņa pazemināšanos asinīs). Vienlaikus šī viedpulksteņa ekrānā varēs redzēt arī sirdsdarbības ātrumu un skābekļa daudzumu asinīs (SpO2), tāpat arī pulksteņa īpašnieks varēs sekot savam izlietoto kilokaloriju daudzumam un miega kvalitātei. Ražotāji prognozē, ka jaunais “Fitbit Ionic” viedpulkstenis ar iespēju saņemt informāciju no “Dexcom G5” būs pieejams 2018. gada sākumā.

Vairāk lasiet: www.diabetes.co.uk

Endorfīnu “medības”

Daudzi būs dzirdējuši vārdu “endorfīni” – bioloģiski aktīvas vielas, peptīdi, kas darbojas kā neiromediatori, pārraidot signālu no neirona uz mērķa šūnām centrālajā nervu sistēmā. En­dorfīnu izdalīšanās samazina sāpes, rada labsajūtu un nomierina. Pretēji, piemēram, nomierinošiem medikamentiem endorfīnu izdalīšanās nekaitē veselībai. Nesen veiktā pētījumā Turku universitātē (Somija) konstatēts, ka intensīvāka fiziskā aktivitāte, kas mijas ar mazāk intensīvu aktivitāti vai īslaicīgu aktivitātes pārtraukumu (t. s. high-intensity interval training), sekmē endorfīnu izdalīšanos. Konkrētais pētnieku ieteiktais fiziskās aktivitātes veids nozīmē to, ka intensīva fiziskā aktivitāte ilgst 10–20 sekundes un tad uz minūti tiek pārtraukta. Fiziskās aktivitātes intensitāti nosaka individuāli, balstoties uz fizisko sagatavotību, veselības stāvokli, trenētību. Piemēram, ja līdz šim neesat bijis fiziski aktīvs, varat sākt ar iešanu ātrā solī, ko pēc 10–20 sekundēm pārtraucat un 15 minūtes ejat lēnākā tempā. Ja esat gatavs intensīvākām aktivitātēm, varat šādu pašu taktiku īstenot, braucot ar velosipēdu, nodarbojoties ar trenažieri vai vingrošanu. Pirms nodarbību uzsākšanas ieteicams pārrunāt veselības problēmas un izvēlēto fiziskās aktivitātes veidu ar ārstu, tāpat ieteicams sākt ar mazākas intensitātes fizisko aktivitāti un to palielināt pakāpeniski. Labsajūtas palielināšanās un garastāvokļa uzlabošanās sekmē motivāciju turpināt fiziskās aktivitātes un nepārtraukt tās. Vienlaikus šāda fiziskā aktivitāte palīdz saglabāt normālu asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu veselību, kā arī jutīgumu pret insulīnu. Lai veicas endorfīnu “medībās”!

Vairāk lasiet: www.diabetesdaily.com

Drīzumā visa informācija par cukura diabētu vienkopus – “Apple” telefonā

“Apple” telefonu īpašnieki 2017. gada rudenī gūs iespēju izmantot cukura diabēta paškontrolei un pašaprūpei “Apple Health” aplikāciju un uzkrāt telefonā datus par glikozes līmeni asinīs, ievadīto insulīnu, uzņemtajiem ogļhidrātiem, fizisko aktivitāti un citus rādītājus. Ja cukura diabēta pacients izmanto insulīna pumpi un/vai ierīci nepārtrauktai glikozes līmeņa noteikšanai asinīs, kā arī citas aplikācijas, piemēram, maizes vienību, kilokaloriju vai fiziskās aktivitātes plānošanai (piemēram, “Glooko”, “mySugr”, “One Drop”, “Tidepool” “Mobile”), “Apple” parūpējies, lai visi dati būtu aplūkojami vienkopus – “Apple Health”.

Vairāk lasiet: www.diatribe.org

Aplikāciju lietotāju skaits aug

Viena no cukura diabēta pacientu biežāk lietojamām aplikācijām diabēta kontrolei ir “mySugr”, kas drīzumā piedzīvos otro elpu. To iegādājies uzņēmums “Roche”, kas plāno vienotā platformā “mySugr” sniegt visdažādākos pakalpojumus cukura diabēta pacientiem, to skaitā – nodrošināt teststrēmeļu piegādi par vienu fiksētu mēneša maksu (neņemot vērā teststrēmeļu daudzumu), tā vienkopus nodrošinot visdažādāko cukura diabēta pacientu vajadzību īstenošanu. Jau pašlaik “mySugr”, kas pieejams gan “Apple”, gan “Android”, gan “GooglePlay” lietotājiem, piedāvā cukura diabēta pacientiem motivējošu atgriezenisko saiti, ievadīto (augšuplādēto) datu apkopošanu un analīzi, insulīna devu kalkulatoru, atgādinājumu nosūtīšanu par nepieciešamību noteikt glikozes līmeni asinīs, kā arī iespēju konsultēties ar sertificētu diabēta konsultantu, kas var sniegt individuālus padomus, un citas iespējas.

Vairāk lasiet: www.diatribe.org

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.