Vai “insulīnterapijas mākonim” zelta maliņa būs labāk saskatāma?

mm

Gunta Freimane

Psiholoģijas maģistre, “Diabēts un Veselība” atbildīgā redaktore, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja

rudens-2017-insulinterapijas-makonis

Jau pavisam drīz – 2020. gadā – būs pagājuši 100 gadi, kopš insulīna preparātus izmanto cukura diabēta ārstēšanā un tie glābj dzīvību. Katru gadu Latvijā vien ap 1000 cukura diabēta pacientu uzsāk ārstēšanos ar insulīna preparātiem. Kaut arī 100 gadu laikā insulīna preparātu ražošana un arī ārstēšanās ar tiem ir būtiski mainījusies, tomēr vēl joprojām insulīna preparāti un to ievadīšanas ierīces tiek pilnveidotas, lai nodrošinātu tādu insulīna aktivitāti, kas būtu iespējami tuva aizkuņģa dziedzera izdalītā insulīna aktivitātei un insulīna ievadīšanas ierīces jeb tā sauktās insulīna pildspalvas un pilnšļirces labāk atbilstu pacientu individuālajām vajadzībām.

Ideālie un reāli pieejamie insulīna preparāti

Viena no īpašībām, kuras vēl pietrūkst pieejamiem insulīna preparātiem salīdzinājumā ar “ideālo insulīnu” vai precīzāk – salīdzinājumā ar insulīnu, ko izdala ar cukura diabētu neslimojoša cilvēka aizkuņģa dziedzeris, – insulīna preparāti jāinjicē noteiktu laiku pirms ēdienreizēm, lai panāktu, ka insulīna koncentrācija asinīs pieaug vienlaikus ar glikozes līmeni, ko paaugstina ogļhidrāti uzturproduktos, un tādējādi glikozes līmenis asinīs tiek saglabāts iespējami tuvu normālajam līmenim. Tāpat “ideālajam insulīnam” būtu jābūt īslaicīgam, lai starp ēdienreizēm cukura diabēta pacientam nepalielinātos hipoglikēmijas risks.

Cukura diabēta pacientiem, kuriem tas nepieciešams, vajadzību pēc insulīna starp ēdienreizēm nodrošina ilgstošas darbības insulīna preparāti.

Jauns insulīna preparāts – Latvijā no šāgada 1. jūlija

Katru gadu cukura diabēta pacientu ārstēšanā uzsāk izmantot vairākus jaunus tabletētos preparātus glikozes līmeņa pazemināšanai asinīs. Jauni insulīna preparāti nonāk pie cukura diabēta pacientiem daudz retāk. No šāgada 1. jūlija Latvijā valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauts jauns insulīna preparāts, kas pieder pie sevišķi ātras darbības insulīna analogu preparātu grupas. Atšķirībā no citiem šīs zāļu grupas medikamentiem to ieteicams injicēt laika intervālā no divām minūtēm pirms ēšanas līdz 20 minūtēm pēc ēšanas. Tas varētu būt noderīgi cukura diabēta pacientiem, kuriem grūti ieplānot ēdienreizi konkrētā laikā, kā arī gadījumos, ja nav prognozējams ēdienreizē (uzturproduktos) iekļautais ogļhidrātu daudzums, piemēram, pasūtot ēdienu restorānā vai arī piedaloties viesībās. Arī cukura diabēta pacientiem, kuri mēdz aizmirst izdarīt insulīna injekcijas pirms ēdienreizes, jaunais preparāts var palīdzēt izvairīties no straujas glikozes līmeņa paaugstināšanās asinīs pēc ēdienreizes. Pētījumu rezultāti liecina, ka cukura diabēta ārstēšana ar jauno sevišķi ātras darbības insulīna analogu preparātu palīdz sekmīgāk sasniegt ārstēšanas mērķus – zemāku glikētā hemoglobīna HbA1c līmeni asinīs, vienlaikus nepalielinoties smagu hipoglikēmiju (pazemināts glikozes līmenis asinīs, kura novēršanai nepieciešama citu cilvēku palīdzība) biežumam. Ja vēlaties uzzināt vairāk par jauno insulīna preparātu un noskaidrot, vai tas būtu piemērots konkrēti jums, jautājiet endokrinologam vai ģimenes ārstam!

Glikozes līmenis asinīs pēc ēdienreizes – nozīmīgs diabēta kompensācijai

Glikozes līmenim pēc ēdienreizēm ir būtiska nozīme labas cukura diabēta kompensācijas nodrošināšanā un cukura diabēta vēlīno sarežģījumu (piemēram, diabēta izraisītu acu, nieru, kāju asinsvadu un nervu bojājumu, kā arī sirds un asinsvadu notikumu – infarkta un insulta) aizkavēšanā. Glikozes līmeņa kāpums pēc ēdienreizēm ietekmē arī pašsajūtu, dzīves kvalitāti un darbaspējas, tāpēc ir būtiski panākt, lai tas atbilstu mērķim – ārsta ieteikumiem.

Mērķa glikozes līmenis asinīs divas stundas pēc ēdienreizēm ir 4,4–7,8 mmol/l. Pārrunājiet ar savu ārstu, kāds ir mērķa glikozes līmenis asinīs divas stundas pēc ēdienreizēm, kas jāsasniedz tieši jums!

rudens-2017-grafiks-1-lv

Lai sasniegtu mērķa glikozes līmeni asinīs, ir jāveic glikozes līmeņa paškontrole ne tikai tukšā dūšā, bet arī divas stundas pēc ēdienreizēm. Regulāri veicot paškontroli pēc ēdienreizēm, iespējams arī labāk un uzskatāmāk pārliecināties par to, kā atšķirīgi produkti ar dažādu ogļhidrātu daudzumu un/vai glikēmisko indeksu ietekmē glikozes līmeni asinīs atšķirīgās situācijās, piemēram, ja pēc ēdienreizes tūlīt dodamies strādāt dārzā, veicam vieglu fizisko aktivitāti mājās vai arī – nespējam pretoties “dīvāna pievilkšanas spēkam”.

Ja glikozes līmenis asinīs divas stundas pēc ēdienreizēm ir augstāks, nekā ieteicis ārsts, pārdomājiet iespēju:

  • palielināt intervālu starp insulīna injekciju pirms ēdienreizes un ēdienreizi;
  • samazināt ogļhidrātu daudzumu ēdienreizēs;
  • iekļaut uzturā produktus, kas bagātāki ar šķiedrvielām, un samazināt tādu produktu uzņemšanu, kas strauji paaugstina glikozes līmeni asinīs (piemēram, sulas, augļus, balto miltu izstrādājumus, kartupeļu biezeni);
  • palielināt fizisko aktivitāti pēc ēdienreizes.

Konsultējieties par šiem jautājumiem ar endokrinologu vai ģimenes ārstu!

Glikozes līmeņa paaugstināšanās pēc ēdienreizēm vēl joprojām ir izaicinājums pētniekiem un ražotājiem, lai insulīna preparātu lietošana būtu tuvāk ideālam – tādai insulīna darbībai organismā, kāda tā ir cilvēkiem bez cukura diabēta, tomēr cukura diabēta pacienti var daudz darīt, lai glikozes līmenis asinīs pēc ēdienreizēm atbilstu ārsta ieteikumiem.

Jaunas pilnšļirces – labākai dzīves kvalitātei

Tāpat kā insulīna preparātiem, arī ierīcēm insulīna injicēšanai ir sava vēsture, un, tāpat kā jaunus insulīna preparātus, cukura diabēta pacienti gaida arī jaunas ierīces insulīna injicēšanai, jo insulīna injekcijas ir ļoti nozīmīga cukura diabēta pacientu dzīves sastāvdaļa.
No 1. jūlija valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās insulīna pilnšļirces FlexTouch® (izrunā flekstač) izstrādātāji to veidojuši, ņemot vērā cukura diabēta pacientu ieteikumus un priekšlikumus. Šīm pilnšļircēm ir nedaudz lielāks diametrs, tāpēc tās vieglāk noturēt rokā, kas īpaši būtiski ir gados vecākiem cukura diabēta pacientiem, piemēram, ar locītavu bojājumiem. Cukura diabēta pacientiem, kuri injicē lielākas insulīna devas, noderīgi varētu būt tas, ka ar šo piln­šļirci iespējams vienā reizē ievadīt līdz 80 darbības vienībām (DV) insulīna. Cukura diabēta pacientiem ar sliktāku redzi palīdzēs arī tas, ka insulīna DV norādītas ar tumšiem cipariem uz balta fona, tāpēc ir labāk saskatāmas. Vienmēr izmantojiet displeju un devas rādītāju, lai pirms insulīna injicēšanas redzētu, cik vienību devai ir nomērītas. Devas nomērīšanai nedrīkst izmantot pilnšļirces klikšķus. Devas selektora klikšķi ir atšķirīgi, kad griežat uz priekšu, atpakaļ vai kad ir pārsniegts atlikušo vienību skaits. Pietiekoši skaļš klikšķis apliecina, ka insulīna ievadīšana ir pabeigta. Pogu insulīna ievadīšanai pēc DV nomērīšanas ir ļoti viegli nospiest, tas ir paveicams bez pretestības un piepūles.

Iegaumējiet!

Cukura diabēta pacientiem ir ļoti svarīgi saņemt informāciju, iegaumēt un ņemt vērā, kā darbojas viņu ārstēšanā lietotais insulīna preparāts vai preparāti, jo tas jāņem vērā, lai saskaņotu insulīna ievadīšanu ar ēdienreizi, saglabātu normai tuvu glikozes līmeni asinīs pēc ēdienreizes, labu cukura diabēta kompensāciju un izvairītos no hipoglikēmijas.

Sasniedzot ārstēšanas mērķus, samazinās cukura diabēta vēlīno sarežģījumu risks un to attīstība!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.